PiS stawia na miasta. Nowy Polski Ład propozycją także dla klasy średniej

KATEGORIA: POLITYKA / 16 maja 2021

Mateusz Morawiecki, premier polskiego rządu podczas prezentacji Polskiego Ładu.
Fot. Facebookowy fanpage Prawa i Sprawiedliwości

Nowy program obozu rządowego zaprezentowany w sobotę 15 maja, nazwany Nowym Polskim Ładem, stanowi poważną zmianę, a na pewno rozszerzenie dotychczasowej strategii Prawa i Sprawiedliwości. Od 2015 roku rząd Mateusza Morawieckiego zdobywał popularność dzięki skutecznej polityce gospodarczej ale także dzięki wprowadzonym transferom socjalnym. Program 500+, trzynasta i czternasta emerytura, czy podobne działania, skutecznie ograniczyły problemy finansowe mniej zamożnych Polaków. Złośliwi mówili nawet, że były to programy głównie dla mieszkańców małych miejscowości i wsi. Jeśli nawet w tym uproszczeniu doszukiwać się części prawdy, to zaprezentowany w sobotę przez liderów obozu rządowego program stanowi bardzo atrakcyjną ofertę także dla mieszkańców dużych miast.

Beneficjentem obniżenia podatków także lepiej zarabiający

Tym razem Zjednoczona Prawica przedstawiła program ekonomiczny ukierunkowany również na klasę średnią. Świadczy o tym cały pakiet dotyczący podatków. Kwota wolna od podatku ma być podniesiona z 8 tys. do 30 tys. złotych rocznie. W ten sposób osoby zarabiające 2,5 tys. złotych miesięcznie nie zapłacą w ogóle podatku. Co ważniejsze, zostanie także podniesiony pierwszy próg podatkowy z kwoty 85,5 tys. złotych do 120 tys. złotych rocznie. Oznacza to, że każdy, kto zarabia 10 tys. złotych miesięcznie, będzie odprowadzał od tego podatek wysokości niecałych 1300 złotych. Obecnie taka osoba odprowadza miesięcznie około 2000 złotych podatku w drugim progu. Nieco większą stawkę podatku niż obecnie zapłacą natomiast tylko najlepiej zarabiający.

Obniżenie większości podatków oznacza oczywiście zmniejszenie dochodów w tym zakresie państwa i samorządów. Aby nie odbiło się to negatywnie na możliwościach inwestycyjnych władz lokalnych, twórcy programu zapowiedzieli zastąpienie obecnego Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych znacznie większym budżetem nowej Subwencji Rozwojowej. Jak zapewnił Jarosław Gowin, będzie ona dzielona na wszystkie samorządy według obiektywnego algorytmu.

Skąd na to Zjednoczona Prawica chce wziąć pieniądze? Otóż zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Jarosław Kaczyński szansę upatrują we wciąż rosnącej polskiej gospodarce. I rzeczywiście, mimo kryzysu w niektórych branżach (hotelarstwo, gastronomia, rozrywka), polski przemysł zdobywa kolejne rekordy zysków. W październiku zeszłego roku eksport towarów z Polski osiągnął najwyższy w całej historii poziom 100 mld złotych, a w marcu tego roku wybił się jeszcze wyżej, bo na 110 mld złotych.

Politycy prawicy przekonywali, że rosnący w konsekwencji także kapitał państwa należy przeznaczyć nie tylko na inwestycje i potrzeby centralne, ale także na sfinansowanie wielu potrzeb społecznych, zwłaszcza w obszarze funkcjonowania zdrowia i rodziny.

Fot. Facebookowy fanpage Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

/p>

Zmiany w nieefektywnej polityce mieszkaniowej

Drugim zaskoczeniem programu rządowego jest zapowiedź poważnej zmiany podejścia do polityki mieszkaniowej. Premier Morawicki wprost przyznał, że dotychczasowe wysiłki rządu we wprowadzeniu tanich mieszkań czynszowych dla rodzin przyniosły znacznie mniejsze efekty od oczekiwanych. Jednocześnie rekordowa liczba oddawanych do użytku w ostatnich latach mieszkań deweloperskich zaspokaja potrzeby rynku głównie osób dobrze zarabiających.

