W Stalowej Woli powstanie Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 30 marca 2023

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

W Stalowej Woli powstanie Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Ma zacząć funkcjonować za rok.

W dniach 27-28 marca odbyły się w Stalowej Woli uroczystości pod hasłem „Hospicjum znaczy miłość”. - Spotkania na terenie trwającej budowy Hospicjum oraz w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli były okazją do pogłębionej refleksji nad chorobą, cierpieniem i umieraniem, a także wyznaczeniem kierunku jakości przyszłego działania stalowowolskiego Hospicjum - informuje Urząd Miasta Stalowa Wola. Pierwszego dnia nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli.

- W realizacji tego projektu wsłuchaliśmy się w nieśmiertelne przesłanie św. Pawła wyrażone w 2 Liście do Koryntian, w „hymnie o miłości”, w którym czytamy „gdybym znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił. a miłości bym nie miał, byłbym niczym”. W naszym mieście od kilku lat wraz ze wspaniałym zespołem pracowników dokonujemy zmiany tego jak wygląda Stalowa Wola i parafrazując słowa św. Pawła moglibyśmy wybudować pięć mostów, aquaparki, najnowocześniejsze szkoły, przedszkola, parki, mogłaby być tutaj kopalnia złota i wszystko co możemy sobie wymarzyć, ale jeżeli miasto Stalowa Wola nie miałoby hospicjum zbudowanego na fundamencie miłości, to wszystko inne nie byłoby nic warte. Dlatego z pełną satysfakcją spotykamy się dzisiaj na zaawansowanej budowie bardzo nowoczesnego Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej. Ten budynek bez wątpienia będzie wyznaczał zupełnie nowe standardy prowadzenia ośrodka medycyny paliatywnej. Dzięki olbrzymim środkom, które miasto Stalowa Wola pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jesteśmy w stanie wznieść budynek o najwyższym standardzie, dedykowany dla trzydziestu chorych, ale jednocześnie z rozwiązaniami, które wyznaczają nowy standard, tak aby ci, którzy w tym hospicjum będą mogli dojrzewać do momentu zakończenia swojego życia, bo tak trzeba to określić, mogli się tutaj czuć jak w domu, aby mogli czuć dobrą atmosferę, mogli mieć najlepsze warunki pod względem medycznym, w wysokim standardzie - powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

- Dzięki środkom i decyzji premiera RP Mateusza Morawieckiego w wysokości 15 milionów złotych, możemy wznieść budynek o tak wysokim standardzie i tak nowoczesnych rozwiązaniach. Dziękuję przewodniczącemu Rady Miejskiej Stanisławowi Sobierajowi za świadomość radnych Miasta Stalowej Woli, że tworząc takie miejsce, korzystając ze środków rządowych wierzą, że warto z budżetu miasta dołożyć takie środki i wybudować obiekt, który będzie spełniał najwyższe standardy. Faktycznym fundamentem tego budynku musi być jednak miłość. Mieliśmy to szczęście, że w fazie realizacji tego projektu Opatrzność Boża postawiła na naszej drodze zespół tworzący Hospicjum św. Ojca Pio w Pucku, którego współzałożycielem był śp. ks. Jan Kaczkowski, którego siódmą rocznicę śmierci obchodzimy właśnie w tych dniach. Puckie Hospicjum jest najlepszym przykładem tego, jak dzisiaj osobom, które są (można powiedzieć) w przeddzień świadomości swojej śmierci, podać rękę miłości, dać poczucie szczęścia, spełnienia marzeń, otulenia miłością. Wierzymy w to, że stalowowolskie hospicjum będzie miejscem, w którym serce Stalowej Woli i jej mieszkańców zostanie w pełni oddane dla drugiego człowieka. To jest nasza misja, to jest nasze zadanie, którego się podejmujemy, a jestem przekonany, że w gronie tak wspaniałych przyjaciół, którzy nas wspierają na każdym szczeblu, od parlamentarzystów, poprzez władze regionalne, będzie to możliwe – podkreślał prezydent Lucjusz Nadbereżny, który zaprosił gości do podpisania „Aktu erekcyjnego” pod budowę Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

„Akt erekcyjny” na wieczną rzeczy pamiątkę podpisali: Janina Sagatowska, senator RP, Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, Anna Jochim-Labuda, dyrektor Puckiego Hospicjum im. św. Ojca Pio, Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia Hospicjum w Stalowej Woli, Michał Buwaj, skarbnik miasta Stalowej Woli, Karolina Paleń, przewodnicząca Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Daniel Mytnik, prezes Zarządu firmy PESAM Sp.z.o.o., Aneta Słowik lekarz onkolog, Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

- Jestem dumna i szczęśliwa, bo od dawna widzieliśmy konieczność powołania do życia w naszym mieście takiej placówki, do której powstania konieczne są jednak odpowiedni czas, miejsce i ludzie. Radością napełnia mnie fakt, że najwyższe prawo człowieka, prawo miłości, zostaje wpisywane w życie Stalowej Woli każdego dnia. Wzorowo zdajemy „egzamin z ludzkości”. Potrzebujących zawsze będziemy mieć obok siebie, a my musimy się o nich troszczyć. Jestem wdzięczna, że doczekałam powstania od długich lat oczekiwanego Hospicjum w Stalowej Woli – zaznaczyła senator Janina Sagatowska.

