Ryanair planuje w Jasionce stworzyć bazę! Ogłosił letni rozkład lotów z Rzeszowa

KATEGORIA: GOSPODARKA / 14 lutego 2024

Od lewej: Tomasz Brud, Bartosz Górski, Alicja Wójcik-Gołębiowska, Adam Hamryszczak i Stanisława Prucnal
Fot. Maciej Terpiński

100 mln dolarów może wydać irlandzka linia niskokosztowa Ryanair na stworzenie w podrzeszowskiej Jasionce swojej bazy operacyjnej. Stałe stacjonowanie w porcie lotniczym w Rzeszowie jednego samolotu pozwoli praktycznie podwoić liczbę operacji lotniczych irlandzkiego przewoźnika na podkarpackim lotnisku. W tegorocznym sezonie letnim Ryanair będzie ich wykonywał w Jasionce 21 tygodniowo.

Ryanair lata z podrzeszowskiego lotniska od października 2005 roku, obsługując w tym czasie prawie 5,5 mln pasażerów. O dalszych planach współpracy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka z irlandzkim przewoźnikiem oraz przygotowaniach do sezonu letniego mówiono w środę (14 lutego) w Jasionce.

- Przygotowujemy się do uruchomienia sezonu letniego, który rusza już 31 marca i na początku kwietnia pojawią się pierwsze nowe połączenia, czyli Alicante, które będzie oferowane dwa razy w tygodniu – jest to nowy słoneczny kierunek i będzie to uzupełnienie naszej wakacyjnej oferty, czyli Zadaru - zapowiedziała Alicja Wójcik-Gołębiowska, dyrektor komunikacji i marketingu Ryanaira na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bałtyku. - Będzie to ósme połączenie oferowanie w tym roku.

Alicja Wójcik-Gołębiowska, dyrektor komunikacji i marketingu Ryanaira na region Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bałtyku
Fot. Maciej Terpiński

Jak podkreśla Ryanair, osiem tras dostępnych tego lata będzie więc obejmować takie „słoneczne” kierunki jak Alicante i Zadar, a także popularne destynacje na city break, między innymi Dublin, Manchester czy Londyn.

Rozkład lotów Ryanair dla Rzeszowa w sezonie lato ‘24 to:

• 8 tras: Alicante (Hiszpania), Zadar (Chorwacja), Dublin (Irlandia), Londyn Stansted i Luton, Manchester, East Midlands, Bristol (Wielka Brytania)

• 1 nowa destynacja - Alicante (od 3 kwietnia)

• kierunki idealne na wakacyjne weekendowe wypady - Zadar, Dublin, Manchester czy Londyn

Łącznie to 21 połączeń tygodniowo w sezonie letnim.

- Ryanair jest od lat wiodącym i sprawdzonym przewoźnikiem dla naszego portu i stanowi obecnie jedną trzecią całego ruchu pasażerskiego. To prawie 340 tys. pasażerów obsłużonych w 2023 r. wśród rekordowego miliona i wierzymy, że ta liczba będzie rosła wraz z ofertą irlandzkiego przewoźnika. Cieszymy się z nowej trasy do Alicante, kontynuacji sezonowej trasy do Zadaru oraz utrzymania pozostałych kierunków, które pokazują wciąż znakomite obłożenia - podkreślał Bartosz Górski, wiceprezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. - Dla wszystkich zainteresowanych podróżami na lotniskowych social mediach organizujemy konkurs, w którym do wygrania są m.in. bilety na loty Ryanairem.

Bartosz Górski, wiceprezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
Fot. Maciej Terpiński

- Sporo osób z naszego makroregionu wyjeżdża do Alicante, żeby tam pracować - dodawał prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak. - Jest to też kierunek oczekiwany przez podkarpackich przedsiębiorców, którzy wielokrotnie sygnalizowali zarządowi konieczność otwarcia takiego połączenia jako najbardziej pożądanego w Hiszpanii.

Plany bazy Ryanaira w Rzeszowie

Ważna deklaracja jaka została ogłoszona w Rzeszowie to plany utworzenia bazy Ryanaira w Jasionce.