Dlatego rząd zamierza wprowadzić lżejsze warunki zaciągania kredytów mieszkaniowych. Osoby mające zdolność spłacania rat, lecz nie mające środków na wkład własny, dostaną gwarancję rządu na ten wkład. Będzie ona wynosiła do 40 proc. wartości mieszkania, co może stanowić kwotę nawet 100 tys. złotych.

Kolejnym ułatwieniem w pozyskaniu własnego lokum ma być umożliwienie budowy małych domów do 70 metrów kw. powierzchni zabudowy (ok. 90 m kw. wraz z poddaszem) w uproszczonym systemie gospodarczym. Nie będzie wymagane pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie, nie trzeba będzie zatrudniać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. Budujący będzie musiał tylko uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jarosław Gowin zapowiedział także zmiany w przepisach dotyczących inwestycji deweloperskich. Nie będzie już można budować gęstych osiedli, aby deweloper mógł jak najwięcej zarobić ze sprzedaży mieszkań na małej działce. Osiedla będą musiały najpierw mieć zapewnioną odpowiednią infrastrukturę – w tym zieleń, przedszkole, szkołę.

Nowa forma polityki 500+

W programie rządowym ważne miejsce zajęła polityka demograficzna zapoczątkowana kilka lat temu programem 500+. Rząd chce teraz powiązać rozwój rodziny z ułatwieniem spłacania kredytu mieszkaniowego. Po pojawieniu się drugiego dziecka rodzina dostawałaby od państwa bonus na jednorazową spłatę 20 tys. zł z kredytu. Przy trzecim dziecku byłoby to jeszcze więcej, bo bonus wynosiłby 60 tys. złotych. Każde następne dziecko to znowu spłata 20 tys. złotych.

Nowy Polski Ład przewidział także jeszcze jeden mechanizm finansowy dla wsparcia rozwoju rodzin. Oprócz obecnego 500+, rodzice dostawaliby jednorazowo 12 tys. złotych na każde dziecko do wykorzystania na dowolny cel między 12 a 36 miesiącem po urodzeniu. Liderzy prawicy wyraźnie przy tym podkreślali, że inwestowanie państwa w rozwój rodzin i zapobieganie zapaści demograficznej jest niezbędne dla zapewnienia wzrostu całego kraju.

Plan na zdrowie

Jarosław Kaczyński jako jedno z najważniejszych zadań systemowych rządu wymienił konieczność szerokich zmian w służbie zdrowia. Rząd zamierza w przeciągu kolejnych dwóch lat zwiększyć nakłady na tą dziedzinę odpowiednio do 6 i do 7 proc. PKB. Pierwszym celem ma być zniesienie limitów przyjęć do specjalistów. Oznacza to także działania w celu kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek oraz zapewnienie ich pracy w kraju.

Rząd postanowił także w końcu zabrać się za jakość świadczeń medycznych. W tym celu mają być nie tylko prowadzone realne kontrole świadczenia usług, ale ma także powstać fundusz odszkodowawczy dla ofiar błędów medycznych. Do tej pory osoba poszkodowana błędem lekarza zwykle pozostawała sama w sporach prawnych ze służbą zdrowia.

Inwestycje przyszłościowe

Mateusz Morawiecki zapewnił o realizacji dotychczasowych głównych inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną (autostrady, porty morskie, CPK). Coraz realniejsze kształty przyjmuje także program dalszych strategicznych inwestycji rządowych. Premier zapowiedział, że rząd jest zdeterminowany w tworzeniu sieci energetyki zielonej, gdzie m.in. fotowoltaika ma być powszechnym sposobem na produkcję energii przez samych mieszkańców z możliwością sprzedawania jej do ogólnokrajowej sieci energetycznej. Szef rządu przedstawił też planowany zakres inwestycji w elektromobilność i rozwój energetyki wodorowej. Według premiera Morawickiego tylko inwestując w najnowocześniejsze technologie Państwo Polskie jest w stanie dorównać rozwojowi krajów zachodnich.

Red.

Fot. Facebookowy fanpage Prawa i Sprawiedliwości

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4