Podcast Roku im. red. Janusza Majki. Wielki finał już w sobotę w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 28 listopada 2024

Fot. Materiały organizatorów

Podcast Roku 2024 Konkurs imienia redaktora Janusza Majki - wielki finał już w sobotę 30 listopada w Rzeszowie. Największe w Polsce otwarte dla publiczności całodzienne wydarzenie świata podcastu to najlepsi Twórcy, spotkania autorskie, debaty, networking. Wieczorem punkt kulminacyjny – wręczenie nagród i wyróżnień o rekordowej wartości 130 tys. zł.

Zbliża się czwarty finał ogólnopolskiego Konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki w Rzeszowie, podczas którego zostaną przyznane wyróżnienia, nagrody i Grand Prix - sobotnią Galę Finałową poprzedzą otwarte spotkania z dziennikarzami, radiowcami, ekspertami i twórcami podcastów poświęcone przyszłości form radiowych w internecie (terminarz spotkań i nominacje na plakatach).

Także z tej okazji w najbliższą sobotę o godz. 12.30 w Polskim Radiu Rzeszów (ul. Zamkowa 3) odbędzie się nadanie imienia redaktora Janusza Majki głównemu studiu emisyjnemu nr 2.

W tym roku 45 osobowe Jury wybierało najlepsze podcasty z pośród 324 zgłoszeń. Po ogłoszeniu 22 nominacji w 6 kategoriach tematycznych oraz głosowaniu internetowym publiczności rozstrzygnięcie czwartej edycji Podcast Roku odbędzie się w sobotę 30 listopada, w czasie Gali Finałowej w Centrum Kulturalno – Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Transmisja live między innymi na www.podcastroku.pl.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

Po raz drugi rozwój polskich podcastów zostanie zaprezentowany w czasie całodniowego wydarzenia, otwartego i bezpłatnego dla publiczności.

- Przed nami dzień pełen inspirujących spotkań z Twórcami, którzy udowadniają, że podcasty to coś więcej niż tylko dźwięki – to opowieści, które zmieniają sposób myślenia, poruszają i angażują. Bartek Przybyszewski przeniesie nas w nostalgię lat 90. i 00., Justyna Mazur i Monika Góra opowiedzą o mrocznych tajemnicach kryminalnych, a Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska pokażą, jak technologia kształtuje nasze historie. Zapraszamy również na wyjątkowe spotkanie live wszystkich autorów podcastu Stanu Wyjątkowego. Fani sportu i podcastowych debat o przyszłości również znajdą coś dla siebie - zapowiada Sara Piskor, inicjatorka Konkursu.

Fot. Materiały organizatorów

Ostatecznych zwycięzców konkursu poznamy w sobotę o godzinie 20-tej podczas Gali Finałowej w Hotelu Hilton Garden Inn Rzeszów transmitowanej między innymi przez Onet.

- Bardzo cieszy nas, jak Podcast Roku z każdą edycją staje się przestrzenią, która jednoczy Twórców, słuchaczy i największe marki medialne. Za nami intensywny czas – długie, inspirujące dyskusje Jury, które wyłoniły zwycięzców w poszczególnych kategoriach, oraz aż sześć tygodni emocjonującego głosowania Internautów na Podcast Publiczności. To dowód na to, jak silna i zaangażowana jest społeczność podcastowa - podkreśla Tomasz Majka, jeden z inicjatorów Podcast Roku, syn patrona Konkursu.

Fot. Materiały organizatorów

Jury ogłosi decyzję w 6 kategoriach, przyzna również Grand Prix oraz 10 wyróżnień:

● Wyróżnienie Audioteki – „Dobrze Opowiedziana Historia”

● Wyróżnienie Busnex doceniające autorów podcastów o zielonej energii, środowisku i rozwoju elektromobilności

● Wyróżnienie Cyfrowa Polska – podcast technologiczny

● Wyróżnienie Kancelaria BWW – podcast młodego Twórcy

● Wyróżnienie Patronite.pl – podcast angażujący społeczność

● Wyróżnienie Polskie Radio – „Tego jeszcze nie było”

● Wyróżnienie Radio TOK FM – „Podcast który zmienił świat na lepsze”

● Wyróżnienie Onet Audio – dla podcastu, który odkrywa prawdziwe przyczyny i odpowiada na najważniejsze pytanie – dlaczego?

Dodatkowo studio podcastowe Studio Plac zrealizuje produkcję 10 odcinkowej serii dobrze zapowiadającemu się Twórcy, a Empik GO z wyróżnionym podcasterem serię „Historie, które z Tobą zostają”. Z kolei marka OPPO producent inteligentnych urządzeń, nagrodzi najlepszych Twórców swoimi najnowszymi słuchawkami bezprzewodowymi.

Po raz pierwszy też konkursowi towarzyszy kampania outdoorowa. Informacje o zwycięzcach pojawią się na początku grudnia na blisko 200 ekranach Screen Network w całej Polsce.

W czasie 3 ostatnich edycji Konkursu Jury wręczyło nagrody i wyróżnienia najlepszym polskim Twórcom o wartości ponad 280 tys. zł. - To wszystko dzięki Partnerom i Mecenasom - podkreślają organizatorzy.

W tym roku partnerem Strategicznym Konkursu jest Cyfrowa Polska, partnerem głównym Audioteka, partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów. Z kolei Streaming Partner to Apple Podcasts, a Partnerem Założycielskim InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją.

Mecenasami Konkursu są: Busnex, Lancerto, Medicover, OPPO, Onet Audio.

Partnerami konkursu są: Województwo Podkarpackie, Rzeszów – stolica innowacji, Screen Network. Patronite.pl, Torba Reportera i Podcastera, Fundacja PKO BP, Fundacja Pomocy Szkole im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Aeropolis – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny, agencja PR Molecule Group oraz Kancelaria Prawna BWW.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Cyfryzacji, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, a także największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Wszystkie informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://podcastroku.pl/ oraz w mediach społecznościowych.

Janusz Majka przez prawie 40 lat pracował w Polskim Radiu Rzeszów. Rozpoczął pracę w rozgłośni tuż po ukończeniu Politechniki Rzeszowskiej w 1981 roku. W całej drodze zawodowej tworzył audycje informacyjne, publicystyczne, także reportaże o tematyce społecznej, turystycznej czy religijnej. Był też komentatorem sportowym, głównie zawodów żużlowych oraz autorem audycji motoryzacyjnych. Przez wiele lat kierował redakcją magazynów informacyjnych. Sporo dzisiejszych elementów układu programowego Polskiego Radia Rzeszów stworzył Janusz Majka. Dziennikarz zmarł na covid w lutym 2021 roku w wieku 64 lat.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4