- Mamy wspólne ambicje dotyczące zwiększania liczby kierunków i częstotliwości lotów realizowanych z naszego lotniska. Chcemy i jesteśmy gotowi na utworzenie bazy Ryanaira w Jasionce - ogłosił Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. - To z jednej strony sprawiłoby, że utrzymalibyśmy ten pozytywny i dynamiczny rozwój, który obserwujemy w ostatnim czasie, a z drugiej strony byłaby to bardzo dobra informacja dla mieszkańców województwa podkarpackiego i sąsiednich regionów.

Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka
Fot. Maciej Terpiński

Dlaczego? - Bo w konsekwencji stworzyłaby się możliwość uruchomienia nowych atrakcyjnych kierunków regularnych i wakacyjnych - wyjaśniał prezes.

Jeden samolot stacjonujący na stałe w Jasionce oznaczałby możliwości podwojenia liczby operacji wykonywanych z lotniska pod Rzeszowem przez Ryanaira.

W tej chwili z 13 polskich lotnisk, z których połączenia oferuje Ryanair, przewoźnik posiada swoje bazy w 6 portach lotniczych. Korzyści z posiadania bazy to jednak nie tylko możliwość skokowego rozwoju liczby połączeń.

- To są również dodatkowe miejsca pracy, które są od razu generowane zarówno bezpośrednio jak i pośrednio - zaznaczała dyrektor Alicja Wójcik-Gołębiowska.

Oznacza to także nocowanie załóg i personelu pokładowego, a także obecność na miejscu pracowników obsługujących samoloty i całego wsparcia technicznego.

- To jest bardzo duża inwestycja. Szacujemy, że zbazowanie jednego samolotu to inwestycja rzędu 100 milionów dolarów - wyjaśniała Alicja Wójcik-Gołębiowska.

Te plany to perspektywa kilku najbliższych lat. Ograniczeniem są opóźnienia w dostawach nowych samolotów przez Boeinga, a bez tych maszyn tworzenie nowych baz jest niemożliwe.

Ryanair chcąc sprostać wymogom Unii Europejskiej inwestuje też w nowe, bardziej ekologiczne samoloty i paliwo. Przewoźnik chce jednak, by koszty z tym związane nie były odczuwane przez pasażerów.

Fot. Materiały Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka

Stały rozwój celem portu w Jasionce

Władze portu w Jasionce nie chcą tylko odcinać kuponów z obecnej dobrej sytuacji, choć cieszą się, że lotnisko trafiło do klubu milionerów (po raz pierwszy w 2023 r. obsłużyło ponad milion pasażerów), ale liczą na więcej.

- Celem jest nie tylko utrzymanie się w tym klubie, ale też w najbliższych latach wzmocnienie naszej pozycji - zadeklarował Hamryszczak. Na rozwój portu wpływa nie tylko mocne odbicie po pandemii, które zaowocowało m.in. dużym wzrostem podróżami lotniczymi wśród Polaków oraz sytuacja międzynarodowa związana z rolą Jasionki w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą.

To także niedawna przebudowa tras dojazdowych do Jasionki, a także uruchomienie połączeń Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Są też działania podejmowane przez samą spółkę lotniskową jak zakończona już rozbudowa parkingu oraz rozwój strefy komercyjnej lotniska, czyli handlu i gastronomii.

Jak podkreślał prezes, rozwój portu i siatki połączeń nie byłby możliwy, gdyby nie wysiłki całego zespołu pracowników, któremu przy tej okazji dziękował Adam Hamryszczak. Ważną rolę w tym zakresie poza zarządem będzie pełnił Tomasz Brud, nowy dyrektor pionu komercyjnego. Prezes wymienił też Stanisławę Prucnal, która jest specjalistką do rozwoju siatki połączeń oraz Annę Kubik-Nieckarz, kierującą działem marketingu i obsługi klienta.

Aby uczcić uruchomienie letniego rozkładu lotów dla Rzeszowa, Ryanair uruchamia wyjątkową promocję walentynkową, z dodatkowym 14% rabatem na podróże z i do Rzeszowa od lutego do maja. Promocja jest dostępna do godziny 24, wyłącznie na www.ryanair.com/pl. Natomiast lotnisko organizuje na swoich social mediach wspomniany wcześniej konkurs, w którym do wygrania są m.in. bilety na loty z irlandzkim przewoźnikiem.

Rafk

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4