1,5 mln zł dla Rzeszowa od ministra infrastruktury na nowy most na Przyrwie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 czerwca 2021

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak otrzymał w środę (2 czerwca) od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka symboliczny czek na kwotę nieco ponad 1,5 mln złotych. Jest to wsparcie ze środków rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie rozbiórki i budowy nowego mostu nad potokiem Przyrwa w ciągu ul. Siemieńskiego. Inwestycja ta jest częścią większego zadania, jakim jest rozbudowa układu komunikacyjnego ulic w śródmieściu Rzeszowa.

Minister Andrzej Adamczyk wręczając czek mówił o działaniach rządu poprawiających bezpieczeństwo na drogach.

- Budowa, przebudowa nowych dróg, działania legislacyjne, edukacja, uświadamianie czym są bezpieczne zachowania na drodze. To wszystko jest bardzo ważne, ale za tym wszystkim musi iść przede wszystkim bezpieczna infrastruktura – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Odbierając symboliczny czek prezydent Marek Bajdak zapewnił, że każde dodatkowe pieniądze w budżecie miasta są niezwykle ważne i potrzebne.

- Każde wsparcie jest cenne. Te pieniądze pozwolą zmniejszyć wkład własny miasta w to przedsięwzięcie. A ja zadbam o to, aby ta kwota znalazła się w wykazie zadań inwestycyjnych na przykład na uliczki osiedlowe, których tak w mieście brakuje – powiedział prezydent Marek Bajdak.

Trwająca od kilku miesięcy przebudowa kilkunastu ulic m.in. Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego jest jedną z największych inwestycji drogowych Rzeszowa ostatnich lat. W ramach tego zadania oprócz rozbudowy i przebudowy ulic powstaną także nowe ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości 950 metrów, a także nowe chodniki (ponad 2 kilometry). Wartość inwestycji to prawie 50 mln zł, z czego połowa to dofinansowana przez Fundusz Rozwoju Unii Europejskiej. Inwestycja zakończyć się ma pod koniec 2022 roku.

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

O linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce

Wręczenie czeku odbyło się podczas konferencji poświęconej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, a w szczególności budowie nowej linii z Rzeszowa do Jasionki. Oprócz prezydenta Marka Bajdaka wzięli w niej także udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak oraz Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.

Minister Adamczyk mówił, że Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy, a przez to walczy skutecznie z wykluczeniem komunikacyjnym.

- Te pięć kilometrów linii kolejowej udostępnia możliwości szybkiej komunikacji nie tylko pasażerom lotniska czy pracownikom strefy ekonomicznej, ale - poprzez nowe przystanki - także mieszkańcom szeroko pojętej aglomeracji Rzeszowa – podkreślał minister Adamczyk. - Połączenie kolejowe lotniska w Jasionce z Rzeszowem, jest bardzo ważne i uplasuje podkarpacki port w czołówce lotnisk europejskich. Takie nowoczesne połączenie nie jest przywilejem wszystkich pasażerów, którzy korzystają z lotnisk w Europie.

- Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest wielkim ułatwieniem dla mieszkańców Rzeszowa i regionu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku 70 tys. osób zdecydowało się przesiąść z samochodów czy autobusów właśnie na PKA – mówiła obecna na konferencji wojewoda Ewa Leniart. - To dowód na to, że ten szybki, niskoemisyjny sposób przemieszczania się rzeczywiście jest ułatwieniem w przewożeniu pasażerów.

- Powinniśmy zachęcać i stymulować naszych pasażerów do jeszcze większego korzystania z kolei aglomeracyjnej. To, co zapowiada wojewoda – bilet roczny za 1 zł za dzień – zwiększy efekt przesiadania się na kolej, zwłaszcza wśród młodych ludzi – mówił z kolei marszałek Ortyl.

Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że z nowego połączenie korzystać będą nie tylko pasażerowie lotniska, ale również pracownicy strefy ekonomicznej, goście Centrum Wystawienniczo-Kongresowego czy powstającego właśnie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.

- To miejsce musimy przybliżyć do Rzeszowa. Temu właśnie służyć ma połączenie kolejowe, z niego korzystać będą też mieszkańcy czy pracownicy zlokalizowanych tutaj firm. Ta kolej pozwala nam nadrobić pewne braki sprzed lat. Przywracamy połączenie do Jasionki, bo dziś musimy inwestować nie tylko w coraz szersze drogi, ale również w kolej. Planowane zintegrowanie biletu da nam efekt przesiadania się z samochodów do pociągów – dodał marszałek.

Prezes Adam Hamryszczak podkreślał natomiast, że budowa linii kolejowej wpisuje się w strategię rozwoju Portu Lotniczego jak i Podkarpacia.

- To ważna inwestycja dla naszych pasażerów. Jestem przekonany, że dzięki tego typu inwestycji nasze lotnisko trafi do europejskiej czołówki i z tego kryzysu, który dotknął naszą branżę wyjdziemy silniejsi – dodał prezes Hamryszczak.

Nowa, pięciokilometrowa linia kolejowa będzie się zaczynała w Zaczerniu odgałęziając się od linii nr 71 prowadzącej z Rzeszowa do Ocic. Kończyć będzie się przy porcie lotniczym stacją Rzeszów-Lotnisko. Na linii będzie jeden przystanek - Park Technologiczny. Cała linia od Rzeszowa do Jasionki będzie mieć długość 12 km.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec poinformował, że przystanek przy lotnisku będzie połączony z terminalem. Borowiec zapowiedział też, że niebawem wydana ma być decyzja o pozwoleniu na budowę. Prace przy budowie powinny rozpocząć się w I kwartale br. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Pociąg z Rzeszowa na lotnisko ma przemieścić się maksymalnie w ciągu 15 minut.

Zakończenie wszystkich robót w ramach PKA - planowane jest na wrzesień 2023 roku.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4