Radni zgodnie zagłosowali w sprawie PCLA. Będzie rozstrzygnięcie przetargu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 kwietnia 2024

Fot. K+Architekci/CWKS Resovia

Rzeszowscy radni jednogłośnie zgodzili się zabezpieczyć kolejne 30 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Dodatkowe środki pozwolą na rozstrzygnięcie ciągnącego się już od 10 miesięcy przetargu na realizację nowego stadionu Resovii Rzeszów. Wybór wykonawcy ma nastąpić w czwartek.

Niekończąca się opowieść

Przypomnijmy, że w zeszłym roku miasto wybrało już firmę, która ma zbudować Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Nowy stadion Resovii miała zrealizować firma Betonox z Sopotu, a koszt inwestycji miał wynieść 164 mln zł. Była to najniższa oferta w postępowaniu.

Okazało się jednak, że inna firma, która startowała w przetargu – Mirbud ze Skierniewic, odwołała się od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej i zrobiła to skutecznie, bo KIO w grudniu nakazała miastu odrzucić ofertę Betonoxu z uwagi na zbyt rażąco niską cenę.

To jednak nie był koniec, bo końcem 2023 roku Betonox skorzystał z kolejnej ścieżki odwoławczej i zaskarżył decyzje KIO do Sądu Okręgowego - Sądu Zamówień Publicznych w Warszawie. Ten w marcu w końcu rozstrzygnął sprawę i orzekł, że grudniowa decyzja KIO była prawidłowa i trzeba odrzucić najniższą ofertę. W takiej sytuacji faworytem do przejęcia zamówienia był wspomniany Mirbud, którego oferta była jednak zdecydowanie wyższa – 194 mln zł.

To mocno skomplikowało sprawę, bo Rzeszów z ogromnym trudem wraz z samorządem województwa oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki zdołał zgromadzić 164 mln zł na przyjęcie oferty Betonoxu.

Przypomnijmy, że w tym celu Rada Miasta Rzeszowa w listopadzie zeszłego roku na wniosek prezydenta, zdecydowała się zdjąć środki z kilku innych miejskich inwestycji w Wieloletniej Prognozie Finansowej i przesunąć je na PCLA. Miasto łącznie miało wyłożyć na PCLA niecałe 90 mln zł, ministerstwo kolejne 60 mln zł, a samorząd województwa 14 mln, choć ze strony marszałka Władysława Ortyla padła ustna deklaracja o wsparciu w postaci kolejnych 16 mln zł.

Po wyroku KIO i decyzji sądu miasto nadal szuka kolejnych dodatkowych środków w ministerstwie sportu i samorządzie województwa, ale by móc zabezpieczyć kwotę potrzebną do wyboru oferty Mirbudu i rozstrzygnąć przetarg, prezydent Fijołek znów poprosił Radę Miasta Rzeszowa o zabezpieczenie kolejnych środków z budżetu miasta na PCLA. Stąd kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miasta, która odbyła się w środę 3 kwietnia. W porządku obrad znalazł się tylko jeden projekt uchwały przewidujący podwyższenie środków na tę inwestycję ze 164 mln zł do 194 mln zł.

30 mln zł z dwóch źródeł

Dodatkowe 30 mln zł na budowę stadionu Resovii w WPF mają pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to zapowiadane przez marszałka województwa wsparcie w wysokości 16 mln zł. Kolejne 14 mln zł mają pochodzić z budżetu miasta. Chodzi o zdjęcie środków z kolejnej planowanej miejskiej inwestycji. Mowa tu o budowie nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Biblioteka Nova), która ma powstać w latach 2026-2029 i kosztować 269 mln zł.

- Proponujemy dodatkowe 14 mln zł w WPF i wprowadzenie środków od samorządu województwa w oczekiwaniu na dalsze wsparcie finansowe. Dzięki temu możemy jutro (w czwartek 4 kwietnia – dop. red.) dokonać wyboru wykonawcy dla PCLA - mówił podczas sesji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Urzędnicy tłumaczyli, że przesunięcie środków z budowy biblioteki na PCLA, nie oznacza oczywiście rezygnacji z realizacji tej pierwszej inwestycji. Rzeszowscy radni nie mieli wątpliwości co do propozycji prezydenta w sprawie podwyższenia nakładów na PCLA. Za przyjęciem uchwały głosowało jednomyślnie 27 radnych - pełny skład rady.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

„Rzeszów będzie się wyróżniał”

Podczas sesji czuć było też, że za 4 dni odbędą się wybory samorządowe. Radni chcieli wykorzystać obrady, by „zabłysnąć” przed mieszkańcami. Zaczął kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa Waldemar Szumny.

- To będzie najnowocześniejszy lekkoatletyczny stadion w Polsce. Rzeszów znów się będzie wyróżniał. Jestem przekonany, że ktokolwiek będzie prezydentem to „dowiezie” ten temat. Przypomnę, że dofinansowanie dla tej inwestycji zapewnił poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy - mówił Szumny.

Inny radny PiS Robert Kultys nieco tonował nastroje, twierdząc, że do pełni sukcesu jakim będzie budowa nowego obiektu jeszcze daleka droga. Z drugiej strony podkreślał, że PCLA było polem do współpracy dla wszystkich klubów w Radzie Miasta.

- Kibicujemy tej inwestycji. Jej przygotowanie to wynik ponadpolitycznej zgody w naszym samorządzie. Nie kłóciliśmy się skąd ona jest, załatwialiśmy pieniądze. To oczywiście nie koniec, obecny rząd musi dołożyć do tego przedsięwzięcia - mówił Kultys.

Radni Koalicji Obywatelskiej Marcin Deręgowski i Mateusz Maciejczyk podkreślali, że miasto musi nadal naciskać zarówno na samorząd województwa podkarpackiego jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki, by dodatkowo wsparły Rzeszów przy realizacji PCLA, co pozwoli uwolnić środki na inne miejskie inwestycje.

- Jako radni KO będziemy chcieli lobbować za środkami w Ministerstwie Sportu oraz przez naszych przedstawicieli w sejmiku województwa - mówił szef KO w Radzie Miasta Marcin Deręgowski.

Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa podkreślał, że obecna Rada Miasta, która w kwietniu skończy swoją 5,5 letnią kadencję, była zdeterminowana do rozpoczęcia budowy PCLA.

- To już trzecia nadzwyczajna sesja Rady Miasta w tej sprawie, w końcu mamy finał - mówił radny Rozwoju Rzeszowa.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki jest planowane jako stadion wyposażony w trzy trybuny, które powinny pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiczności na stadionie ma być w całości zadaszone.

Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. Planowany dotąd termin zakończenia inwestycji to jesień 2026 roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4