Prezydent rozmawiał z działkowcami. Spór o drogę na Słocinie zażegnany?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 lutego 2023

Fot. Facebook/Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek spotkał się z przedstawicielami Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. H. Wieniawskiego w sprawie budowy drogi łączącej al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego, która ma przecinać ogrody działkowe na Słocinie. Spotkanie miało wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które ostatnio narosły wokół tej inwestycji.

Skarga na przebieg drogi

Budowa połączenia al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego ma być jedną z kluczowych inwestycji pod kątem poprawy płynności ruchu samochodowego na osiedlu Słocina. Realizacja tej drogi planowana jest od wielu lat. Według pierwotnych planów miasta miała ona mieć cztery pasy i przebiegać w dużej części przez tereny Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Wieniawskiego. Działkowcy wskazywali, że do wyburzenia miałoby pójść około 70 ogrodów i nie chcieli zgodzić się na takie rozwiązanie.

W związku z protestami działkowców, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w poprzednim roku zdecydował zmienić posadowienie drogi oraz ograniczyć ją do dwóch pasów. Nowa koncepcja przewidywała ograniczenie likwidacji ogrodów do 10 i w lutym 2022 roku zyskała akceptację Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców.

Wyznaczenie nowego przebiegu drogi spowodowało konieczność wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej. Aby rozpocząć inwestycję miasto musiało uzyskać również m.in. decyzję środowiskową i udało się to zrobić we wrześniu 2022 roku. Dosyć nieoczekiwanie działkowcy zaskarżyli ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przedstawiciele PZD na Podkarpaciu tłumaczyli w niedawno przesłanym oświadczeniu, że decyzja środowiskowa przewidywała wyburzenie większej liczby ogrodów działkowych niż koncepcja dogadana wcześniej z miastem. Działkowcy wskazali, że w decyzji zapisano budowę czteropasowej drogi, a nie jak wcześniej ustalano dwupasowej. Z kolei Miejski Zarząd Dróg w odpowiedzi na pytania skierowane przez PZD twierdził, że projektowana jest droga dwupasowa.

Spór zażegnany?

Jak widać, w sprawie budowy drogi narosło wiele niejasności. Stąd prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w środę 1 lutego spotkał się z przedstawicielami ROD im. Wieniawskiego, ale także Rady Osiedla Słocina. W rozmowach udział brali też urzędnicy Miejskiego Zarządu Dróg oraz radny Mirosław Kwaśniak. Spotkanie, jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, miało przebiegać w dobrej atmosferze.

- Zaprezentowaliśmy mapę inwestycji, która jest zgodna z tym co uzgodniono i zaakceptowano w lutym zeszłego roku, przekazaliśmy jakie elementy będą musiały być wyburzone, wyjaśniliśmy też że cały czas planujemy budowę drogi z dwoma pasami ruchu - mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak informują urzędnicy, według aktualnej koncepcji realizacji inwestycji w ramach prac zajdzie konieczność rozbiórki ok. 30 budynków na terenie ogródków działkowych, które mają bardzo różne przeznaczenie. Wycięte ma być też około 300 sztuk drzew na terenie ogródków działkowych. Aby zniwelować wpływ inwestycji drogowej na otaczające środowisko podjęto decyzję o budowie ekranów akustycznych.

Ratusz liczy, że wyjaśnienie wspomnianych wątpliwości w sprawie przebiegu drogi pozwoli na sprawną realizację jej budowy.

- Oczywiście nie rezygnujemy z realizacji tej inwestycji, bo jest ona kluczowa dla Słociny, liczymy że po tym spotkaniu i wyjaśnieniu sprawy, działkowcy wycofają skargę do SKO – dodaje Bartosz Gubernat.

Fot. Paweł Bialic

Zakres inwestycji obejmuje budowę i rozbudowę dróg o łącznej długości około 2 kilometrów. Nowa droga ma mieć długość 1,4 kilometra. Rozbudowane ma być skrzyżowanie z al. Armii Krajowej i al. Krzyżanowskiego, nowe skrzyżowania mają powstać z ul. Wieniawskiego i Powstańców Listopadowych.

W tegorocznym budżecie miasta na realizację przedłużenia al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego zapisano około 400 tys. zł. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej to zadanie ma kosztować łącznie 22,5 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4