Ferie z WOT. Propozycja „Terytorialsów” dla uczniów i studentów

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 23 listopada 2019

Fot. 3. PBOT

- Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy II edycję projektu „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenie podstawowe - zachęcają żołnierze 3. PBOT.

Początek stycznia to okres międzysemestralny i przerwy w nauce na Podkarpaciu. W 2020 roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję dedykowaną dla nich 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to projekt II edycji oferty Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

- Obserwujemy wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji wśród młodych ludzi. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach było dla nas jednym z priorytetów. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach - mówi dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 11 stycznia 2020 r., a zakończy 26 stycznia uroczysta przysięgą wojskową.

Algorytm 16-dniowego szkolenia podstawowego
Fot. 3. PBOT

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w czternastodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

- Kandydaci, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek o powołanie elektronicznie przez platformę ePUAP - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Red.

Fot. 3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4