Lotnisko Rzeszów-Jasionka szykuje przebudowę pasa startowego. Jest przetarg
KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 września 2024
Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów szuka firmy, która wykona przebudowę pasa startowego oraz drogi kołowania dla samolotów.
Lotnisko szykuje się do modernizacji
Władze Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka przygotowywały się do inwestycji związanych z modernizacją i przebudową pasa startowego od dłuższego czasu. W 2022 roku udało się pozyskać od Komisji Europejskiej 16,5 mln euro dofinasowania na realizację dwóch projektów infrastrukturalnych.
Pierwszy dotyczy drugiego etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz pierwszego etapu przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną. Drugi miał wiązać się z kolejnym etapem przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną. Wartość obu zadań szacuje się na ponad 200 mln zł.
Lotnisko w Jasionce od początku 2022 roku pełni kluczową rolę w pomocy militarnej i humanitarnej na rzecz walczącej Ukrainy. Podrzeszowski port stał się międzynarodowym hubem o strategicznym znaczeniu dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W ostatnim roku w przestrzeni medialnej zaczęły pojawiać się informacje, że w związku z planami lotniska co do modernizacji pasa startowego i drogi kołowania można się spodziewać czasowego zamknięcia ruch lotniczego w Jasionce i przekierowania go na inne lotniska w południowej czy wschodniej Polsce.
Władze podrzeszowskiego portu szybko odpowiedziały na te doniesienia informując, że o zawieszeniu ruchu nie ma mowy. Jednocześnie nadal nie było wiadomo co z planami modernizacji pasa startowego. Przy okazji wiosennej prezentacji zamierzeń inwestycyjnych lotniska w Jasionce o realizacji tych inwestycji nie wspomniano. Przedstawiciele lotniska zapewniali jedynie, że temat nadal jest aktualny, a więcej będzie wiadomo za kilka miesięcy.
Jest przetarg
I faktycznie, końcem sierpnia Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ogłosił przetarg na realizację jednej ze wspomnianych inwestycji. Mowa o budowie równoległej drogi kołowania oraz pierwszego etapu przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną.
W ramach zadania przewidziano budowę równoległej drogi kołowania DK-R4 i DK-R5, budowę prostopadłego łącznika drogi kołowania z drogą startową DK-F, budowę prostopadłego łącznika drogi kołowania z drogą startową DK-E, rozbudowę płyty do zawracania samolotów przy progu 27, budowę i przebudowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.
Jeżeli chodzi o przebudowę drogi startowej to w planie jest rozbiórka istniejącej nawierzchni, częściowe rozbiórki poboczy, wykonanie nowej nawierzchni startowej, budowę płaszczyzny do zawracania samolotów przy progu 27, wykonanie niwelacji utwardzenia pasa drogi startowej, rampowanie ukrytych powierzchni pionowych i budowę, i przebudowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.
Prace przy realizacji tej inwestycji miałyby zacząć się wiosną przyszłego roku i skończyć we wrześniu 2026 roku. Z naszych informacji wynika, że realizacja inwestycji nie będzie wiązała się z paraliżem działania lotniska. Zwykły pasażer nie powinien odczuć utrudnień. Pewne ograniczenia mogą pojawić się w ruchu cargo.
Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania ma poprawić możliwości operacyjne lotniska oraz zwiększy przepustowość istniejącego pasa startowego, co przełoży się na możliwość zwiększenia liczby operacji lotniczych.
Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m znacznie poprawi jego nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego, zamiast istniejącej nawierzchni asfaltowej. Takie rozwiązanie w obszarze przyziemienia samolotu jest znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i zapewni trwałość nawierzchni pozwalając na wykonywanie operacji lotniczych przez dłuższy czas.
Karol Woliński