Inwestycje za 80 mln zł na lotnisku w Jasionce. Plany na kolejne lata są ambitne

KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 kwietnia 2024

współpraca promocyjna

Fot. Maciej Terpiński

80 mln zł – tyle na inwestycje w rozwój infrastruktury w ostatnich trzech latach wydał Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Władze podrzeszowskiego lotniska zapowiadają kolejne ważne przedsięwzięcia.

Inwestycje za 80 mln zł

O tym jakie inwestycje udało się zrealizować w ostatnich latach w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka im Rodziny Ulmów opowiadali w czwartek 4 kwietnia przedstawiciele zarządu lotniska z prezesem Adamem Hamryszczakiem na czele oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak podkreślał prezes Hamryszczak, w latach 2021-2023 plan inwestycyjny pierwotnie zakładał realizację zadań za 55 mln zł, z czego ponad 38 mln złotych pochodziło z Polskich Portów Lotniczych, a pozostałe ok. 17 mln to środki własne Portu Lotniczego. To udało się zrealizować w pełni, a do tego za kolejne 24 mln zł zrealizowano dodatkowe zadania z budżetu samego lotniska.

- Łącznie w ciągu trzech lat przeznaczyliśmy zatem 80 mln zł na inwestycje. Był to potężny program inwestycyjny związany z modernizacją naszego lotniska, z modernizacją naszego wyposażenia, ale też, co warto podkreślić, inwestowaliśmy w kluczowe segmenty związane z działalnością naszego lotniska, czyli mówimy tutaj o szeroko pojętym bezpieczeństwie, ochronie środowiska, podniesieniu efektywności energetycznej, ale też zwróciliśmy uwagę na kwestie dotyczące cyfryzacji – mówił w Jasionce Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Fot. Maciej Terpiński

Omawiając inwestycje Adam Hamryszczak przedstawił je w podziale na trzy wymienione wcześniej obszary. I tak w zakresie bezpieczeństwa zrealizowane inwestycje wyniosły blisko 29 mln złotych, a wśród nich znalazły się zakupy systemu kontroli bagażu kabinowego, systemu do wykrywania materiałów wybuchowych, urządzenia do kontroli bagaży ponadgabarytowych czy zakup pojazdów i maszyn na potrzeby lotniska, zwiększające bezpieczeństwo jego funkcjonowania.

Jeżeli chodzi o ochronę środowiska podrzeszowskie lotnisko zrealizowało inwestycje za 24,8 mln złotych, a były to między innymi takie zadania jak: rozbudowa istniejącej stacji paliw lotniczych MPS oraz budowa stacji magazynowania i tankowania, zakup cystern lotniskowych, zakup opraw świateł krawędziowych drogi startowej i kołowania w technologii LED czy energooszczędne źródła światła w terminalu pasażerskim i w budynkach portu.

- Zmodernizowaliśmy też system retencji wody. Wybudowaliśmy grawitacyjny kolektor kanalizacji deszczowej, który zbiera wodę z wszelkich obiektów znajdujących się na terenie lotniska, jak i z pasa startowego i płyty postojowej – wymieniał prezes Adam Hamryszczak.

W sferze cyfryzacji lotniskowe inwestycje wyniosły 1,8 mln złotych, a wśród nich znalazł się zakup stacji bazowej Tetra do komunikacji między pracownikami wraz z urządzeniami do komunikacji, system informacji wizualnej, czy zakup oprogramowania wspomagającego obieg dokumentów.

Powstał też parking długoterminowy na 458 miejsc oraz droga południowa wraz z infrastrukturą.

Plan na kolejne lata

A co władze lotniska planują w kolejnych latach? Jak podkreślał prezes Hamryszczak w planach są inwestycje w bezpieczeństwo, poprawę obsługi pasażerów czy rozwój ruchu cargo.

O szczegółach planu inwestycyjnego lotniska na kolejne lata mówiła wiceprezes spółki Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak podkreślała, nowy biznesplan lotniska, zakłada pozyskanie sporych środków w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

- Jako jedni z nielicznych złożyliśmy trzy wnioski o dofinansowanie wysokości 31 mln zł na inwestycje, których łączna wartość to 50 mln zł. Czekamy na ich ocenę - mówiła wiceprezes lotniska.