- Przesłanie płynące z „aktu erekcyjnego” pokazuje istotę budowy Hospicjum i Poradni Opieki Paliatywnej. „Otulanie miłością” będzie dotyczyło tych najbardziej chorych, tych, którzy są na krawędzi życia i są świadomi tego, że zbliża się ono do kresu. „Otulanie miłością” będzie dotyczyło tych, których rodzina nie tyle nie chce, ale nie jest w stanie zapewnić profesjonalnej opieki. Są sytuacje, które wymagają szczególnej, wrażliwej opieki. Społeczeństwo Stalowej Woli zasługuje na takie miejsce. Życzę, aby dokończenie budowy, a następnie uzbrojenie hospicjum, wyposażenie w sprzęt, a także zapewnienie tej profesjonalnej, medycznej opieki, również udział wolontariuszy, stało się faktem. Jestem przekonany, że hospicjum będzie spełniało swoją rolę – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

- Hospicjum, to miejsce bardzo szczególne. Chorzy potrzebują zarówno opieki medycznej, psychologicznej jak i duchowej. Potrzebują ciepła, serdeczności i serc ludzi szlachetnych. To miejsce będzie wspaniałym miejscem wsparcia dla rodzin oraz namiastką domu. Obserwujemy, że współczesne choroby są bardzo agresywne i nasilone. Słyszymy stale, że rak atakuje i będzie coraz więcej osób chorych onkologicznie, dlatego to hospicjum jest tym bardziej potrzebne - mówiła wicewojewoda Jolanta Sawicka.

- Stalowa Wola będąc miastem rozwijającym się, będąc miastem, gdzie można żyć i pracować, będzie też miejscem, gdzie będzie można żyć do końca, mimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Wielki podziw i podziękowanie za zaufanie jakim obdarzył nas pan prezydent, jak i pełnomocnik pani Dorota Szymańska, że chcieliście państwo skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie z państwem być tutaj. Życzymy gotowości do mierzenia się z trudami dlatego, że hospicjum to nie tylko sukcesy i powodzenia, ale to też jest współdziałanie, współredakcja, współodpowiedzialność za niepowodzenia. Życzymy Państwu dużo zdrowia i powodzenia - mówiła Anna Jochim-Labuda, dyrektor Hospicjum św. Ojca Pio w Pucku.

- Bardzo się cieszę, że taka placówka powstaje na terenie naszego Miasta. Będzie to obiekt o najwyższych standardach, lecz najwyższe standardy, to nie tylko jakość budynku, ale to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą dane miejsce. Naszym celem jest stworzenie miejsca utkanego z wrażliwości i empatii, gdzie zarówno pacjent, jak i jego bliscy będą mogli czuć się jak we własnym domu, a personel z wolontariuszami będą wsłuchiwać się w indywidulane potrzeby pacjentów, a nawet spełniać ich marzenia – powiedziała Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta miasta ds. budowy Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

Drugi dzień był czasem refleksji nad chorobami onkologicznymi, współczesną medycyną paliatywną oraz planami budowania najwyższych standardów opieki w stalowowolskim hospicjum, o których opowiedziały pracownice Urzędu Miasta Stalowej Woli. W konferencji, która odbyła się w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli pracownice Hospicjum św. Ojca Pio w Pucku dzieliły się swoimi doświadczeniami w pracy hospicyjnej. Uczestnicy spotkania wzięli udział w projekcji filmu „Jeszcze zdążę”, który opowiada historie podopiecznych puckiego hospicjum. Po seansie nastąpił bardzo owocny panel dyskusyjny.

- To, co będzie wyróżniać nasz obiekt i Stalową Wolę, to Poradnia Medycyny Paliatywnej, która swoim standardem i przygotowaniem będzie wyznaczać poziom opieki i leczenia. Innowacyjnymi elementami naszej placówki będą nowoczesne systemy detekcji upadku, całodobowy monitoring pacjenta czy wewnętrzny szynowy system transportowy pacjenta. Jednocześnie chcemy stworzyć centrum wolontariatu dla wszystkich, którzy będą chcieli wyciągnąć pomocną dłoń choremu, centrum edukacji i wsparcia dla rodzin i bliskich towarzyszących w cierpieniu oraz centrum wsparcia w żałobie dla wszystkich, którym choroba zabrała osobę najbliższą – powiedział podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta Stalowej Woli.

Prace związane z budową Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli powinny zakończyć się w październiku 2023 roku, a początek działalności zakładany jest w pierwszym kwartale 2024 roku. W placówce zostanie przygotowanych 30 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy pokój będzie wyposażony w łazienkę. W budynku znajdzie się także miejsce odpoczynku dla rodzin chorych. Ponadto w obiekcie znajdzie się stołówka, jadalnia, świetlica, kaplica, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. W poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą trzy gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy i gabinet rehabilitacyjny. Budynek będzie nowoczesny, spełniający najwyższe standardy funkcjonalności i energooszczędności.

Red.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

Fot. Materiały Urzędu Miasta Stalowa Wola

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4