Konrad Fijołek z poparciem Nowej Lewicy. A co zrobi Koalicja Obywatelska?

KATEGORIA: POLITYKA / 26 lutego 2024

Fot. Maciej Terpiński

W najbliższych dniach dowiemy się czy Koalicja Obywatelska poprze Konrada Fijołka w wyborach prezydenckich w Rzeszowie. Na razie urzędujący prezydent miasta może liczyć tylko na pomoc Nowej Lewicy.

Tylko Nowa Lewica poprze Fijołka?

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek rządzi miastem od połowy 2021 roku po wygranej w przedterminowych wyborach, które odbyły się po tym jak z funkcji zrezygnował Tadeusz Ferenc. Wtedy Fijołek do wyborów szedł z poparciem radnych Rozwoju Rzeszowa oraz ówczesnej sejmowej opozycji – Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Teraz tak szerokie poparcie dla prezydenta Fijołka nie jest pewne. Na razie wiadomo jedynie o tym, że w walce o dalszą prezydenturę - poza własnym zapleczem w postaci Rozwoju Rzeszowa - pomoże mu Nowa Lewica.

- Rada Wojewódzka Podkarpackiej Nowej Lewicy uchwałę o poparciu Konrada Fijołka podjęła w miniony czwartek (22 lutego). Przyjęto ją poprzez aklamację, jednogłośnie, bez konieczności głosowania - poinformowały rzeszowskie struktury Nowej Lewicy.

Nadal nie wiadomo co zrobi Koalicja Obywatelska. W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje, że partia Donalda Tuska może zrezygnować z poparcia Fijołka i postawić na swojego kandydata. Najwięcej w tym kontekście mówiło się o szefie klubu KO w Radzie Miasta Marcinie Deręgowskim, który sam przyznał, że jest gronie kandydatów na kandydata na prezydenta. O tym jak zachowa się ostatecznie KO w kwestii wyborów prezydenckich w Rzeszowie, powinniśmy się dowiedzieć w tym tygodniu.

Kto jeszcze wystartuje?

A co z pozostałymi partiami, które w 2021 r. wsparły obecnego prezydenta? PSL do walki o Rzeszów dosyć zaskakująco zgłasza posła Adama Dziedzica, byłego wójta Świlczy, szefa partii w regionie. Trzy lata temu, gdy po stronie ówczesnej opozycji trwały dyskusje na kogo postawić w wyborach, PSL też miał swoją propozycję w postaci prezesa spółdzielni mieszkaniowej Edwarda Słupka. Wtedy ostatecznie ludowcy zdecydowali się zrobić krok w tył i poparli Fijołka.

Kto jeszcze wystartuje w wyborach w Rzeszowie? Prawo i Sprawiedliwość postawiło na wiceprzewodniczącego Rady Miasta Waldemara Szumnego. Konfederacja do walki o ratusz posłała Karolinę Pikułę. W wyborach wystartuje również Jacek Strojny popierany przez ruch Razem dla Rzeszowa. Nad startem zastanawia się także Jacek Ćwięka, były działacz Konfederacji, teraz związany z Koalicją Odnowy Podkarpacia. Swoją kandydaturę zadeklarował też Janusz Niemier, reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Obrony Polski, związany z ugrupowaniem Polska Jest Jedna prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha.

Termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16:00. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Ewentualną drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4