Najbiedniejsze samorządy zyskają dzięki Funduszowi Inwestycji Strategicznych
KATEGORIA: GOSPODARKA / 29 czerwca 2021
Od 1 lipca ruszy nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Program będący jednym z elementów Polskiego Ładu i realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest szansą dla podkarpackich samorządów, by uzyskać nawet 95 procent dofinansowania do inwestycji. Rządowe wsparcie z FIS ma być wykorzystane przez samorządy m.in. na inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. Z tego wsparcia skorzystać mają przede wszystkim najmniej zamożne samorządy, a także miejscowi przedsiębiorcy, bo to właśnie lokalnym firmom przypadnie w udziale realizacja różnych inwestycji.
We wtorek 29 czerwca o założeniach funduszu, z podkarpackimi samorządowcami rozmawiali - wojewoda Ewa Leniart oraz członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński.
- Jest to program skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Środki w ramach tego funduszu mogą stać się motorem napędowym dla wielu podkarpackich samorządów. Dla niektórych będzie to wręcz możliwość nadrobienia zaszłości cywilizacyjnych, takich jak budowa kanalizacji czy wodociągów - mówiła wojewoda Ewa Leniart.
Wojewoda podkarpacki zaznaczyła, że zasady przyznawania środków samorządom mają być proste i przejrzyste. W pierwszej (pilotażowej) edycji programu, każdy samorząd będzie mógł złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie swoich inwestycji. Proces będzie przebiegał w pełni elektronicznie, za pośrednictwem specjalnie przygotowanej aplikacji programu.
- Będziemy monitorować funkcjonowanie tego programu wspólnie z samorządowcami, bo jest wiele pytań co do jego zasad. Chcemy udoskonalić ten program, bogatsi o doświadczenia z dwóch naborów, które przed nami - zaznaczył Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Skorzystają uboższe samorządy
Kryteria wyboru wniosków mają być dwustopniowe. BGK określi w najbliższym czasie priorytetowe sfery gospodarcze wymagające dofinansowania i każda zgłoszona inwestycja będzie przypisana do danej grupy. Po ich podziale, każdy wniosek będzie weryfikowany w kontekście majętności danego samorządu na podstawie dochodu z podatku PIT. Premiowane mają być samorządy z najniższym dochodem na mieszkańca.
Członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński. Fot. Paweł Bialic
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem, której złożył wniosek. Nowym rozwiązaniem będzie sam sposób przekazywania środków samorządom w formie dotacji. Aby jednostka samorządu terytorialnego mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.
W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy, lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji tej inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2 lub 3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).
- Mamy nadzieję, że ten program pobudzi polską gospodarkę. Wiemy, że teraz jest to bardzo potrzebne po pandemii. Samorządy są motorem wzrostu gospodarczego i PKB, dlatego też adresujemy ten program właśnie do tych jednostek - zaznaczył przedstawiciel zarządu BGK.
Na programie skorzystają również lokalni przedsiębiorcy poprzez realizację wielu inwestycji. Ten rządowy program pomoże im rozwinąć swoje działalności, a co za tym idzie, powstaną nowe miejsca pracy.
Co z RFIL?
W poprzednim roku rząd, w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią, uruchomił inne narzędzie pomocy finansowej dla samorządów. Był to Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Dzięki niemu samorządy w całym kraju mogły liczyć na bezzwrotne dofinansowanie wydatków majątkowych w wysokości 12 mld zł. Samo Podkarpacie zyskało wsparcie w kwocie 900 mln zł. Oprócz tego były także nabory dla gmin górskich oraz tych, w których funkcjonowały kiedyś Państwowe Gospodarstwa Rolne. Jak powiedziała wojewoda Ewa Leniart ten obecny, nowy Fundusz Inwestycji Strategicznych ma być całkowicie odrębnym rozwiązaniem i nie stanowi zastępstwa Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wojewoda podkreślała, że RFIL był zaplanowany tylko na rok 2020.
- Obecnie nie mamy informacji o naborze w ramach RFIL. Musimy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem miał on wymiar jednoroczny. Czy będzie jego kontynuacja? Tego nie wiemy, ale mamy nadzieję, że ten program, który właśnie rusza, będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. 95 procent dotacji, to atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich samorządów - stwierdziła wojewoda Leniart.
Karol Woliński
Spotkanie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i przedstawiciela zarządu BGK Tomasza Robaczyńskiego z samorządowcami z regionu. Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki