TWIERDZA-20 na Podkarpaciu. Trwają ćwiczenia wojskowe

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 23 stycznia 2020

Fot. Karol Woliński

W dniach 20-24 stycznia na terenie województwa podkarpackiego odbywa się drugi etap ćwiczeń realizowanych przez Akademię Sztuki Wojennej pod kryptonimem TWIERDZA-20. Ćwiczenia mają prezentować hipotetyczne, nieliniowe oblicze potencjalnego konfliktu zbrojnego na kanwie zmian zachodzących stale w środowisku bezpieczeństwa.

- Cieszymy się, że współpraca z Akademią Sztuki Wojennej się rozwija, w tamtym roku odbyły się pierwsze ćwiczenia we współracy z Podarpackim Urzędem Wojewódzkim, a w tym roku je kontynuujemy wymieniając doświadczenia, co pozwala rozwijać nasze umiejętności i poszerza naszą wiedzę - stwierdziła podczas briefingu prasowego związanego z organizacją ćwiczeń, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Poprzedni etap ćwiczeń realizowany przez Akademię Sztuki Wojennej na Podkarpaciu miał miejsce w styczniu 2019 pod nazwą TWIERDZA-19. Wtedy jednym z miejsc, gdzie odbywały się ćwiczenia było Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Teraz główna część działań terenowych realizowanych w ramach TWIERDZA-20 odbywa się w okolicach Przemyśla. W ćwiczeniach biorą udział studenci ASzWoj w stopniach od majora do pułkownika.

- Realizujemy tutaj ćwiczenia działań praktycznych w czasie kryzysu i wojny. Mają one miejsce w strefie przygranicznej, rozpatrujemy problemy związane z wojną hybrydową oraz działaniami kinetycznymi i niekinetycznymi - mówił prorektor ds. dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, płk dr hab. inż. Leszek Elak, podkreślając dobre warunki ćwiczeń na terenie Podkarpacia w tym ukształtowanie powierzchni oraz przygraniczny charakter regionu.

Fot. Karol Woliński

Kierownictwo ćwiczenia stawia na nieszablonowe rozwiązania, zrywanie z konwencją planowania i prowadzenia działań szczebla brygady. Niezbędne do osiągnięcia tego celu są: wiedza oraz umiejętność kreatywnego rozwiązywania złożonych problemów taktycznych. Realizm ćwiczenia zachowany jest dzięki szerokiej współpracy z podmiotami cywilnymi: Strażą Graniczną oraz strukturami systemu zarzadzania kryzysowego. Realizowane jest także współdziałanie w Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerią Wojskową.

Ćwiczenie jest dwuetapowe. Pierwszy etap stacjonarny, realizowany w obiektach ASzWoj, ukierunkowany na planowanie działań w odpowiedzi na eskalujący kryzys, drugi zaś – na terenie województwa podkarpackiego – konfrontuje wypracowane rozwiązania z lokalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi w zmieniającej się dynamicznie sytuacji.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4