Będzie projekt rozbudowy dróg na Budziwoju. Co z mostem do Boguchwały?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 września 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Władze Rzeszowa podpisały umowę z firmą Promost Consulting na zaprojektowanie budowy i rozbudowy ulic na odcinku od Jana Pawła II do ul. Budziwojskiej o łącznej długości ponad 6,3 km. W ramach inwestycji planuje się m.in. budowę drogi do miejsca, gdzie w przyszłości miałby powstać most łączący Rzeszów z Boguchwałą.

Skomunikować południowy Rzeszów

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy i rozbudowy dróg na Budziwoju ogłoszono wiosną tego roku. W środę 28 września doszło do podpisania umowy z firmą projektową Promost Consulting, która wygrała postępowanie. Przed podpisaniem umowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, powiedział że w związku z trwającymi problemami z realizacją obwodnicy południowej, miasto chce również postawić na alternatywne rozwiązania drogowe na południu miasta.

- Cieszymy się, że dzięki podpisaniu tej umowy ruszy projektowanie jednej z najważniejszych arterii rzeszowskiego systemu komunikacji na południu miasta - zaznaczał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Co ciekawe wykonawca dokumentacji projektowej firma Promost Consulting była też autorem wariantowej koncepcji realizacji tej inwestycji.

- Dlatego ten temat jest nam dobrze znany. Cieszę się, że miasto zdecydowało się ten temat kontynuować w formie projektu budowalnego i wykonawczego, czyli w formie przygotowania już do realizacji - podkreślał prezes Promost Consulting prof. Tomasz Siwowski.

Biuro projektowe ma wykonać dokumentację w ciągu 17 miesięcy. Ratusz zapłaci za projekt 1,8 mln zł.

Dokumentacja ma dotyczyć budowy i rozbudowy dróg o łącznej długości 6,3 kilometrów. Chodzi m.in. o rozbudowę odcinków ulic Senatorskiej, Miejskiej, rozbudowę skrzyżowań Senatorskiej i Jana Pawła II, Senatorskiej i Miejskiej oraz budowę nowej drogi o długość ok. 4,5 km, a także rond. Jedno z rond zaplanowane jest u zbiegu nowej drogi i ul. Budziwojskiej.

- Częścią tego zdania będzie także budowa nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia LED, kanalizacji deszczowej a także budowa i przebudowa skrzyżowań. Przebudowane zostaną m.in. te u zbiegu Senatorskiej i Jana Pawła II, Senatorskiej i Miejskiej – wyliczał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Co z mostem do Boguchwały?

Projekt, który zamówi miasto, ma umożliwić również budowę drogi, prowadzącej w kierunku Wisłoka i w przyszłości do nowego mostu łączącego Rzeszów z Boguchwałą. O realizacji tej inwestycji również mówi się od lat, jednak w ostatnim czasie temat trochę ucichł.

Budowa mostu ale też dróg dojazdowych wymaga porozumienia pomiędzy Rzeszowem, Boguchwałą, Lubenią oraz powiatem rzeszowskim. O czym powiedział w środę prezydent Fijołek, a także o tym, że podjęto rozmowy z wymienionymi samorządami. Kluczowe wydaje się pozyskanie dofinansowania do budowy mostu.

- Przygotowujemy się do rozmowy o nowych projektach w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, liczymy, że to zadanie uda się zrealizować z dofinansowania dla ROF w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej - poinformował prezydent Fijołek.

To, że podjęto rozmowy na temat budowy mostu nad Wisłokiem oraz infrastruktury dojazdowej potwierdza nam również Wiesław Kąkol burmistrz Boguchwały.

- To dobrze, że Rzeszów bierze się za projekt drogi dojazdowej do mostu, ponownie otwiera się perspektywa rozmów z miastem, w najbliższym czasie mamy już zaplanowane spotkanie z prezydentem dotyczące tej inwestycji – mówi burmistrz Boguchwały podkreślając, że realizacja całej inwestycji będzie sporym wysiłkiem finansowym dla wszystkich.

- Trzeba będzie szukać dofinansowania w różnych źródłach, również w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych czy Polskim Ładzie - zauważa Wiesław Kąkol.

Wokul

Moment podpisanie umowy.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4