We „włoskim” Głogowie Młp. odsłonięto pomnik założyciela miasta. FOTO

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 1 października 2022

Na zdjęciu: Krzysztof Brzuzan, rzeszowski rzeźbiarz, który przygotował projekt pomnika i jego formę, Paweł Baj burmistrz Głogowa Młp. oraz w tle sam bohater uroczystości - pomnik Krzysztofa Głowy z Nowosielec herbu „Jelita” założyciela Głogowa Małopolskiego.
Fot. Paweł Bialic

Piątek 30 września był ważną datą dla społeczności Głogowa Małopolskiego. W tym dniu na terenie miejskiego parku Grabina uroczyście odsłonięto pomnik Krzysztofa Głowy – założyciela miasta. - Ten piękny pomnik ma zasadniczą rolę, ma on uczyć dzieci i młodzież naszej lokalnej historii mówił podczas uroczystości burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj.

Pomnik budowniczego Głogowa Młp.

Pomnik Krzysztofa Głowy z Nowosielec herbu „Jelita” założyciela miasta Głowów, a obecnie Głogów Małopolski stanął naprzeciwko Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Parku Grabina. W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział przedstawiciele władz gminy Głogów Małopolski, duchowieństwa, uczniowie głogowskich szkół i mieszkańcy miasta.

Jak podkreślał burmistrz gminy Głogów Małopolski Paweł Baj, upamiętnienie Krzysztofa Głowy ma na celu przede wszystkim utrwalenie w świadomości mieszkańców ważnych informacji na temat miasta, tego jak powstało i jaka jest jego historia.

- Nasza młodzież dużo uczy się historii starożytnej, historii powszechnej czy historii Polski. W programach nauczania nie ma zbytnio mowy o historii lokalnej i tę lukę trzeba wypełniać. Dzięki temu pomnikowi chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy i młodzież dowiedzieli się kto założył nasze miasto - mówił burmistrz Paweł Baj podkreślając, że Głowów założony przez Krzysztofa Głowę w 1570 roku, był pierwszym miastem w Polsce zbudowanym w stylu renesansowym.

- Krzysztof Głowa był wizjonerem, wtedy takie miasta zbudowane harmonijnie, na bazie kwadratu z centralnie położonym ratuszem nie powstawały. Pomysł na to jak zbudować miasto zaobserwował jeżdżąc po świecie, głównie po Włoszech - dodał burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Moment odsłonięcia pomnika.
Fot. Paweł Bialic

Projekt pomnika i jego formę przygotował znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Zbiórki niezbędnych środków finansowych na jego budowę podjęła się Głogowska Fundacja Rozwoju Społecznego.

PO dwóch latach czekania

Odsłonięcie pomnika Krzysztofa Głowy miało pierwotnie odbyć się jeszcze w 2020 roku w rocznicę 450-lecia założenia Głogowa Małopolskiego. Plany te pokrzyżowała niestety pandemia koronawirusa i dopiero w tym roku monument pojawił się w Parku Grabina. Burmistrz Paweł Baj zapowiedział, że postawienie tam pomnika i wykonanie biegnącej do niego alejki jest pierwszym elementem rewitalizacji tej przestrzeni.

- Nadal rozmawiamy z konserwatorem zabytków jak ten park ma wyglądać, ta pierwsza alejka ma być zaczynem do rewitalizacji tego miejsca- zaznaczał Paweł Baj.

Po oficjalnej części uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Krzysztofa Głowy, osoby biorące w nich udział przeniosły się do sali widowiskowej MGDK, gdzie odbył się krótki wykład dr Roberta Borkowskiego pt. „Okoliczności założenia Głowowa, dzisiejszego Głogowa Małopolskiego przez Krzysztofa Głowę w 1570 r.” W kolejne części można było posłuchać koncertu przygotowanego przez Szkołę Muzyczną I-go stopnia w Głogowie Małopolskim.

Pomnik Krzysztofa Głowy z Nowosielec herbu „Jelita” założyciela Głogowa Małopolskiego.
Fot. Paweł Bialic

Trochę historii

Krzysztof Głowa z Nowosielec (dzisiejsze Nowosiółki Dydyńskie) herbu Jelita zmarł w 1582 roku. Był kasztelanem połanieckim od 1578 r., sekretarzem królewskim w 1569 r., lustratorem dóbr królewskich w woj. kijowskim z sejmu 1569 r. Ważną datą dla społeczności obecnego Głogowa Młp. jest fakt, że w roku 1570 powołał do życia miasteczko Głowów w ówczesnym powiecie pilźnieńskim (leżącym dawniej w ziemi przemyskiej obecnie w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim). Krzysztof Głowa był właścicielem Rudny, Przybyszówki (obecnie będącej dzielnicą Rzeszowa), Gumnisk, Kilianówki, Rogoźnic i Lippy, w ziemi przemyskiej.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4