Połączyć ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Są już pierwsze środki na projekt

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 września 2021

Nowy wiadukt przebiegałby w tym rejonie ul. Hoffmanowej. Prawdopodobnie inwestycja oznaczałaby wyburzenie części istniejących budynków
Fot. Google Maps

Władze Rzeszowa wreszcie podjęły pierwsze kroki w kwestii budowy wiaduktu nad torami kolejowymi, który ma połączyć ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego. Planowana od lat inwestycja jest konieczna z uwagi na coraz prężniej rozwijający się projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i związane z tym możliwe utrudnienia w ruchu przy przejazdach kolejowych w centrum miasta. W czasie wtorkowej sesji (28 września) Rada Miasta Rzeszowa wydała zgodę na zapisanie pierwszych środków wykonanie części projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF).

Jak zapisano w uzasadnieniu zmiany w WPF umożliwią ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej budowy wiaduktu nad torami od ul. Wyspiańskiego do ul. Hoffmanowej wraz z budową połączenia ul. Hoffmanowej z ul. Sondeja i rozbudową ul. Sondeja w niezbędnym zakresie. O rozpoczęcie działań w kwestii budowy wiaduktu od dawna apelowali radni PiS. Teraz deklarują że pomogą miastu w uzyskaniu porozumienia co do pozyskania brakujących terenów od wojska.

Wiadukt – paląca sprawa

Obecnie budowa połączenia ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej z przejściem wiaduktem na linią kolejową do Jasła staje się coraz bardziej pilna w związku uruchomieniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i budową jej zaplecza technicznego w rejonie stacji Rzeszów-Staroniwa. To sprawi, że przejazdy kolejowe przy ul. Jałowego i ul. Langiewicza mogą być zamykane zdecydowanie częściej. A co za tym idzie połączenie pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Rzeszowa będzie utrudnione.

Główną przeszkodą w realizacji tej inwestycji jest wciąż brak porozumienia z wojskiem na temat pozyskania terenów pod budowę wiaduktu. Pat w tej sprawie trwa już od dobrych kilku lat. Poprzedni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc deklarował, że chce realizacji tej inwestycji, jednak przez wiele lat sprawa stała w miejscu. Teraz mimo braku porozumienia z wojskiem (o rozpoczęciu rozmów w tej sprawie informowaliśmy TUTAJ) miasto postanowiło zrobić pierwszy krok w kierunku realizacji przedsięwzięcia. We wtorek decyzją Rady Miasta na wniosek prezydenta Konrada Fijołka udało się zapisać w Wieloletniej Prognozie Finansowej na opracowanie na razie części dokumentacji projektowej budowy wiaduktu kwotę 2 mln zł rozpisaną na lata 2022-2023.

- To dobra decyzja, lepiej rozpocząć przygotowanie w części inwestycji nawet jeżeli nie ma porozumienia z wojskiem, niż odkładać to w nieskończoność - komentował zmiany w WPF radny Prawa i Sprawiedliwości Robert Kultys.

Przebieg drogi z wiaduktem łączącym ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej przedstawiony w kampanii wyborczej w 2018 r. przez kandydata PiS na prezydenta Wojciecha Buczaka
Fot. Materiały prasowe

Jak podkreślał radny Kultys, brak porozumienia z wojskiem sprawiłby, że miasto musiałoby ograniczyć się do stworzenia jedynie prowizorycznego połączenia drogowego. Zapewnił, że radni PiS, będą starali się pomóc miastu, tak aby te trudne rozmowy doprowadzić do finału.

- Uruchomimy nasze kontakty żeby pomóc w rozmowach z wojskiem, tak aby to połączenie zachodniej części miasta ze Śródmieściem można było zrealizować - dodał.

Jak zaznaczył radny PiS, dobrze, że władze miasta zdecydowały, iż nowe połączenie ma kończyć się na ul. Hoffmanowej, a nie ul. Pułaskiego, co było także rozważane w czasie prezydentury Tadeusza Ferenca. Zdaniem Roberta Kultysa wpuszczenie intensywnego ruchu w ulicę o charakterze osiedlowym byłoby nieporozumieniem.

Rozmowy nie tylko z wojskiem

Przypomnijmy, że połączenie ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego mianem priorytetowej inwestycji dla miasta określał w czerwcu pod koniec swojej krótkiej kadencji pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak. Podczas wtorkowej sesji podobną deklarację przedstawił prezydent Konrad Fijołek. Potwierdził również, że rozmowy na temat inwestycji z wojskiem trwają. Są one dosyć skomplikowane, wymagają poszanowania potrzeb obu stron. Okazuje się, że oprócz wojska, konieczne jest uzgodnienie kształtu inwestycji i pozyskania gruntów od firmy BSH Rzeszów (dawny Zelmer).

- To duża korporacja, więc proces decyzyjny jest długi i te rozmowy nie są łatwe, dlatego podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu projektowania inwestycji - powiedział prezydent Fijołek dodając, że w dłuższej perspektywie czasowej należałoby się zastanowić nad sensem lokalizacji jednostki wojskowej w tym rejonie miasta, ale priorytetem jest budowa wiaduktu.

Według Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Rzeszowa szacunkowy całkowity koszt budowy wiaduktu pomiędzy ul. Hoffmanowej i ul. Wyspiańskiego wraz z całym układem komunikacyjnym wynosi ponad 67,7 mln zł.

Wokul

Wizja wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej przedstawiona w kampanii wyborczej w 2018 r. przez kandydata PiS na prezydenta Wojciecha Buczaka
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4