Władze portu lotniczego dzięki środkom z UE chcą zbudować nowy wjazd na teren lotniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Mowa tu o budynku wartowni, śluzie kontroli pojazdów, miejscach parkingowych czy chodnikach i niezbędnych instalacjach. Wartość tego projektu oszacowano na 30 mln zł, z czego dofinansowanie miałoby wynieść 18 mln zł.

- Chcemy, by cała infrastruktura została wykonana zgodnie nowymi wymogami UE, czyli tak aby nie oddziaływała znacząco na środowisko – zaznaczyła wiceprezes portu lotniczego.

Fot. Maciej Terpiński

Kolejny projekt dotyczy modernizacji centralnego punktu kontroli bezpieczeństwa na terminalu pasażerskim. Władze lotniska chcą wdrożyć innowacyjny system, który ma na celu wykrywanie materiałów wybuchowych.

- Najprościej mówiąc, przechodząc przez kontrolę bagażu podręcznego, nie będzie potrzeby wyciągania z niego kosmetyków, płynów czy elektroniki, bo wszystko zostanie prześwietlone przez innowacyjny skaner. To system przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wdrożenie nowego systemu kontroli bagażu miałoby kosztować 11 mln zł, z czego dotacja z UE miałaby wynieść 6 mln zł.

Przedstawiciele zarządu lotniska w Jasionce zapowiedzieli także chęć zakupu dwóch nowych pojazdów dla Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Mają one kosztować 9 mln złotych. Ponad 5 mln złotych na ten cel lotnisko chce pozyskać z Funduszy Europejskich z programu FEnIKS.

- Mowa tu o jednym samochodzie ciężkim i jednym średnim. Te pojazdy będą gwarantować bezpieczeństwo pasażerów portu lotniczego, ale też mieszkańców Jasionki i całego regionu jeżeli będzie taka potrzeba - podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Oprócz tego w najbliższym czasie władze lotniska planują budowę dużego sklepu wolnocłowego, oraz modernizację jednego z parkingów. Jak dodawał wiceprezes portu Bartosz Górski, lotnisko zamierza się rozwijać także w sektorze cargo, gdyż ten obszar już teraz znacznie się rozwinął, a po zakończeniu wojny ruch towarowy powinien jeszcze wzrosnąć. Na lotnisku w najbliższym czasie ma pojawić się także paczkomat. Dzięki temu pasażerowie, mogą odesłać na dowolny adres przedmioty, które uniemożliwiły przejście kontroli bezpieczeństwa.

Wśród zapowiedzi nadchodzących inwestycji zabrakło informacji o zapowiadanej przebudowie pasa startowego i drogi kołowania. Przypomnijmy, że lotnisko otrzymało dofinansowanie w wysokości 16,5 mln euro z Komisji Europejskiej. Wiadomo, że to zadanie nadal jest w planach, możliwe ze więcej szczegółów dowiemy się w kolejnych miesiącach.

Marszałek: tutaj się inwestuje lekką ręką

Marszałek Władysław Ortyl w trakcie czwartkowej konferencji chwalił zarząd portu i pracowników lotniska, mówiąc, że plan na lata 2021-2023 „został wypełniony perfekcyjnie”.

- W takie miejsca też się lekką ręką inwestuje, bo wie się, że te środki, które z budżetu województwa będą skierowane, nie zostaną zmarnowane, a będą mnożyły efekty i dodawały – nie tylko lotnisku – ale całej gospodarce Podkarpacia nowych impulsów i stymulacji – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Maciej Terpiński

Marszałek przypomniał, że samorząd województwa jest większościowym udziałowcem w spółce lotniskowej. Mówił również o zabiegach, jakie podejmował w Komisji Europejskiej, kiedy regionalne porty borykały się z problemami podczas pandemii Covid-19. Władysław Ortyl podkreślił, że samorząd realizuje także wiele innych inwestycji wokół lotniska, jak chociażby drogowych, czy kolejowych, jak połączenie w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- To wszystko czyni, że lotnisko staje się bardziej dostępne – mówił marszałek Ortyl.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Niektóre inwestycje Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zrealizowane w latach 2021-23 Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4