Pierwszy rok większego Głogowa. Władze postawiły na rozwój mieszkaniówki

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 7 grudnia 2021

Nowe domy wielorodzinne w Głogowie Młp.
Fot. Paweł Bialic

Mija rok, gdy podrzeszowski Głogów Małopolski rozszerzył granice miasta poprzez przyłączenie czterech sołectw w ramach własnej gminy. Ostatnie kilkanaście miesięcy władze gminy poświęciły natomiast na rozpoczęcie budowy nowej infrastruktury na terenie miasta, która ma przyśpieszyć rozwój budownictwa mieszkaniowego i nadać nowym terenom w pełni miejski charakter.

Najdynamiczniej rozwijają się osiedla Niwa i Zabajka. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają także na osiedlu Rogoźnica. Zdecydowana większość nowych domów to typowe podmiejskie domy jednorodzinne na niezbyt dużych działkach – wolnostojące lub szeregowe. Są także pierwsze przypadki budowy niewielkich bloków wielorodzinnych. Przewiduje się, że w ten sposób w najbliższych latach ludność miasta wzrośnie z 9 tysięcy do około 14-15 tysięcy mieszkańców.

O kierunkach rozwoju miasta Głogów Małopolski opowiada burmistrz miasta Paweł Baj.

Władze gminy obrały dwie metody stymulujące rozwój budownictwa. Po pierwsze, oferują miejskie działki budowlane do nabycia w przetargu zarówno przez mieszkańców jak i deweloperów. Wcześniej został przeprowadzony geodezyjny podział tych nieruchomości, aby wstępnie rozplanować lokalizację nowej zabudowy. W ten sposób nowych właścicieli znalazło ostatnio kilka hektarów miejskich gruntów.

Po drugie, dla terenów mieszkaniowych budowana jest nowa infrastruktura mająca zapewnić w przyszłości miejski standard życia. Tylko w przeciągu ostatniego roku powstało kilka dróg dojazdowych, chodniki i oświetlenie. Powstają także żłobki i przedszkola.

Fot. Paweł Bialic

Przygotowane tereny dla domów jednorodzinnych w Głogowie Młp.
Fot. Paweł Bialic

Na atrakcyjność miasta dla rozwoju nowej mieszkaniówki wpływają też szeroko rozbudowane funkcje rekreacyjne. W Głogowie znajduje się nowy basen kryty, z którego korzystają niekiedy nawet mieszkańcy Rzeszowa. Nieopodal znajduje się także otwarte kąpielisko na jeziorze otoczonym lasami. Na brzegu jeziora urządzono w tym roku parkową infrastrukturę wypoczynkową, tu też odbywają się regularne pikniki i imprezy plenerowe. Drugi park powstał na osiedlu Rogoźnica.

Dobre początki wymagają kontynuacji

W większości gmin otaczających duże miasta w Polsce obserwowany jest podobny boom budownictwa podmiejskiego. W zbyt wielu przypadkach ma to charakter spontanicznej suburbanizacji, mającej swoje słabe strony w postaci chaotycznego rozproszenia zabudowy bez zaplanowania właściwej infrastruktury.

W Głogowie jest szansa, że rozwój budownictwa będzie postępował bardziej kompleksowo. Rozszerzenie granic miasta w zeszłym roku było tylko pierwszym etapem rozwoju urbanistycznego miejscowości. Mijający rok pokazał, że władze Głogowa mają swój przemyślany plan działań inwestycyjnych na włączonych terenach. Ten proces wymaga jednak kontynuacji w następnych latach. Potrzebna jest do tego nie tylko konsekwencja ale i spore środki finansowe.

Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4