Powstaje Wisłokostrada. Trwają przygotowania do budowy nowych mostów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 marca 2024

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Postępują roboty przy budowie tzw. Wisłokostrady, czyli połączenia drogowego al. Rejtana z ul. gen. Maczka. Trwają prace rozbiórkowe mostu Załęskiego, w miejscu którego powstanie nowoczesna, szeroka przeprawa. Wykonawca rozpoczął też przygotowania do budowy drugiego mostu oraz estakady nad torami.

Wisłokostrada jest największą z trwających obecnie w Rzeszowie inwestycji drogowych. Droga zapewni połączenie południa miasta z północą a także z drogą ekspresową S19. Dzięki inwestycji będzie mniej samochodów wjeżdżających do centrum miasta i na rondzie Pobitno.

- Na budowie sporo się dzieje. Trwają prace przy budowach nasypów i kanalizacji deszczowej. W pierwszej połowie marca z ruchu wyłączony został most Załęski a także odcinek ul. Ciepłowniczej. Ma to związek z realizacją ważnej części Wisłokostrady – budową nowej, szerokiej przeprawy przez Wisłok. Nowy most będzie miał po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach, obustronne chodniki i ścieżki rowerowe - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak niedawno informowaliśmy, zamknięcie mostu Załęskiego spowodowało problemy u działkowców z kilku rzeszowskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych w rejonie ul. Ciepłowniczej. Stracili możliwość pieszego dojścia do swoich działek. Miasto wyjaśnia, że niemożliwe było wykonanie przeprawy zastępczej. Działkowcy, którzy zwrócili się do władz miasta z pismami w tej sprawie liczą, że znajdzie się rozwiązanie tego problemu.

Jeśli chodzi o stary most Załęski - wykonano rozbiórkę nawierzchni jego jezdni. - Skuta została płyta pomostu, zdemontowano belki prefabrykowane ze skrajnych przęseł. Aktualnie trwa demontaż belek na środkowym przęśle oraz wykonywane są platformy robocze pod palownice. Po zakończeniu rozbiórki rozpoczną się roboty związane z palowaniem pod nowy obiekt mostowy - wyjaśnia Gernand.

Wisłokostrada to nie tylko budowa jednej przeprawy przez Wisłok. W ramach tej inwestycji powstanie także drugi most – na rzece Młynówka. - Trwają już prace związane z wykonaniem pali stanowiących posadowienie tej przeprawy. Budowane są także drogi technologiczne wzdłuż całej budowy a także platformy robocze pod palownice pod podpory inne ważnej części inwestycji – estakady, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi - informuje Artur Gernand.

Wisłokostrada będzie drogą o długości ponad dwóch kilometrów. Połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka. Koszt tego zadania to blisko 170 mln zł. Inwestycja będzie gotowa wiosną 2026 r. Inwestycję wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm ANTEX II i Wysowa Mosty. Łączne wsparcie z budżetu państwa wynosi 95 mln zł (65 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych i 30 mln zł z Funduszu Rozwoju Dróg).

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4