Przejazdy dla rowerów na skrzyżowaniach. Wiadomo jaka firma je wybuduje

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Ratusz wybrał firmę, która ma odpowiadać za zaprojektowanie i budowę przejazdów rowerowych na pięciu rzeszowskich skrzyżowaniach. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku, jej łączny koszt to ponad 1,6 mln zł.

Przetarg rozstrzygnięty

Przejazdy rowerowe mają pojawić się na wyposażonych w sygnalizację świetlną skrzyżowaniach: al. Witosa – ul. Wiktora – ul. Wyspiańskiego; al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego; al. Batalionów Chłopskich – ul. Przemysłowa; al. Batalionów Chłopskich – ul. Langiewicza i al. Powstańców Warszawy – ul. Hetmańska. Na czterech skrzyżowaniach dobudowa czeka po jednym brakującym przejeździe dla rowerów. Tylko na rondzie Dmowskiego nie ma obecnie żadnego i muszą tam powstać od razu cztery.

W budżecie na realizację tej inwestycji miasto zarezerwowało 1 mln 716 tys. zł. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma - spółka ZUP Elstop z Nowego Sącza, która zaproponowała za usługę prawie 1 mln 656 tys. zł. W lipcu trwało sprawdzanie oferty pod kątem formalnym, a 1 sierpnia Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił rozstrzygnięcie przetargu na rzecz firmy z Nowego Sącza.

12 miesięcy na realizację

Budowa przejazdów rowerowych będzie polegać m.in. na montażu nowej sygnalizacji świetlnej, przebudowie kolidujących sieci, obniżeniu krawężników w rejonie przejazdów dla rowerzystów i przejść dla pieszych, przebudowie części dojść do przejść dla pieszych. Prace mają być prowadzone na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Na zrealizowanie zadania wykonawca będzie mieć 12 miesięcy od momentu podpisania umowy, ale nie dłużej niż do końca listopada 2023 r. Urzędnicy liczą, że stanie się to szybciej. Budowa przejazdów ma odbywać się sukcesywnie.

Obecnie w miejscach na skrzyżowaniach, których dotyczą prace istnieją tylko przejścia dla pieszych. Rowerzyści muszą zsiadać z jednośladów i przeprowadzać je przez pasy. Za przejazd przez przejście grozi mandat. Budowa przejazdów to efekt wniosków przedstawicieli rzeszowskiego środowiska rowerowego.

Wokul

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4