Rzeszów podarował dwa autobusy gazowe z MPK do Czernihowa na Ukrainie

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 23 września 2022

Jelcz M125M/4 - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Polskie Autobusy

Dwa autobusy MPK odjechały w czwartek z Rzeszowa na polsko-ukraińską granicę. Mają trafić do Czernihowa – miasta partnerskiego stolicy Podkarpacia.

W czasie wojny wywołanej agresją Rosji położony na północy Ukrainy Czernihów mocno ucierpiał. Zniszczeniom uległa miejska infrastruktura, w tym transport miejski. Stąd, jak już informowaliśmy zapadła decyzja by wesprzeć partnerski samorząd (Czernihów jest nim od czerwca br.) przekazaniem autobusów miejskich.

Podarowane przez Rzeszów autobusy to model Jelcz M125M/4 Vecto o napędzie gazowym.

- Autobusy te zostały wyprodukowane w roku 2005. Zostały przekazane na zasadzie porozumienia między miastami partnerskimi - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Są to już starsze modele, które były stopniowo zastępowane nowymi autobusami.

Wartość kilkunastoletnich pojazdów można oszacować na kilkanaście tysięcy złotych. Autobusy zostały wycofane z eksploatacji liniowej na ulicach Rzeszowa w ubiegłym tygodniu.

Przez podróżą zostały zatankowane „do pełna”. W czwartek (22 września) w godzinach popołudniowych wyruszyły z Rzeszowa na granicę polsko-ukraińską prowadzone przez kierowców naszego MPK. Tam miały zostać odebrane przez delegację z Czernihowa, by po stronie ukraińskiej pokonać jeszcze ponad tysiąc kilometrów.

Z tego co udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, na granicy nie obyło się bez pewnych perturbacji. Dopiero w nocy ekipa z Rzeszowa wróciła do miasta.

W piątek autobusy miały wyruszyć w dalszą trasę, do Czernihowa już prowadzone przez kierowców ukraińskich.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4