Kibice Resovii przyszli pod Urząd Marszałkowski. Pytali o PCL Resovia

KATEGORIA: INWESTYCJE / 27 września 2021

Fot. Paweł Bialic

Do gorącej i dosyć niespodziewanej dyskusji doszło w poniedziałek (27 września) przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. Kibice CWKS Resovia przyszli pod gmach budynku domagać się dofinansowania ze strony samorządu województwa do Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Resovia, o którym pisaliśmy już dzisiaj TUTAJ. Wyszedł do nich wicemarszałek Piotr Pilch i zapewniał, że środki na PCL Resovia się znajdą, a o tym jaka to będzie kwota, zdecydują radni sejmiku po zasięgnięciu większej wiedzy na temat szczegółów inwestycji.

Kibice u wicemarszałka

Tuż przed poniedziałkową sesją Sejmiku Województwa Podkarpackiego obok Urzędu Marszałkowskiego zebrało się kilkudziesięciu kibiców Resovii. Powodem takiego zgromadzenia miała być wiadomość o tym, że w planie obrad sejmiku miały pojawić się zapisy dotyczące finansowania PCL Resovia, a później zostały zdjęte z porządku obrad. Do kibiców wyszedł wicemarszałek Piotr Pilch, który zdementował tę informację. Zapewniał również, że samorząd województwa będzie wspierał inwestycję.

- My już w 2015 roku zadeklarowaliśmy 8 mln zł na tę inwestycję i z tego się nie wycofujemy. Możliwe, że zwiększymy tę kwotę, ale musimy poznać więcej szczegółów inwestycji - zaznaczył wicemarszałek województwa.

Fot. Paweł Bialic

Przypomnijmy, że PCL na bazie stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego ma być współfinansowane przez miasto Rzeszów, samorząd województwa, oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzctwa Narodowego i Sportu. Pomysł na realizację tej inwestycji powstał w 2015 roku. Pierwotny projekt obiektu miał kosztować 32 mln zł. Połowę miało wyłożyć ministerstwo, a drugą po równo miasto i marszałek. Po latach okazało się, że szacunkowa kwota inwestycji wzrosła do 120 mln zł. Jak tłumaczył Piotr Pilch, 2 września zwrócono się do ratusza o przekazanie informacji na temat kosztorysu inwestycji, który wyjaśniałby tak mocny wzrost kosztów budowy obiektu.

- Obecnie czekamy na odpowiedź ratusza, będzie ona przedstawiona radnym i wtedy sejmik zdecyduje jaką kwotę wesprzemy tą inwestycję - powiedział kibicom Piotr Pilch.

„Taki stadion to wstyd”

Kibiców Resovii to jednak niezbyt przekonywało, atmosfera rozmowy była dosyć gęsta, pojawiły się żale o to, że obietnice ze strony Urzędu Marszałkowskiego, ale również miasta w kwestii PCL padają od lat, ale nic się w tym temacie nie dzieje.

- Od lat walczymy, aby powstał nowy stadion, warunki w jakich ćwiczą nasi zawodnicy są fatalne. Urząd Marszałkowski i miasto powinny się wstydzić za taką sytuację - mówił jeden z kibiców Resovii w kierunku wicemarszałka województwa podkarpackiego.

Fot. Paweł Bialic

Kibice zaapelowali, aby miasto wraz z samorządem województwa podkarpackiego wspólnie zapewnili, że Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie. Później rozmowy z nimi toczył również radny Koalicji Obywatelskiej Piotr Tomański, który deklarował, że jako przedstawiciel opozycji będzie wywierał presję na zarząd województwa w kwestii środków na PCL Resovia.

Na sesji o PCL Resovia

Kolejne informacje na temat budowy centrum lekkoatletycznego padły podczas sesji sejmiku. Okazało się, że odpowiedź z rzeszowskiego ratusza w kwestii kosztorysu PCL Resovia już trafiła do Urzędu Marszałkowskiego. Przeczytał ją pod koniec sesji wicemarszałek Piotr Pilch. Wynika z niej, że wycena przedsięwzięcia została urealniona, a miasto jest zdeterminowane, by złożyć wniosek o dotację do ministerstwa do 30 września. Pismo zawiera też prośbę o podjęcie przez sejmik stosownej uchwały dotyczącej dofinansowania inwestycji – jak można zrozumieć z treści pisma w wysokości 25 proc. szacowanych kosztów, czyli 30 mln zł.

Po wysłuchaniu tej informacji trudno na razie jednak przewidywać jaką decyzję w kwestii dofinansowania środków dla inwestycji podejmą radni województwa. Głosy są różne, radny PiS Czesław Łączak apelował na przykład o przyznanie tylko deklarowanych dotąd 8 mln zł, bo pieniądze na inwestycje w bazę sportową powinny jego zdaniem trafiać także do innych części regionu. Możliwe, że temat wróci na kolejnej sesji.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4