Rzeszowski zbiornik wody pitnej jak przekop Mierzei Wiślanej. Wody nie braknie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 września 2022

Rzeszów zwiększa rezerwy wody pitnej. Nowy zbiornik już gotowy, Pomieści 15 tys. m3 wody.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

15 tys. m3 wody pitnej - tyle pomieści nowy miejski zbiornik wybudowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na osiedlu Pobitno. Dzięki temu rezerwy wody w Rzeszowie znacznie się zwiększą. - To jeden z największych zbiorników w kraju, jest nowoczesny w pełni zautomatyzowany - podkreślali podczas uroczystego otwarcia obiektu przedstawiciele władz MPWiK.

Polała się woda

Prace nad budową nowego zbiornika wody pitnej na ul. Morgowej naprzeciwko cmentarza na Pobitnem trwały od 2021 roku i udało się je zakończyć zgodnie z terminem – w sierpniu 2022 roku. W poniedziałek 26 września odbyła się oficjalna inauguracja obiektu i pierwszego wpuszczenia wody do zbiornika. Liczący około 15 tys. m3 pojemności zbiornik zwiększy rezerwy magazynowe wody w mieście do 53 tys. m3.

- Zbiornik znacząco poprawi zdolność zabezpieczania Rzeszowa w wodę pitną w czasie awarii i sytuacji kryzysowych, daje nam większe możliwości działania na wypadek konieczności zatrzymania produkcji wody. Dzięki zwiększeniu zapasów wody do ponad 53 tys. m3. Mamy blisko dwie doby na działanie w sytuacji kryzysowej bez konieczności wstrzymywania dostaw wody - powiedział podczas uroczystego otwarcia obiektu prezes MPWiK Marek Ustrobiński.

Praca nowego zbiornika jest w pełni zdigitalizowana. Pracownicy nie będą zmuszeni do codziennej obsługi urządzeń. Ich rolę przejmuje automatyka, kamery, czujniki, monitory.

- Pracownicy będą pojawiać się jedynie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich czy porządkowych. Dla nich są tu specjalne pomieszczenia oraz sanitariaty - dodawał Ustrobiński.

Do tego na zbiorniku zastosowano również nowoczesne panele fotowoltaiczne wyprodukowane przez firmę ML System. Po raz pierwszy zastosowano tutaj modele z ultra cienkim szkłem (1 mm) , dzięki czemu więcej energii dociera do ogniw fotowoltaicznych.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał, że w pełni zautomatyzowany, wyposażony w nowoczesną fotowoltaikę obiekt, wpisuje się w założenia hasła Rzeszów Stolica Innowacji, którym miasto już niemal od 15 lat się reklamuje.

- To wielkie święto innowacji, a do tego co najważniejsze, zabezpieczamy dostęp do wody dla mieszkańców w sytuacjach kryzysowych. A w obecnych czasach to bardzo ważne - powiedział prezydent Rzeszowa.

Zbiornik porównany do przekopu Mierzei

Estetyczna i nowoczesna kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium. Rzeszowska kopuła ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Jest nie tylko z tego powodu szczególna. Zarówno konstrukcja kopuły jak i blach stanowiących pokrycie dachu zostały zamówione i wykonane w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami. Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja betonowa zbiornika jest ciekawa. Ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce.

Włodzimierz Glamkowski, prezes Biura Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej Biprowod w Warszawie.
Fot. Karol Woliński

Za projekt inwestycji odpowiadało Biuro Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej Biprowod z Warszawy. Prezes tej firmy Włodzimierz Glamkowski podkreślał, że zaprojektowanie i wybudowanie obiektu nie było łatwe z uwagi na wiele różnych czynników.

- Były różne trudności, kwestia lokalizacji, zmiana planu zagospodarowania, do tego zmiany władz centralnych i lokalnych, pandemia, a teraz wojna na Ukrainie. Te wszystkie problemy, przez które przeszliśmy, tym bardziej zwiększają naszą satysfakcję z oddania tego obiektu - stwierdził szef Biprowodu-u i porównał tę inwestycję do… przekopu Mierzei Wiślanej.

- Tak jak przekop Mierzei Wiślanej jest symbolem uniezależnienia się od Rosji, tak ten zbiornik jest symbolem uniezależnienia się od dostawców wody, a ściślej mówiąc od tego, że tej wody nigdy mieszkańcom nie zabraknie - dodał Włodzimierz Glamkowski.

Inwestycja za 23,8 mln zł

Do budowy zbiornika wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza. Za prace budowlane odpowiadała firma Inżynieria Rzeszów S.A.

Koszt całości zadania to 23 830 020 złotych brutto. Na realizację zadania MPWiK otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska” pożyczkę w kwocie 17 mln zł z możliwością umorzenia do 5 mln zł.

Zbiornik ma okrągły kształt, jest zagłębiony w terenie na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, zewnętrzna średnica to 54,79 metra, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm posiadają wysokość 7,62 metra. Zbiornik jest podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm.

Do budowy zbiornika zużyto ponad 5000 metrów sześciennych betonu i ponad 500 ton stali zbrojeniowej.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Gdzie popłynie woda?

Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi włączone do istniejących sieci wodociągowych. Wykonano rurociągi o średnicy 300 i 600mm. Rurociągi wykonano do komory zasuw, w której zachodzi rozdział dopływu i odpływu na poszczególne zbiorniki wody. Z komory zasuw jest również doprowadzona woda rurociągiem 110 mm do części socjalnej.

Sieć kanalizacji deszczowej i spust wody ze zbiorników. Odprowadzenie wód opadowo-roztopowych oraz awaryjny spust ze zbiorników wykonano do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Zbudowano trzy włączenia do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej o średnicy 315 mm zlokalizowanej w ulicy Kurpiowskiej oraz jedno włączenie do kanalizacji deszczowej 600 mm zlokalizowanej w ulicy Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Zasilanie obiektów w energię elektryczną odbywa się z zewnętrznej sieci energetyki zawodowej. Doprowadzenie energii przewidziano przyłączem do złącza licznikowego zlokalizowanego w ogrodzeniu. Od złącza sieć elektroenergetyczna doprowadzona jest do poszczególnych obiektów, a także do oświetlenia zewnętrznego. Pomiędzy obiektami wykonano sieć sterowniczą.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4