Będą nowi podoficerowie w 3. PBOT. Kurs „SONDA” dobiegł końca

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 16 grudnia 2019

Fot. WOT

- Każde szkolenie ma swój początek i koniec. W dniach 14 – 15 grudnia w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się ostatni etap szkolenia kończący kurs podoficerski „SONDA”. To bardzo ważny czas dla naszych żołnierzy - ochotników, którzy aspirują do korpusu podoficerów młodszych. Ale również ważna chwila dla pododdziałów brygady, ponieważ po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i promocji na pierwszy stopień podoficerski, wszyscy żołnierze zostaną wyznaczeni na stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych kolejno w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Historia naszych poprzedników – twórców Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów i Armii Krajowej zatoczyła koło. Teraz my kontynuujemy to co oni rozpoczęli – podkreślił płk Dariusz Słota, dowódca 3. PBOT.

Egzamin końcowy dla uczestników I edycji kursu podoficerskiego „SONDA”odbył się na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego (OSG) w Trzciańcu. Za organizację szkolenia teoretycznego i praktyczne przygotowanie uczestników kursu odpowiedzialni byli instruktorzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natomiast sprawdzian podsumowujący przeprowadziła komisja egzaminacyjna wystawiona przez Centrum Szkolenia WOT (CS WOT) z Torunia. Na sprawdzian stawiło się ponad 60 ochotników z 3. PBOT, 2. LBOT, 4. W-MBOT, 6. MBOT oraz 8. K-PBOT. Największą grupę reprezentowali podkarpaccy terytorialsi, ponieważ kurs „SONDA” w 3. PBOT odbył się pierwszy raz.

Fot. WOT

W sobotni poranek wszyscy uczestnicy spotkali się na placu apelowym OSG w Trzciańcu. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedstawił organizację zajęć i warunki egzaminu. Następnie kandydaci z pełnym wyposażeniem zostali podzieleni na sekcje wg obowiązujących funkcji, w których działali przez kolejne dni. Do każdej grupy został wyznaczony instruktor z CS WOT, który oceniał umiejętności dowódcze sprawdzanych żołnierzy.

Na początku każda sekcja otrzymała rozkaz bojowy, w którym miała określone zadania do wykonania na pętli egzaminacyjnej. Wśród nich były zagadnienia z taktyki, działań nieregularnych, terenoznawstwa, rozpoznania, medycyny pola walki, łączności oraz organizacji systemu ognia. Po pierwszym dniu sprawdzianu żołnierze mieli za zadanie zorganizować bazę patrolową z bytowaniem w warunkach polowych. Egzaminatorzy z CS WOT na czas bytowania w godzinach nocnych przygotowali wiele ciekawych taktycznych niespodzianek, którymi nękali przyszłych podoficerów.

Fot. WOT

- Projekt SONDA to kurs podoficerski, który wymaga pełnej koncentracji i wytężonej pracy. Aby zostać podoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej kandydaci zrealizowali między innymi zajęcia teoretyczne na platformie e-learningowej oraz praktyczne w zakresie wiedzy taktycznej, ogniowej a w szczególności z przywództwa wojskowego. Ponadto odbyli praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położyli na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty. Szkolenie było bardzo intensywne ale i przyjemne ponieważ kandydaci doskonale znali swój cel końcowy – powiedział starszy podoficer dowództwa 3. PBOT st. chor. sztab. Seweryn Ledwożyw.

Fot. WOT

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRICOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

Red.

Fot. WOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4