Szpital MSWiA podsumował ostatni rok. Zapowiedziano kolejne duże inwestycje
KATEGORIA: ZDROWIE / 25 lutego 2025
Szpital MSWiA w Rzeszowie podsumował ostatni rok. W placówce oddano dwupoziomowy parking, który wieńczy szereg przeprowadzonych niedawno inwestycji. To jednak nie koniec. Zapowiedziano już kolejne przedsięwzięcie – ma to być budowa nowego skrzydła szpitala. Z tej okazji placówkę odwiedził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański.
Rok pracy nowego dyrektora
Termin podsumowania nie został wybrany przypadkowo. Niemal dokładnie rok temu, 20 lutego 2024 r. na stanowisko dyrektora placówki został powołany prof. Krzysztof Gutkowski.
- Dzisiejsze spotkanie podsumowuje rok współpracy pomiędzy naszym szpitalem a organem tworzącym, który reprezentuje pan minister – podczas wtorkowej (25 lutego) konferencji prasowej mówił prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie. – W mojej ocenie i zespołu moich współpracowników ta współpraca układa się bardzo dobrze. W tym okresie udało się nam zrealizować wiele bardzo ważnych inwestycji, istotnych nie tylko dla naszego szpitala, ale także dla całej społeczności Podkarpacia.
Jakie to były inwestycje? W kwietniu uruchomiono Gabinet Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej, a następnie w czerwcu – Szpitalny Oddział Ratunkowy.
- To bardzo ważna inwestycja, która wpłynęła na poprawę zaopatrzenia zdrowotnego w obszarze ratownictwa medycznego całej populacji aglomeracji rzeszowskiej - zaznaczył dyrektor.
Jak podkreślał szef szpitala, dzięki ministerstwu oraz wsparciu wojewody placówce w roku 2024 udało się pozyskać z MSWiA około 19 mln złotych.
- Wszystkie te środki zostały wydatkowane, wszystkie inwestycje zakończone i rozliczone – mówił prof. Krzysztof Gutkowski. – Chciałbym spośród tych licznych zakupów, które udało się dokonać, przede wszystkim zwrócić uwagę na rezonans magnetyczny. Jest to jedno z trzech urządzeń tej klasy w tej chwili funkcjonujących w Polsce, jedyne na Podkarpaciu, wspomaganych algorytmami sztucznej inteligencji. Pomaga w diagnostyce naszym pacjentom, ale również stanowi możliwość rozwoju działalności naukowo-badawczej. Pragnę również podkreślić, że dzięki wsparciu finansowemu naszego ministerstwa dokonaliśmy remontu kotłowni w starej części szpitala i wymiany instalacji gazowych, co zmniejsza zużycie nośników energii.
Ponadto w 2024 roku w szpitalu udało się też utworzyć samodzielny Zakład Radiologii z pracowniami Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego, zmodernizować Oddział Kardiologii oraz kupić karetkę „S” i dwa respiratory.
Nowy parking oddany do użytku
- Takim zwieńczeniem naszej rocznej współpracy i realizacji inwestycji jest wybudowanie na terenie naszego szpitala dwupoziomowego parkingu, który zapewnia wzrost liczby miejsc do parkowania o ok. 60 procent. Problem z parkowaniem, na który zwracali uwagę nasi pacjenci mamy już rozwiązany - zaznaczył dyrektor.
Parking powstał od strony al. Okulickiego na terenie, gdzie wcześniej znajdował się nieużywany zbiornik przeciwpożarowy. Dwupoziomowy parking ma formę żelbetowej konstrukcji i znajduje się w nim 60 miejsc postojowych, w tym 8 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt realizacji inwestycji to 6,7 mln zł. Kwota ta pochodzi z dotacji resortu spraw wewnętrznych i administracji przeznaczonych na rozwój i rozbudowę placówki.
Wykonawcą parkingu była lokalna firma AJ Profibud. - Inwestycja wykonana jest na najwyższym poziomie - podkreślał prof. Gutkowski dziękując przedstawicielom wykonawcy.
W planach nowe skrzydło szpitala
Szpital MSWiA ma też plany dalszego rozwoju placówki.
- Biorąc pod uwagę lokalizację naszego szpitala, sytuację geopolityczną, obecnie staramy się o pozyskanie środków na rozbudowę placówki i dobudowanie jeszcze jednego skrzydła, które będzie umiejscowione vis-à-vis nowego parkingu. Planujemy, aby był to budynek 6-kondygnacyjny. Być może, o ile montaż finansowy pozwoli, będziemy chcieli również posadowić pod tym budynkiem schron, będący zabezpieczeniem dla pracowników, personelu i pacjentów. W tym skrzydle chcielibyśmy docelowo uruchomić działalność dwóch nowych klinik: kardiochirurgii i neurochirurgii - zapowiedział dyrektor Krzysztof Gutkowski.
Jak zaznaczył prof. Gutkowski, dzięki staraniom wojewody i długim negocjacjom w Wojewódzkim Planie Transformacji udało się zapisać dalszy rozwój szpitala i powołanie tych dwóch oddziałów.
