Wiadukt i rondo na al. Powstańców Warszawy. Jest umowa na projekt!

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 sierpnia 2022

Fot. Karol Woliński

Firma Promost Consulting z Rzeszowa przystępuje do opracowania dokumentacji projektowej budowy wiaduktu na skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i al. Powstańców Warszawy oraz budowy kładki nad Strugiem na osiedlu Drabinianka. Umowy na oba projekty podpisano we wtorek (16 sierpnia) w rzeszowskim ratuszu.

Wiadukt priorytetem

Przetargi na wykonanie dokumentacji projektowych dla obu inwestycji wygrała w ostatnim czasie właśnie wspomniana rzeszowska firma projektowa. Z tej okazji w ratuszu doszło do podpisania umów na realizację obu zadań. Podpisy pod dokumentami złożyli prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz prof. Tomasz Siwowski, prezes zarządu Promost Consulting.

- Cieszymy się, że tak doświadczona firma i przede wszystkim pochodząca z Rzeszowa, będzie odpowiadała za projekty tych inwestycji - mówił we wtorek prezydent Rzeszowa.

Ważniejszą inwestycją wydaje się oczywiście budowa wiaduktu w ciągu al. Powstańców Warszawy oraz ronda pod nim, które skomunikuje ul. Kwiatkowskiego z ul. Podwisłocze. To jeden z najbardziej newralgicznych punktów na mapie drogowej Rzeszowa.

- Dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o połączenie ul. Kwiatkowskiego z al. Powstańców Warszawy to oprócz wiaduktu w ciągu ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego priorytetowa inwestycja w Rzeszowie - podkreślał prezydent Konrad Fijołek.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Przypomnijmy, że wcześniej planowano tylko poszerzyć ul. Kwiatkowskiego, jednak ratusz zlecił jeszcze analizę ruchu w tym miejscu naukowcom z Politechniki Rzeszowskiej. Tego wyzwania podjęli się pracownicy Katedry Dróg i Mostów, którą kieruje wspomniany już prof. Tomasz Siwowski, prezes Promost Consulting. Opracowanie wskazało, że w pierwszej kolejności najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie dwupoziomowe rozwiązanie w postaci wiaduktu i ronda. Pod tym kątem ogłoszono też przetarg na projekt, za który miasto finalnie zapłaci Promost Consulting 2,6 mln zł.

- To bardzo duże wyzwanie dla nas, opracowanie obejmie teren z olbrzymią infrastrukturą podziemną, do tego mamy w sąsiedztwie zaporę, to kwestie, które mocno komplikują prace projektowe i później realizację - podkreślał prezes Promost Consulting, prof. Tomasz Siwowski.

Dla Promost Consulting zaprojektowanie przebudowy skrzyżowania Kwiatkowskiego i al. Powstańców Warszawy nie będzie oczywiście pierwszą pracą jeżeli chodzi o projekty drogowe w Rzeszowie. Wcześniej firma ta miała okazję pracować przy dokumentacjach budowy wszystkich nowych mostów w mieście, a ostatnio przy projekcie trzech nowych kładek rowerowych nad Wisłokiem.

Projekt i co dalej?

Dokumentacja przebudowy skrzyżowania ma być gotowa w ciągu 16 miesięcy. Później miasto powinno zacząć szukać wykonawcy prac budowlanych. Na razie trudno powiedzieć ile może wynieść ich koszt. Więcej powinno być wiadomo po zakończeniu prac projektowych, które obejmują również kosztorys całego przedsięwzięcia.

- Inwestycja na pewno będzie kosztowna dla miasta, ale jestem dobrej myśli jeżeli chodzi o finansowanie, jest szansa na pozyskanie środków zewnętrznych, na pewno będziemy się o nie starać - deklarował prezydent Fijołek.

Przypomnijmy, że zakres opracowania w ramach wspomnianego przetargu obejmuje rozbudowę i przebudowę publicznych dróg o łącznej długości ok. 1250 m. Projekt ma przede wszystkim objąć przebudowę samego skrzyżowania z rondem i wiaduktem, który ma mieć około 200 metrów długości.

- Wiadukt zacznie się zaraz za zaporą w miejscu, gdzie będzie taka techniczna możliwość. To skomplikowane ponieważ most na zaporze ma swoje podziemne instalacje, które musimy uwzględnić lokując obok kolejny obiekt inżynierski - wyjaśniał prof. Siwowski.

Do tego projekt ma obejmować rozbudowę ul. Kwiatkowskiego na odcinku od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z ul. Cichą oraz rozbudowę odcinka ul. Podwisłocze w rejonie skrzyżowania.

Fot. Karol Woliński

Będzie projekt kładki nad Strugiem

Drugi projekt, za który będzie odpowiadać Promost Consulting dotyczy budowy kładki dla pieszych i rowerzystów nad rzeką Strug. Obiekt połączy ul. Jachowicza z ul. Koło w ciągu ul. Podmiejskiej i ma mieć ok. 33 m długości i min. 3 m szerokości. Powstanie też droga dojazdowa w ciągu istniejącej ulicy, a także zjazdy i skrzyżowanie z ul. Jachowicza. Koszt projektu kładki to ponad 250 tys. zł.

- Dzięki tej kładce mieszkańcy osiedla Drabinianka będą mieli m.in. łatwiejszy dostęp do nowej szkoły, którą otwieramy już 1 września - mówił Konrad Fijołek.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4