Jaka sytuacja epidemiczna w regionie? Będą kolejne szczepienia weekendowe

KATEGORIA: ZDROWIE / 4 listopada 2021

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

- Od początku października liczba hospitalizacji spowodowanych zainfekowaniem koronawirusem wzrosła trzykrotnie - powiedziała w czwartek (4 listopada) wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w trakcie konferencji poświęconej aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie. - To jest wyraźne wskazanie jak rozwija się epidemia na Podkarpaciu.

Tendencja wzrostowa związana z czwartą falą koronawirusa obserwowana jest od początku września. Jak powiedziała wojewoda obecnie w regionie jest 940 łóżek covidowych, 650 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, 102 łóżka respiratorowe i obłożenie respiratorów na poziomie 70 łóżek.

- Obserwujemy także większą liczbę hospitalizacji młodych pacjentów. Mamy ich w tej chwili 30 - dodała Ewa Leniart.

Najbardziej obciążonymi placówkami są szpitale w Przemyślu, Sanoku, szpital tymczasowy w Rzeszowie oraz szpital w Łańcucie. Jak powiedziała wojewoda, nie ma w tej chwili problemów z dostępem do środków ochrony osobistej, a magazyny są nimi wypełnione. Podobnie jest z dostępem do tlenu.

- Funkcjonują banki tlenu, z których przyznam już mieliśmy sposobność korzystania, gdyż takie sytuacje związane z brakiem tlenu przy zwiększonym poborze mogą się jednostkowo pojawić - zaznaczyła Ewa Leniart.

O szczegółach dotyczących sytuacji epidemicznej w regionie mówił podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

- Zajmujemy aktualnie dziewiątą pozycję w kraju - poinformował Sidor. Chodzi o współczynnik nowych dobowych zakażeń z siedmiu dni liczonych na 100 tys. mieszkańców. W sąsiednim województwie lubelskim sytuacja jest czterokrotnie poważniejsza niż na Podkarpaciu.

Jak powiedział szef podkarpackiego sanepidu, w ostatnim tygodniu o blisko 100 proc. wzrosła ilość testów zlecanych od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak w stosunku do całej Polski liczba zakażeń wykrywanych przy pomocy testów jest nieco mniejsza.

– Tygodniowo wykonujemy ponad 20 tys. testów. W kraju mamy około 10 proc. wyników pozytywnych, u nas jest to 7,5 proc. - zaznaczył Adam Sidor.

Spośród osób, u których potwierdzono Sars-Cov-2 osób hospitalizowanych jest 15 proc.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach niżańskim, stalowowolskim, mieście Przemyślu, mieście Rzeszowie, mieście Krośnie i powiecie krośnieńskim.

- Przynajmniej w przypadku czterech z tych miast to jest tzw. strefa czerwona, powyżej 12 przypadków na 10 tys. mieszkańców - powiedział Sidor. Gdyby wprowadzono obostrzenia to prawdopodobnie te rejony Podkarpacia zostałyby nimi objęte.

Dziennikarze pytali dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o rodzaj mutacji koronawirusa, która aktualnie dominuje w regionie.

– Do czerwca dominował wariant brytyjski, w tej chwili w 90 proc. jest to wariant indyjski - powiedział Adam Sidor.

W czwartek (4 listopada) odnotowano w Polsce 15515 zakażeń Sars-Cov-2 oraz 250 przypadków śmiertelnych (44 wyłącznie z powodu COVID-19 oraz 206 z powodu chorób współistniejących). W województwie podkarpackich nowych zakażeń jest 691, przypadków śmiertelnych odnotowano 9 – wszystkie z powodu chorób współistniejących. Na kwarantannie w regionie przebywa 13 108 osób.

Wciąż mało zaszczepionych – w weekend kolejna akcja szczepień

W regionie przeciwko COVID-19 jest już zaszczepionych w pełni 760 tys. osób, co stanowi 38 proc. mieszkańców Podkarpacia.

- Ale to ciągle jest najniższy poziom zaszczepienia w skali kraju nad czym niezwykle boleję - powiedziała wojewoda. Ten stan rzeczy ma zmienić dalsza promocja szczepień.

Ewa Leniart zapowiedziała weekendową akcję szczepień, którą Podkarpacki Urząd Wojewódzki przygotowuje we współpracy z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Akcja będzie przeprowadzona na terenie urzędu (ul. Grunwaldzka 15). Każdy chętny będzie mógł zaszczepić się jednym z dwóch preparatów: Johnson&Johnson oraz Pfizer.

Obsadę punktu zapewni KSW Nr 2. W weekendowej akcji weżnie udział dwóch lekarzy kwalifikujących oraz dwie osoby szczepiące. Z medykami pracować będzie także osoba, która odpowie na wszelkie pytania, które będą dotyczyć szczepionek przeciw COVID-19.

Akcja skierowana jest do każdego zainteresowanego szczepieniem (również dawką przypominającą), posiadającego aktywne e-skierowanie.

Nie ma konieczności wcześniejszego umówienia się na wizytę - można przyjść prosto z ulicy.

Godziny pracy punktu szczepień:

- 6 listopada punkt szczepień będzie otwarty od godz. 9.00 do 14.00.

- 7 listopada punkt szczepień będzie otwarty od godz. 10.00 do 16.00.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4