Gmina Krasne zakupiła defibrylatory AED. Zobacz gdzie są zamontowane

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 6 września 2021

Fot. Gmina Krasne

Gmina Krasne decyzją Rady Gminy zakupiła cztery defibrylatory AED – urządzenia, które mogą uratować życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Są to pierwsze tego typu aparaty zakupione przez gminę i zostały zamontowane po jednej sztuce na frontowej ścianie budynku Urzędu Gminy Krasne oraz w remizach jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Malawie, Strażowie oraz Palikówce.

- Defibrylator będzie w każdej miejscowości na terenie gminy, chcemy aby jak najwięcej osób zostało przeszkolonych z obsługi tego urządzenia - mówi nam wójt gminy Krasne Wilhelm Wożniak.

Koszt zakupu wszystkich czterech urządzeń wraz ze specjalnymi osłonami zabezpieczającymi je przed warunkami atmosferycznymi oraz przeprowadzeniem kilku kursów dla pracowników jednostek gdzie zlokalizowano defibrylatory i chętnych mieszkańców, to około 40 tys. zł.

Oprócz sprzętów zakupionych przez władze gminy, na terenie gminy znajduje się jeszcze jeden defibrylator AED. Jest on zlokalizowany na terenie supermarketu Auchan w Krasnem.

Fot. Gmina Krasne

Jak działa defibrylator

Defibrylator to urządzenie, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą podania impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo - oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia. Zasada posługiwania się urządzeniem jest prosta: jeżeli poszkodowany nie oddycha prawidłowo, rozpocznij uciski klatki piersiowej, wezwij pomoc 999/112, użyj defibrylatora AED. Wystarczy włączyć defibrylator, słuchać i wykonywać polecenia wydawane z AED, a urządzenie w prosty i bezpieczny sposób przeprowadzi nas przez kolejne etapy resuscytacji.

Wokul

Fot. Gmina Krasne

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4