Politechnika Rzeszowska. Trwa rekrutacja na studia na rok 2024/2025

KATEGORIA: EDUKACJA / 19 czerwca 2024

Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska

Na Politechnice Rzeszowskiej trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uczelnia oferuje kształcenie na 39 kierunkach studiów. Podczas rekrutacji letniej w 2024 roku w ofercie jest 37 kierunków studiów, tym na 34 kierunki w języku polskim i 3 kierunki studiów w języku angielskim. Łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych obu stopni Politechnika Rzeszowska przygotowała ponad 6,5 tys. miejsc.

Kierunki studiów

Nowością w 2024 roku jest kierunek Inteligentne systemy i technologie produkcji, który będzie prowadzony na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Nowymi kierunkami, na które prowadzony będzie nabór dopiero 2 rok (nowości w 2023 r.) to inżynieria mechaniczna oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego (obydwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa), inżynieria procesów biznesowych (na Wydziale Zarządzania), a także technologie wodorowe (II stopień studiów na Wydziale Chemicznym). Ponadto wszystkie 3 kierunki w języku angielskim były nowościami w 2023 r., czyli Chemical Engineering and Technology (Wydział Chemiczny), Civil Engineering (Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury), a także Modern Management (Wydział Zarządzania). Jednym z młodszych kierunków jest także elektromobilność (Wydział Elektrotechniki i Informatyki), który został wprowadzony 3 lata temu.

- Politechnika podjęła ponadto duże wysiłki, aby unowocześnić proces kształcenia na obecnych kierunkach studiów, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród maturzystów, ale przede wszystkim ogromnym zainteresowaniem wśród pracodawców - zaznacza Damian Gębarowski, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej.

Zapotrzebowanie na absolwentów na rynku pracy

- Dla uczelni dużym wyzwaniem jest zaspokojenie zapotrzebowania pracodawców na wykwalifikowanych specjalistów po Politechnice Rzeszowskiej. Zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów Politechniki Rzeszowskiej, zależnie od kierunku studiów, jest około 4 do 10 krotnie większe niż ilość absolwentów Politechniki Rzeszowskiej - przekonuje rzecznik. - Warto zaznaczyć, że absolwenci Politechniki Rzeszowskiej znajdują pracę na dobrze wynagradzanych stanowiskach pracy natychmiast po zakończeniu studiów, 30% studentów studiów stacjonarnych znajduje zatrudnienie jeszcze na etapie studiów, a ponad 21% absolwentów Politechniki zajmuje stanowisko kierownicze już w pierwszych 12 miesiącach od zakończenia studiów.

Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, decyzja o uruchomieniu nowych kierunków studiów na Politechnice Rzeszowskiej jest zawsze poprzedzona szerokimi konsultacjami z otoczeniem gospodarczym, a ostatecznie pracami prawno-administracyjnymi, które są niezbędne w takich przypadkach.

Najpopularniejsze kierunki studiów (miesiąc przed zakończeniem rekrutacji - stan na 18 czerwca) – na studia stacjonarne I stopnia to: automatyka i robotyka, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka, budownictwo, geodezja i planowanie przestrzenne, finanse i rachunkowość, inżynieria i analiza danych, architektura, mechatronika, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria procesów biznesowych, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria farmaceutyczna, logistyka, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne.

Kandydaci spoza Podkarpacia i spoza Polski

Oprócz województwa podkarpackiego, z którego Politechnika Rzeszowska ma najwięcej kandydatów, w systemie rekrutacji zarejestrowały się osoby z wszystkich województw Polski - kolejność od największego zainteresowania: województwo lubelskie, województwo małopolskie, województwo świętokrzyskie, województwo śląskie, województwo mazowieckie, województwo dolnośląskie, województwo łódzkie, województwo pomorskie, województwo wielkopolskie, województwo kujawsko-pomorskie.

Na Politechnikę Rzeszowską zarejestrowali się także kandydaci na studia m.in. z: Francji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Kazachstanu, Sudanu, Tunezji, Maroka, Etiopii, Azerbejdżanu, Filipin, Kenii, Białorusi, Rwandy, Tanzanii, RPA, Zimbabwe, Nigerii, Pakistanu.

Harmonogram rekrutacji

Od 1 czerwca do 15 lipca br. do godz. 15:00 trwa rejestracja kandydatów w Systemie Internetowej Rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej – studia I stopnia w trybie stacjonarnym.

Kolejnym etapem jest m.in. ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia i kandydatów umieszczonych na listach rezerwowych. Rekrutacja uzupełniająca w Systemie Internetowej Rekrutacji będzie trwać do 12 września br.

Wszystkie potrzebne informacje i harmonogram rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej dostępne są na stronie internetowej www.rekrutacja.prz.edu.pl.

Liczba miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych (I i II stopnia) podczas rekrutacji na rok akademicki 2024/2025:

Opr. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4