Pszczoły na dachu rzeszowskiej galerii. Radni miejscy podjęli decyzję

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 24 czerwca 2020

Podczas wtorkowej (23 czerwca) sesji radni miejscy uchwalili przepisy, które pozwalają hodować pszczoły w ścisłym centrum Rzeszowa. Dzięki temu tej decyzji na dachu Galerii Rzeszów powstanie pierwsza pasieka w śródmieściu, która zostanie nazwana „PASIEKĄ W SERCU MIASTA”. Pasieka powstanie dzięki współpracy braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, a Galerią Rzeszów i Miastem Rzeszów.

Rzeszów mówi #TAKdlaPszczół! Powstaje „PASIEKA W SERCU MIASTA”

Tak prezentuje się koncepcja wizualna PASIEKI W SERCU MIASTA na dachu Galerii Rzeszów

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły to bardzo pozytywne owady i w interesie człowieka jest by zadbać o ich mnogą populację na ziemi. Natomiast od 23 czerwca pszczoły mogą już legalnie „zamieszkać” na terenie ścisłego centrum naszego miasta. Rada Miasta Rzeszowa wyraziła zgodę na prowadzenie hodowli pszczoły miodnej na obszarach, gdzie do tej pory nie było to możliwe. To ważna decyzja szczególnie dla miłośników tych owadów i ich hodowców, bo miejskie pszczelarstwo popularyzuje idee tworzenia zielonych wysp w centrach dużych miast i terenach zurbanizowanych, a także koncepcje powrotu do natury i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.

Pierwsze rzeszowskie ule pojawią się i zostaną zasiedlone przez pszczoły już w najbliższych dniach w centrum Rzeszowa, na dachu Galerii Rzeszów. Nie bez znaczenia jest tu wybór miejsca usytuowania „PASIEKI W SERCU MIASTA”, w legendarnym punkcie Rzeszowa, w jego ścisłym centrum.

- Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt powstania pierwszej pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa, oddając do dyspozycji najbardziej widokową część dachu Galerii Rzeszów oraz tworząc dla pszczół przyjazne, zielone środowisko najbardziej zbliżone do ich naturalnego - mówi Robert Podkulski Dyrektor Marketingu Galerii Rzeszów, partner projektu „PASIEKA W SERCU MIASTA”.

Jak się dowiadujemy projekt „PASIEKI W SERCU MIASTA” jest już praktycznie gotowy, a po wtorkowej decyzji Rady Miasta Rzeszowa może przejść do fazy jego realizacji. Jak będzie to prezentowało się finalnie przekonamy się w połowie lipca br., podczas uroczystego otwarcia „PASIEKI W SERCU MIASTA”.

- Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Tak będzie również w Rzeszowie, gdzie na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół. Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona. – mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

- Choć często tego nie zauważany, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc Pasiekę w sercu miasta przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze. – mówi nam pszczelarz i współtwórca projektu Rafał Szela

Pasieka w centrum miasta, to nowe spojrzenie i nowe wyzwania

„PASIEKA W SERCU MIASTA”, to zupełnie nowe podejście do tematu stałej obecności pszczół w mieście. Pasieka pełnić będzie kilka kluczowych funkcji, spośród których najistotniejszą będzie ogólnopolska działalność edukacyjna. Wiceprezydent Sienko podkreśla, że ulokowane na dachu Galerii Rzeszów ule, będą nam wszystkim przypominać, że te owady na całym świecie wymierają, a przecież każdy z nas może zrobić wiele, aby temu zapobiec. Dlatego ważne są takie projekty i edukowanie rodzimej społeczności.

Pasieka usytuowana w centrum miasta daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie wejdą w skład strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

- Projekt #TAKdlaPszczół „PASIEKA W CENTRUM MIASTA” jest projektem rozwojowym i bez wątpienia innowacyjnym i jest odpowiedzią na ważne wyzwania ekologiczne. - dodaje Stanisław Sienko.

- Działamy po to, by bezinteresownie pomagać i wspierać, gdy pszczelarz najbardziej tego potrzebuje. Być zawsze tam gdzie potrzeba. Uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu. Wreszcie łączyć i współpracować dla dobra pszczół. To podstawa działalności programu #TAKdlaPszczół - a zarazem wartości, w które głęboko wierzymy. To dla nas ogromna radość, że stały się one także podstawą naszej partnerskiej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i przychylność. - mówi Maciej Szela, koordynator #TAKdlaPszczół

Red.

***

źródło: oficjalny profil FB Pasieka.RafalSzela

#TAKdlaPszczół

Wszystko zaczęło się pod koniec 2018 roku, kiedy prywatna pasieka Pana Rafała zwróciła uwagę nieznanego sprawcy, który celowo wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę.

- Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile. - mówi pszczelarz Rafał Szela

Po niespełna dwóch latach intensywnej pracy braci Szela, są w końcu efekty. W tym czasie pierwszy na świecie Bank Pszczeli, który już w przyszłym roku rozpocznie świadczenie nieodpłatnej pomocy po wytruciu lub zniszczeniu pasiek, stał się faktem. Bracia chętnie służą radą, wsparciem i doświadczeniem. Nie bali się realizacji marzeń i ciężkiej pracy. Programowi #TAKdlaPszczół oddali swoje serce pełne szczerości i pasji.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4