Plan zagospodarowania na placu Garncarskim do zmiany. Jaki jest powód?
KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 września 2022
Plac Garncarski w Rzeszowie - obecnie. Fot. Karol Woliński
Miasto chce zmian w planie zagospodarowania w rejonie placu Garncarskiego. Co w takim razie z planowaną od lat ciekawą inwestycją jednego z rzeszowskich deweloperów?
Zmiana planu
Dosyć nieoczekiwanie w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta znalazł się projekt zmiany planu zagospodarowania przy ul. Wierzynka. Obejmuje on obszar o powierzchni 1,2 ha, gdzie znajduje się teren zaniedbanego od lat placu Garncarskiego.
Na części tego terenu firma DevelopRes ma w planie wybudować efektowny budynek o funkcji mieszkalno-usługowej. Koncepcja budynku, który miałby tam zostać zlokalizowany, została wybrana w międzynarodowym konkursie organizowanym w 2015 roku i od razu została okrzyknięta jednym z najambitniejszych projektów architektonicznych w Rzeszowie w ostatnim czasie. Inspiracją do formy budynku stał się piec garncarski, co nawiązywało do dawnej funkcji placu przed terenem inwestycji, na którym w ubiegłych wiekach handlowano garnkami.
Plan pod kątem realizacji tej inwestycji został uchwalony w 2017 roku, w 2021 roku jeszcze go poprawiano, tak by zwiększyć procent wykorzystania planowanego tam budynku pod mieszkania. Budynek jak dotąd nie powstał, a miasto decyduje się na zmianę zasad zagospodarowania terenu, gdzie inwestycja ma zostać zrealizowana. Skąd taka decyzja?
- Zaproponowana zmiana planu zagospodarowania obejmuje większy obszar niż tylko teren planowanej tam inwestycji. Uważamy, że kontekst historyczny i architektoniczny powinien zostać uwzględniony w planie, tak by można było go odpowiednio zagospodarować - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
W uchwale czytamy, że w wyniku przeprowadzonych przez Biuro Architekta Miasta analiz przestrzennych, sporządzenie nowego planu jest zasadne.
- Umożliwi to wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, w formie placu miejskiego o innych parametrach i ukształtowaniu niż przewidywał to plan obowiązujący, a równocześnie nie pogorszy możliwości realizacji obiektów komercyjnych, o wysokim standardzie przestrzennym - brzmi uzasadnienie uchwały.
Widok projektowanego budynku w wersji biurowej
Co z inwestycją?
Jak słyszymy w ratuszu, na etapie prac nad planem, standardowo będą oczywiście konsultacje z podmiotami zainteresowanymi zagospodarowaniem tego terenu, w tym z deweloperem, który planuje tam inwestycję.
- Wiadomo, że deweloper dysponują ważną częścią tego terenu, więc na pewno będzie mu zależało, aby projekt spełniał ich oczekiwania, naszym zadaniem będzie dopasować tę wizję do oczekiwań mieszkańców – mówi Artur Gernand.
A co w takim razie z wspomnianą inwestycją planowaną przez DevelopRes? W firmie słyszymy, że plan na budowę obiektu nadal jest aktualny i trwają prace nad jego koncepcją.
Karol Woliński
Widok projektowanego budynku w wersji wielofunkcyjnej
Widok projektowanego budynku w ostatniej wersji mieszkaniowej