Otwarcie ofert w przetargu na PCLA znów przesunięte. Są kolejne pytania od firm
KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 marca 2023
Wizualizacje: Urząd Miasta Rzeszowa
Do ponad 300 wzrosła liczba pytań do przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w oparciu o stadion CWKS Resovii Rzeszów. W związku z tym ratusz po raz kolejny przesunął termin otwarcia ofert w postępowaniu.
Już ponad 300 pytań
Przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki został ogłoszony początkiem tego roku. Pierwotnie planowano, że firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu będą mogły składać oferty do 28 lutego. Jednak do ratusza wpłynęła znaczna ilość zapytań dotyczących specyfikacji przetargu. Było ich aż 250. To spowodowało, że jeszcze w lutym miasto przesunęło termin otwarcia ofert do 17 marca.
- Pytania dotyczą rozwiązań technicznych, które trzeba zastosować na etapie projektowania i wykonania inwestycji - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Okazuje się, że pytań dotyczących inwestycji jest jeszcze więcej. Ich liczba już przekroczyła 300. Dlatego też władze miasta po raz kolejny przesuną termin składania ofert. Tym razem o kilka dni, bo już wiadomo, że będzie to 21 marca. Prawdopodobnie wtedy dowiemy się na ile została wyceniona realizacja tej inwestycji przez zainteresowane firmy.
Według szacunków miejskich urzędników realizacja PCLA może być warta około 120 mln zł. Koszty budowy obiektu mają pokryć miasto Rzeszów, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Realizacja inwestycji ma potrwać 24 miesiące od daty podpisania umowy. Miasto chce, aby stadion w nowej odsłonie został oddany do użytku w 2025 roku – na 120-lecie istnienia CWKS Resovii Rzeszów.
Wizualizacje: Urząd Miasta Rzeszowa
Zakres inwestycji
W ramach planowanej inwestycji ma powstać stadion lekkoatletyczny, który pozwoli na rozgrywanie zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów, U23, U20, U18, mityngów międzynarodowych, mistrzostw Europy U23, U20, U18, w wielobojach i w biegu na 10 000 m. Ma on być zapleczem sportowym dla zawodników CWKS-u Resovia Rzeszów.
Oprócz funkcji lekkoatletycznej, równie ważną będzie ta piłkarska. Stadion ma spełniać kryteria licencyjne A i B Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Ma on być domem dla piłkarzy Apklan Resovii Rzeszów, która obecnie występuje na poziomie Fortuna 1 Ligi i swoje mecze musi rozgrywać na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej.
Obiekt będzie dysponował trzema trybunami, które mają pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiki na stadionie ma być w całości zadaszone.
Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. Nim zacznie się budowa całkowicie nowego obiektu PCLA, konieczne będą prace rozbiórkowe przy obecnej infrastrukturze stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22.
Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnim czasie. Ogłoszenie przetargu poprzedziło kilka lat sporów i dyskusji, były też problemy z działkami i starania o środki na budowę. Wydaje się, że sprawa jest już na ostatniej prostej, ale tego dowiemy się po otwarciu ofert. Jednak w grudniu ub. roku, gdy ogłaszano zapowiedź dotyczącą przetargu z udziałem polityków i władz obu samorządów, poseł PiS Krzysztof Sobolewski zadeklarował w imieniu ministra Kamila Bortniczuka, że jeśli będzie potrzeba to wsparcie resortu sportu i turystyki będzie większe.
Wokul