Wirtualny spacer po starym spichlerzu. Co z nim zrobią władze Trzebowniska?

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 17 marca 2021

Wirtualny spacer po przebudowanym spichlerzu w Łące.

XVIII-wieczny barokowy spichlerz w Łące w gminie Trzebownisko doczekał się nowej funkcji i już niebawem będzie służył mieszkańcom i zwiedzającym. Władze gminy zainwestowały w zabytek ponad 4 mln złotych i podniosły go praktycznie z ruiny. Po remoncie i rozbudowie obiekt liczy teraz łącznie około 1000 metrów kwadratowych powierzchni.

Spichlerz będzie użytkowany m.in. przez stowarzyszenie Wszyscy Razem w Łące, ale są plany zorganizowania w nim także sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego z Trzebowniska. Gmina zamierza ponadto organizować w obiekcie zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, a także wykorzystywać przestrzenie budynku na koncerty i duże spotkania z mieszkańcami.

Już teraz możemy zapoznać się z efektami remontu. Po budynku zechciał oprowadzić nas wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar.

Spichlerz w Łące został wybudowany najprawdopodobniej w II poł. XVIII w. przez książąt Sanguszków, którzy w okresie przedrozbiorowym intensywnie zagospodarowali dobra łąckie. Mieli tu oni jeden ze swoich folwarków oraz pałac położony nieopodal. W XIX wieku Łąka została kupiona przez Potockich. Po pewnym czasie siostra jednego z właścicieli, Zofia Potocka ofiarowała pałac Siostrom Opatrzności Bożej na cel społeczny – jako siedzibę dla dziewcząt-sierot z ordynacji łańcuckiej należącej do Potockich. Co warte podkreślenia, po pewnej przerwie w okresie PRL Zgromadzenie dziś znowu prowadzi w pałacu misję opiekuńczą. Jest w nim placówka dla dzieci upośledzonych umysłowo.

Spichlerz w 2019 r.
Fot. Kamil Pawlak / strona Wszyscy Razem w Łące.

Sam spichlerz jako część folwarku przez ponad wiek spełniał funkcje gospodarcze i rolnicze. Jego upadek rozpoczął się dopiero w okresie PRL. W 1968 r. budynek spichlerza został wpisany na listę ścisłej ochrony konserwatorskiej. Mimo to, jak wiele innych zabytków w Polsce, obiekt wciąż niszczał. Dopiero niedawno, władze Gminy Trzebownisko zaplanowały swój budżet tak, aby uratować barokowy zabytek. Inwestycję wykonano w całości ze środków finansowych gminy bez dofinansowania zewnętrznego.

W bezpośredniej bliskości Rzeszowa nie ma zbyt wielu zabytków. Dlatego tym ważniejsze są te inicjatywy, które starym podupadającym świadkom przeszłości nadają nowe życie i lokalizują w nich nowe funkcje wykorzystywane przez mieszkańców.

Red.

Spichlerz w Łące w 2021 r.
Fot. Paweł Bialic.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4