Płyty granitowe już na ul. Grunwaldzkiej. Kiedy skończy się przebudowa?
KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 kwietnia 2024
Na deptaku przy ul. Grunwaldzkiej pojawiły się pierwsze płyty granitowe, które są montowane w ramach prowadzonej tam od kilku miesięcy przebudowy. Inwestycja ma zakończyć się w drugiej połowie tego roku.
Instalacje podziemne już wykonane
Zapowiadana od wielu lat przebudowa ulicy Grunwaldzkiej rozpoczęła się jesienią zeszłego roku. Prace budowlane obejmują około 250 metrów deptaka od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Wykonawca prac w pierwszej kolejności koncentrował się na przebudowie starych instalacji podziemnych. Jak informuje rzeszowski ratusz zostały one już w pełni zrealizowane.
- Przebudowa instalacji była największą częścią inwestycji. Wykonawca zakończył prace sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej oraz sieci gazowej. Ułożono też nowe kable oświetleniowe - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Teraz na ul. Grunwaldzkiej trwają prace przy korytowaniu pod konstrukcję jezdni oraz układanie nowej nawierzchni, która zastąpi betonową kostkę. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka, natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm.
- Prace przy układaniu nowej nawierzchni rozpoczęły się kilka dni temu. Oprócz tego trwają roboty brukarskie polegające ułożeniu krawężników i obrzeży kamiennych - dodaje Gernand.
Będzie więcej zieleni
Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tutaj również rozpoczęły się prace przy zagospodarowaniu tej przestrzeni. Na ul. Grunwaldzkiej, w ramach przebudowy, pojawią się też nasadzenia nowych drzew. Nowymi elementami na deptaku będą też parklety, które ustawione zostaną na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.
Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
Koszt inwestycji to ok. 13,681 mln zł. Wykonawcą prac jest firma OBO Polska z Rzeszowa.
Karol Woliński
Zdjęcia: Maciej Terpiński