Wizualizacja nowego skrzydła szpitalaFot. Szpital MSWiA
Wcześniej szpital uruchomi inne nowe zakresy działalności.
- Już od 1 kwietnia zacznie działać samodzielnie Oddział Urazowo-Ortopedyczny, który w tej chwili działa w strukturach Oddziału Chirurgii. Od 1 czerwca uruchomimy kolejny oddział – Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych. Jesteśmy również na etapie finalizowania umów, które pozwolą nie tylko na podniesienie profilu, poziomu działania naszych zakładów i klinik, ale również na rozwój działalności naukowo – badawczej - zapowiedział prof. Krzysztof Gutkowski.
Wydzielenie oddziału ortopedii jest następstwem uruchomienia SOR-u, które spowodowało znaczny wzrost pacjentów urazowych, którzy trafiali dotąd do oddziału chirurgii. Drugi powód to kwestia finansowania, które po podziale oddziału będzie korzystniejsze zwłaszcza jeśli chodzi o procedury wysokospecjalistyczne. Dodatkowo po roku od rozdziału możliwa będzie też realizacja kształcenia specjalistów ortopedii.
W planach jest podpisanie umowy o współpracy naukowo-badawczej i edukacyjnej z Państwowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Jak zaznaczył dyrektor, w oparciu o tę umowę poprzez zmianę nazwy obecnych oddziałów w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie utworzone zostaną kliniki i zakłady kliniczne. Z kolei w marcu planowane jest podpisanie umowy o współpracy naukowo-badawczej z Politechniką Rzeszowską. Niedawno podpisano natomiast umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
- Staramy się, aby zespół lekarski i pielęgniarski ustawicznie podnosił swoje kwalifikacje oraz brał udział w działaniach naukowo-badawczych - stwierdził dyrektor.
Podsumowując swoje wystąpienie prof. Gutkowski dziękował zarówno ministrowi, jak i wojewodzie podkarpackiemu za stałe duże wsparcie dla szpitala.
Szpital MSWiA kluczowy dla bezpieczeństwa regionu
Sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Szczepański przypomniał, że to już druga jego wizyta w placówce. Po raz pierwszy był w rzeszowskim szpitalu 3 czerwca ub. roku przy okazji otwarcia SOR-u.
- Jest to jeden z ważniejszych elementów na mapie zdrowotnej miasta Rzeszowa jak i województwa podkarpackiego - zaznaczył wiceminister Szczepański.
Dwudniowa wizyta ministra na Podkarpaciu wiąże się z wizytacją przejść granicznych, sprawdzeniem dotychczasowego wykorzystania środków UE i poszukiwaniem możliwości wykorzystania kolejnych środków unijnych dla Straży Granicznej. Chodzi m.in. o ewentualne zastosowanie perymetrii (system detekcji oparty na wielu czujnikach) w zabezpieczeniu granicy wschodniej.
Wiceminister Wiesław Szczepański przypomniał, że spośród przekazanych przez resort ok. 19 mln zł na rzecz szpitala, w 50 procentach były to środki na inwestycje, a w 50 proc. na zakupy sprzętowe.
- Kolejne kilka milionów chcielibyśmy przeznaczyć w budżecie na rok 2025, choć pan dyrektor powiedział, że jego potrzeby są tak olbrzymie, że będziemy szukali kolejnych środków - dodał wiceminister. Źródłem finansowania mogą być środki związane z obroną ludności. Mowa np. o sfinansowaniu wspomnianego schronu pod nowym skrzydłem szpitala.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podkreślała, że Szpital MSWiA jest kluczową placówką w regionie.
- To jest jedyny szpital rządowy na terenie województwa podkarpackiego - zaznaczyła wojewoda, dodając, że województwo ma specyficzne położenie, bo jest tu granica zewnętrzną Unii Europejskiej, a za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
- Dlatego też te aspekty bezpieczeństwa naszych mieszkańców są dla nas wszystkich najważniejsze – dodała Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda nawiązała też do wizytacji przez ministra przejść granicznych. - Po to, żeby w przyszłości można było pozyskać środki europejskie i zrealizować ważne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na naszych granicach - zaznaczyła.
Obecność wiceministra MSWiA to okazja do rozmów o rozwoju szpitala w szerszym kontekście bezpieczeństwa. - Rozmawialiśmy również o zapisach w Ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz o umiejscowieniu tego szpitala jako kluczowego podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Patrzymy na bezpieczeństwo zdrowotne poprzez pryzmat funkcjonowania wszystkich placówek medycznych na obszarze Podkarpacia. W Wojewódzkim Planie Transformacji zostały zapisane przedsięwzięcia, które prowadzą i będą prowadzić do rozwoju wszystkich szpitali na terenie naszego województwa, począwszy od szpitali wojewódzkich, skończywszy na szpitalach powiatowych, oczywiście z kluczową rolą szpitala MSWiA - podkreślała Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda poinformowała, że na bazie wspomnianej ustawy wraz ze służbami opracowywany jest szereg działań, w tym projektów inwestycyjnych, ale także działania informacyjne i szkolenia mieszkańców na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.
Rafk
Zdjęcia: Maciej Terpiński