Na otwarcie hali sportowej UR poczekamy. Wciąż trwa kompletowanie sprzętu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 22 czerwca 2021

Wnętrze Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Paweł Bialic

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego (wcześniej Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR) nadal czeka na uroczyste otwarcie. Obiekt mający łączyć funkcję sportowo-widowiskową z prowadzeniem badań w dziedzinie sportu jest już praktycznie gotowy, co mogliśmy zobaczyć w naszym materiale realizowanym w marcu tego roku oraz w czasie kwietniowej prezentacji obiektu z udziałem olimpijczyka Tomasza Majewskiego.

Pierwotnie planowano zorganizować otwarcie centrum połączone z pierwszymi zawodami sportowymi w czerwcu tego roku. Teraz jednak, jak słyszymy od prof. dr. hab. Wojciecha Czarnego - dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, na pierwsze sportowe emocje w hali przy ul. Cichej możemy poczekać do września.

- Mamy już wszystkie odbiory budynku od służb, teraz czekamy na pozwolenie na użytkowanie od władz Rzeszowa, jest zapewnienie, że stanie się to w najbliższym czasie. Władze uczelni podjęły jednak decyzję, aby oficjalnie otworzyć UCL UR we wrześniu, tak by obiekt był gotowy do zawodów i już w pełni wyposażony - mówi nam Wojciech Czarny.

W ramach otwarcia UCL UR mają odbyć się tam pierwsze zawody sportowe. Możliwe, że będzie to mityng lekkoatletyczny z udziałem studentów uczelni, nie wykluczone że będą też zawody dla najmłodszych. Na razie nie znany jest natomiast kalendarz następnych zawodów sportowych w hali uniwersytetu. Za to ma odpowiadać dyrektor UCL UR, który ma zostać powołany w najbliższym czasie przez władze uczelni.

Z czego składa się PCL UR?

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego składa się przede wszystkim z w pełni wyposażonej hali sportowej z 200-metrową bieżnią okrężną 6-torową z pochylonymi łukami, 60-metrową bieżnią prostą 8-torową, rozbiegiem do skoku o tyczce, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutnią do oszczepu, dwiema mobilnymi skoczniami do skoku wzwyż. Do tego należy wspomnieć o strefie rozgrzewkowej składającej się z 80-metrowej bieżni, strefy przygotowania motorycznego oraz chwytaczami służącymi do treningów rzutu oszczepem, czy dyskiem. Treningi i zawody będzie można obserwować z trybun, na których znajdzie się 300 miejsc siedzących.

Z kolei sercem nowej hali sportowej Uniwersytetu Rzeszowskiego mają być przede wszystkim pracownie biomechaniki i ruchu sportowca oraz pracownia fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Uczelnia chce wyposażyć je najwyższej jakości nowy sprzęt w tzw. złotym standardzie. Obecnie trwają postępowania przetargowe.

- Trwają postępowania przetargowe, mamy duże zainteresowanie ze strony firm, do września chcemy mieć już skompletowany sprzęt - tłumaczy dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Budowa Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego pochłonęła około 52 mln zł. Aż 48 mln zł z tej kwoty pokryły ówczesne Ministerstwo Sportu oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pozostałą część dołożyła uczelnia. Samo wyposażenie hali ma kosztować kolejne około 6 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4