Gorąco wokół planów linii kolejowej CPK. Nie chcą jej mieszkańcy Jasionki

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 8 maja 2022

Jeden z transparentów jaki towarzyszył mieszkańcom Jasionki podczas kwietniowego protestu.
Fot. profil FB mieszkańców Jasionki pod nazwą - NIE DLA CPK Jasionka

Budowa linii kolejowej nr 58 Rzeszów-Łętownia w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego cały czas wzbudza dyskusje. Ostatnio przeciw przebiegowi tego połączenia kolejowego protestowali mieszkańcy Jasionki.

Nie chcą jej w Jasionce

Plany budowy ponad 40-kilometrowego odcinka nowej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów wzbudzają protesty wśród mieszkańców gmin, przez którą będzie przebiegać. Pisaliśmy już o działkowcach z Rzeszowa, którzy mogą stracić dużą część swoich ogrodów. Przeciw linii CPK mocno protestują również mieszkańcy Jasionki w gminie Trzebownisko.

Wszystkie cztery proponowane warianty przebiegu linii nr 58 przewidują przecięcie Jasionki na kilka części i wyburzenie kilkudziesięciu domów. Mieszkańcy sołectwa narzekają na to, że oprócz hałaśliwej drogi S19 oraz lotniska, teraz chce im się pod nosem poprowadzić trasę kolejową.

Niedawno mieszkańcy Jasionki, ale również przedstawiciele władz gminy Trzebownisko protestowali wspólnie przeciwko planom CPK. W pikiecie zorganizowanej końcem kwietnia wzięło udział około 100 osób, które jasno podkreśliły co myślą o planach przebiegu CPK. Były transparenty i głośne hasła „nie dla kolei”. Mieszkańcy podkreślali, że nie są przeciw całej inwestycji, która ma duży potencjał gospodarczy, ale ich zdaniem nie można jej realizować kosztem mieszkańców.

- Nie chcemy kolei, nie chcemy dewastacji środowiska naturalnego i przede wszystkim dewastacji środowiska społecznego. Taka jest prawda, zostaniemy przez budowę tej kolei podzieleni, nie możemy do tego dopuścić - mówił Michał Skiba, jeden z mieszkańców Jasionki.

Jak dodał Skiba, zdecydował się zamieszkać w Jasionce cztery lata temu, bo chciał wraz z rodziną mieszkań w spokojnym miejscu i mieć dobry dojazd do pracy. Teraz może to popsuć linia kolejowa Rzeszów-Łętownia.

- W ramach wariantu 1 i 4 chce się zburzyć nasz dom. Dzieci się nas pytają dlaczego my mamy się stąd wyprowadzić? I co mamy im powiedzieć - zaznaczał mieszkaniec Jasionki.

Protesty się nie skończą

Przeciw planom CPK wobec Jasionki są również przedstawiciele władz gminy Trzebownisko. Zastępca wójta Sławomir Porada zapowiedział, że jeżeli nic się nie zmieni, protesty przeciw CPK nieustaną.

- Chcemy się normalnie rozwijać jak każde społeczeństwo, prosimy władze w Warszawie o niedewastowanie Jasionki tą inwestycją. Prosimy apelujemy i błagamy o pomoc, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to będą kolejne protesty przeciw CPK, bardziej radykalne - podkreślił Sławomir Porada.

Wójt Lesław Kuźniar podkreślał, że cała gmina Trzebownisko wspiera mieszkańców Jasionki, dodał że wielokrotnie mieszkańcy i władze gminy zwracały się do CPK z wnioskami o zmianę przebiegu linii kolejowej. Na razie nie dostali odpowiedzi.

- Jesteśmy przeciw linii CPK w Jasionce, to pierwszy protest w tej sprawie, ale pewnie nie ostatni. Jak będzie trzeba pojedziemy do Warszawy poprosimy posłów, nic nie będziemy robić na siłę, tylko grzecznie będziemy prosić, bo tylko w ten sposób uda się coś osiągnąć - stwierdził wójt gminy Trzebownisko.

Do Warszawy 2 godziny pociągiem

Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia. To część dużej inwestycji w postaci Centralnego Portu Komunikacyjnego – sztandarowej inwestycji komunikacyjnej polskiego rządu. Składają się na niego planowane linie kolejowe: nr 58 od stacji Łętownia do Rzeszowa i nr 632 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Jest to fragment tzw. szprychy nr 6, czyli nowej trasy kolejowej, która docelowo połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą, Rzeszowem i Sanokiem.

Budowa tej linii ma sprawić, że z Rzeszowa do Warszawy dojedziemy pociągiem w dwie godziny. Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania, trwa opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli w skrócie – studium wykonalności.

Obecnie CPK dysponuje czterema wariantami przebiegu linii kolejowej. W ostatnich miesiącach trwały konsultacje społeczne w gminach, przez które ma przebiegać nowe połączenie. W trakcie tych spotkań mieszkańcy mogli zgłaszać swoje wnioski co do zmian przebiegu trasy. CPK zapewnia, że są one analizowane i będą uwzględniane jeżeli będzie taka techniczna możliwość.

Jeszcze w tym roku ma być wybrany jeden tzw. wariant inwestorski, który zostanie włączony do wniosku o decyzję środowiskową.

Według harmonogramu, odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku w 2028 r. Docelowo w ramach Programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych przez CPK, a kolejne 173 km ma zostać zmodernizowanych przez PKP PLK.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4