Saudyjczycy oraz WHO wspierają podkarpackie pogotowie ratunkowe

KATEGORIA: ZDROWIE / 10 sierpnia 2022

Fot. Karol Woliński

Sprzęt medyczny w postaci m.in. respiratorów czy defibrylatorów trafi do podkarpackich stacji pogotowia dzięki saudyjskiemu Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana. Urządzenia zostaną przekazane dzięki współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia i mają służyć pomocy mieszkańcom i uchodźcom z Ukrainy.

10 mln USD na sprzęt medyczny

Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie (KSRelief) zdecydowało się wesprzeć polską służbę zdrowia w związku z wojną na Ukrainie i falą uchodźców z tego państwa, która przelała się przez Polskę. Organizacja zdecydowała się przekazać 10 mln USD na wsparcie działań reagowania kryzysowego WHO i UNHCR dla Ukraińców w Polsce. Zakupiony przy wykorzystaniu tych środków sprzęt zostanie przekazany m.in. podkarpackim ratownikom medycznym.

Fot. Karol Woliński

Przedstawiciele Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie (KSRelief) oraz Światowej Organizacji Zdrowia przyjechali na Podkarpacie w środę (10 sierpnia). Towarzyszył im wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.

- Województwo podkarpacie to szczególny region, który od początku kryzysu humanitarnego przyjął blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy. W całym systemie pomocy zorganizowanym na Podkarpaciu, ważną rolę pełnią służby medyczne, podkarpaccy ratownicy, którzy pracowali na granicach, w punktach recepcyjnych i wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymagała, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia – powiedział Radosław Wiatr w czasie konferencji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Fot. Karol Woliński

Sprzęt ufundowany przez KSRelief trafi do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu i Sanoku.

- To będą masażery klatki piersiowej, to będą respiratory, to będą defibrylatory, aparaty USG i komory laminarne. Ten sprzęt trafi nie tylko do jednostek z Podkarpacia, ale będzie on dystrybuowany w stacjach ratownictwa medycznego w całym naszym kraju – podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Fot. Karol Woliński

„Łączy nas chęć pomocy innym”

Dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dziękował w imieniu saudyjskiego rządu za sprawnie organizowaną pomoc od momentu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego.

- Chciałbym podziękować polskim władzom za szybką reakcję oraz za to, że pomoc była natychmiastowa. Łączy nas z Polakami chęć pomocy innym. Jest to widoczne w reakcji naszego narodu i narodu polskiego na cierpienie – mówił dyrektor KSRelief.

Fot. Karol Woliński

Za saudyjskie wsparcie dziękowała też dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi. To WHO koordynuje pomoc, jaką w Polsce świadczy Centrum Pomocy Króla Salmana.

- Dziękuję Królowi Salmanowi za okazaną hojność. Cieszę się bardzo, że jako WHO mogliśmy wspomóc proces organizowania tej pomocy, tak aby trafiła do miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebna – przekonywała dyrektor warszawskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia.

Fot. Karol Woliński

Po zakończeniu konferencji, dyrektorzy podkarpackich stacji pogotowia ratunkowego otrzymali symboliczne stetoskopy, które stanowią zapowiedź realizacji zakupów z wykorzystaniem środków KSRelief oraz WHO.

Wiceminister w rzeszowskim pogotowiu

W trakcie swojej wizyty na Podkarpaciu, wiceminister Waldemar Kraska zapoznał się z funkcjonowaniem Podkarpackiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odwiedził także dyspozytornie medyczną. Wiceminister spotkał się także z ratownikami z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

- Rzeszowskie pogotowie jest świetnym przykładem doskonałej organizacji pracy i profesjonalizmu usług świadczonych mieszkańcom - mówił Waldemar Kraska w stolicy Podkarpacia, wizytując rzeszowską WSPR.

- Dbamy o najwyższe standardy w naszej działalności – podkreślał marszałek Władysław Ortyl. – Wiemy, że od naszej pracy często zależy zdrowie i życie pacjentów – mówił dyrektor pogotowia Andrzej Kwiatkowski.

Fot. Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Marszałek oraz dyrektor wspólnie prezentowali wiceministrowi Waldemarowi Krasce wyposażenie oraz funkcjonowanie placówki, przedstawiali warunki pracy zespołów wyjazdowych oraz pomieszczenia, w których przyjmowani są pacjenci, którzy dotarli do stacji oczekując po nagłych urazach pomocy - na przykład ortopedycznej czy stomatologicznej.

- Przez cały rok mamy sporo pacjentów ze złamaniami, skręceniami, odciążamy tym samym w znaczący sposób izby przyjęć rzeszowskich szpitali – podkreślał dyrektor Kwiatkowski.

Marszałek Ortyl mówił o inwestycjach, jakie czyni samorząd województwa, aby doposażyć w najnowocześniejszy sprzęt podległe mu stacje pogotowia ratunkowego w Rzeszowie i Przemyślu.

Ostatnim punktem wizyty wiceministra zdrowia w regionie było spotkanie z przemyskimi ratownikami medycznymi, w którym uczestniczyli także przedstawiciele fundacji KSrelief oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4