W Rzeszowie i gminach ruszy bilet zintegrowany MPK i MKS. Już od 1 lipca

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 25 maja 2021

Fot. Krzysztof Kuchta

Do tej pory od 2018 roku w Rzeszowie funkcjonował bilet zintegrowany pozwalający podróżować w ramach jednego systemu biletowego komunikacją miejską oraz transportem kolejowym w formie przewozów regionalnych. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzięki przyjętej we wtorek (25 maja) przez rzeszowskich radnych uchwale w mieście ruszy oczekiwany od dawna bilet integrujący przejazdy autobusami miejskimi organizowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego i obsługiwanymi przez rzeszowskie MPK oraz komunikacją podmiejską pod szyldem MKS, której organizatorem jest Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”.

Do tej pory Zarówno ZTM jak i ZG PKS miały odrębny system biletowy. Dla pasażerów było to utrudnienie. W przypadku np. przesiadek z autobusów jednego przewoźnika do pojazdów drugiego konieczny jest zakup kolejnego biletu lub też posiadanie dwóch biletów okresowych.

Duży krok w tym kierunku zmiany takiego stanu rzeczy poczyniła Rada Miasta Rzeszowa. Przyjęta przez radnych uchwała wskazuje ceny za korzystanie z biletu integrującego przejazdy komunikacji miejskiej z kursami MKS z czterech podrzeszowskich gmin – Boguchwały, Krasnego, Trzebowniska i Głogowa Małopolskiego. Wskazano również podział przystanków na strefy.

- Dotychczas zainteresowanie współpracą w ramach biletu zintegrowanego na zasadzie autobus komunikacji lokalnej puls autobus komunikacji miejskiej w Rzeszowie wyraził ZG PKS, który zgłosił swoją ofertę - poinformowała w czasie sesji dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie Anna Kowalska uzasadniając uchwałę w sprawie zmian stawek za przewozy komunikacją miejską w Rzeszowie.

Bilet zintegrowany w formie biletu miesięcznego imiennego sieciowego, będzie obowiązywał na razie na terenie Rzeszowa gdzie kursy obsługuje MPK Rzeszów oraz gmin Boguchwała, Krasne, Głogów Małopolski i Trzebownisko obsługiwanych przez MKS. W uchwale przystanki podzielono na dwie strefy różniące się ceną za miesiąc korzystania.

I strefa

bilet normalny 146 zł

bilet ustawowy 73 zł

bilet samorządowy 82 zł

II strefa

bilet normalny 186 zł

bilet ustawowy 93 zł

bilet samorządowy 105 zł

Przystanki obsługiwane w ramach biletu zintegrowanego:

Głogów Małopolski

I strefa od Rzeszów do Rudna Mała pętla

II strefa od Rzeszów do Głogów Młp. ul Kolejowa -I / Centrum Przesiadkowe / Głogów Młp. Rynek / Os. Słoneczne

Trzebownisko

I strefa od Rzeszów do Trzebownisko Z-d Ogrodniczy / Nowa Wieś Zaczerska

II strefa od Rzeszów do Jasionka Aeroklub

od Rzeszów do Terliczka (p. Trzebownisko / Łąka)

Krasne

I strefa

od Rzeszów do Malawa Góra

od Rzeszów do Krasne Wólka

od Rzeszów do Krasne Kolonia

II strefa

od Strażów do Palikówka

Boguchwała

I strefa

od Rzeszów do Mogielnica pętla

od Rzeszów do Lutoryż / Zarzecze Most

od Rzeszów do Niechobrz Rondo

od Rzeszów do Kielanówka - Boguchwała

od Rzeszów do Nosówka

od Rzeszów do Zgłobień

II strefa

od Wola Zgłobieńska II do Wola Zgłobieńska pętla

od Niechobrz środek do Niechobrz Góra pętla

Bilet może ruszyć od 1 lipca

Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, umowa pomiędzy Zarządem Transportu Miejskiego, a Związkiem Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” w kwestii uruchomienia biletu zintegrowanego, nie została jeszcze podpisana. Taka możliwość będzie po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Bilet zintegrowany zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta Rzeszowa uchwałą ma wejść od początku kolejnego miesiąca po uprawomocnieniu się uchwały.

- Po uprawomocnieniu uchwały będziemy mieli możliwość sformalizowanie tej współpracy i podpisanie stosownych dokumentów. Bilet ruszy od następnego pełnego miesiąca - zaznacza Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wychodzi zatem, że jeżeli uchwała wejdzie w życie w czerwcu i gdy dojdzie do podpisania umowy, bilet zintegrowany będzie funkcjonował od 1 lipca. Za obsługę systemu biletu zintegrowanego będzie odpowiadał ZTM Rzeszów. Bilety w formie karty miejskiej będzie można zakupić lub doładować w miejskich punktach obsługi podróżnego na terenie miasta.

Wykaz przystanków określających strefy, w których obowiązywać będą bilety łączonej komunikacji autobusowej znajduje się w załączniku nr 2 do uchwały, której pełną treść można znaleźć TUTAJ.

Rada Miasta Rzeszowa przyjęła również drugą uchwałę dotyczącą funkcjonowania komunikacji podmiejskiej w Rzeszowie. Wyrażono w niej zgodę na korzystanie z czterech dodatkowych przystanków na terenie Rzeszowa dla operatorów komunikacji lokalnej w tym MKS. Jak zaznaczała dyrektor ZTM Anna Kowalska, mowa tu o przystankach Dąbrowskiego Park, Piłsudskiego Urząd Marszałkowski, Piłsudskiego ZDZ oraz Aleja Wyzwolenia WORD. Uchwała dotyczy również uporządkowania nazw przystanków w Rzeszowie.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4