Policja na Podkarpaciu sprawdza przestrzeganie kwarantanny

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 17 marca 2020

Fot. KWP w Rzeszowie

Osoby, które nie stosują się do zasad kwarantanny w związku z koronawirusem mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5 tys. zł. W przestrzeganiu kwarantanny służbom sanitarnym na Podkarpaciu wspiera policja

Funkcjonariusze sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami, a także czy nie potrzebują dodatkowej pomocy. W związku z tym, że objęto ścisłym nadzorem osoby, które mogą być zarażone, policjanci wyposażeni są w pakiety ochronne, których użyją w razie konieczności.

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, policjanci codziennie otrzymują informacje dotyczące osób podlegających kwarantannie domowej. Aktualnie (wtorek, 17 marca) takich osób ba Podkarpaciu jest 2013. Umundurowani policjanci z jednostek miejskich i powiatowych garnizonu podkarpackiego, wyposażeni w środki ochrony osobistej, każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami. Policjanci sprawdzą również czy osoby przestrzegają zasad bezpieczeństwa i czy potrzebują pomocy lub wsparcia.

Funkcjonariusze dokonują sprawdzeń w pobliżu miejsc kwarantanny, głównie telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, nie wchodzą do domów i mieszkań. Mundurowi wyposażeni są w środki ochrony sanitarnej, przeznaczone do zadań związanych z zagrożeniem koronawirusem, aby w razie konieczności ich użyć. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych.

Fot. KWP w Rzeszowie

Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i wojewody. Brak kontaktu będzie skutkował powiadomieniem sanepidu, który będzie postępował zgodnie z przyjętymi procedurami.

Policja przypomina, że osoby które nie stosują się do przymusowej kwarantanny, mogą zostać ukarane przez inspekcję sanitarną grzywną w kwocie do 5 tys. zł.

Komenda Wojewódzka Policji apeluje do stosowania się do zaleceń służb, o zachowanie spokoju oraz wzajemne wsparcie. - Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna i nie narażać innych na ryzyko zarażenia - zaznaczają funkcjonariusze.

Red.

Fot. KWP w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4