Kolejna dyskusja o studium. Tym razem ratusz zaprasza mieszkańców na Podpromie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 czerwca 2022

Dyskusja publiczna nad projektem studium jaka odbyła się 30 maja obfitowała w duże emocje. Czy i tym razem będzie podobnie?
Fot. Paweł Bialic

W czwartek 30 czerwca zaplanowano ponowną dyskusję publiczną nad projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Spotkanie odbędzie się na hali Podpromie.

Dyskusja na deskach teatru

Przypomnijmy, że dyskusja publiczna nad projektem studium Rzeszowa miała odbyć się końcem maja. Spotkanie zaplanowano w Urban Labie, urzędnicy nie spodziewali się jednak tak dużego zainteresowania ze strony mieszkańców. Na dyskusję przyszli licznie mieszkańcy Budziwoja, Bzianki czy Białej niezadowoleni z zapisów studium, które przewidują przeznaczenie terenów tych osiedli w dużej części pod zieleń. To w przypadku opracowania na tych terenach planów miejscowych ograniczy możliwość zabudowy, do tego mieszkańcy obawiają się, że ich działki stracą na wartości.

Spotkanie w związku z ogromnym zainteresowaniem, ale również wysoką temperaturą w Urban Labie i problemami technicznymi, przeniesiono do Teatru Maska gdzie mieszkańcy jasno dawali sygnały prezydentowi Fijołkowi co myślą o propozycji studium.

Już w trakcie spotkania padały głosy, że dyskusja w „Masce” mogła nie spełniać wymagań ustawowych ustalonych w procedurze przyjęcia studium, co stanowiłoby ryzyko podważenia dokumentu po jego uchwaleniu. Urzędnicy chcą się w tej sprawie zabezpieczyć i dlatego zorganizowano ponowną dyskusję publiczną, która odbędzie się 30 czerwca o godzinie 17.00 na Hali Podpromie.

- Zależy nam, aby nie było żadnych prawnych wątpliwości jeżeli chodzi o procedurę wyłożenia projektu - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Powtórka na Podpromiu

Jak słyszymy w ratuszu, prezydent Konrad Fijołek chce też żeby z zapisami studium, które wzbudzają duże emocje, zapoznało się szerokie grono mieszkańców.

- Po to były ostatnie spotkania z mieszkańcami osiedla na Budziwoju i Matysówce, po to też organizujemy ponowną dyskusję na hali Podpromie, tak by dla każdego starczyło miejsca, by każdy mógł przyjść zadać pytanie i dostać odpowiedź - zapewnia Artur Gernand.

Dzień, w którym odbędzie się powtórzona dyskusja publiczna, będzie jednocześnie ostatnim dniem wyłożenia publicznego projektu studium. Do 21 lipca będzie można jednak nadal składać uwagi co do zapisów dokumentu. Do ratusza trafiło ich już ponad 200, ratusz zapowiada, że studium na pewno przejdzie sporą korektę.

Po rozpatrzeniu uwag przez prezydenta Rzeszowa, dokument po poprawkach ponownie zostanie wyłożony do publicznego wglądu i procedura zacznie się od nowa. To z pewnością opóźni samo uchwalenie studium.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4