Pandemia wywraca życie młodzieży do góry nogami. E. Leniart chce im pomóc

KATEGORIA: POLITYKA / 5 maja 2021

Fot. Paweł Bialic

Ewa Leniart kandydująca w wyborach prezydenckich w Rzeszowie zaprezentowała w środę (5 maja) program rozwoju pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla mieszkańców miasta. W czasie pandemii koronawirusa, z którą zmagamy się już od ponad roku, według wielu ostatnio publikowanych badań, znacznie pogłębiły się problemy psychiczne, szczególnie wśród młodych ludzi. Stąd, jak zaznaczyła kandydatka na prezydenta Rzeszowa, potrzebny jest większy nacisk na ułatwienie dostępu do leczenia tego typu zaburzeń na terenie miasta.

- Musimy ułatwić dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej w naszym mieście. Po zasięgnięciu opinii ekspertów wynika, że sytuacja epidemiczna sprawiła pogłębienie problemów psychicznych przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, ale także osób starszych - zaznaczyła Ewa Leniart.

Wśród rozwiązań, które mają pomóc zwiększyć dostęp do pomocy psychologicznej, Ewa Leniart wskazywała na utworzenie poradni zdrowia psychicznego przy Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Oprócz tego, zdaniem wojewody Leniart, powinien zostać uruchomiony telefon zaufania służący do konsultacji pomocy psychologicznej. Kolejnym postulatem jest zwiększenie liczby świetlic terapeutycznych na terenie miasta.

Ewa Leniart, kandydująca na urząd prezydenta Rzeszowa
Fot. Paweł Bialic

- Istotną kwestią jest potrzeba edukacji psychologicznej realizowanej w sposób zinstytucjonalizowany. Te wszystkie przeżycia pandemiczne, szczególnie wśród młodych ludzi – a wiemy ilu w Rzeszowie jest studentów, wymagają stworzenia mechanizmów łatwego dostępu do opieki psychologicznej, tak by szybko poradzić sobie ze skutkami pandemii - stwierdziła kandydatka na prezydenta Rzeszowa.

Pandemia wywraca życie do góry nogami

Wraz z wojewodą Ewą Leniart na konferencji pojawili się eksperci z dziedziny psychologii. Dr Agata Wolanin, psycholog i psychoterapeuta, zwracała uwagę na pogłębienie zaburzeń natury psychicznej wśród młodych osób. Problemy z koncentracją, zaburzenia snu, obniżenie samooceny, to tylko część objawów, z którymi zmagają się najmłodsi w związku z gwałtownymi zmianami trybu życia – nauką zdalną, brakiem aktywności fizycznej, izolacją od rówieśników, oraz przeniesieniem życia do sieci.

- Istnieje duża potrzeba wsparcia psychologicznego, szczególnie groźnym czynnikiem są tendencje do samouszkodzeń, samookaleczeń, myśli samobójcze, takie sytuacje wymagają pilnej pomocy specjalistów - mówiła Agata Wolanin.

Dr Agata Wolanin
Fot. Paweł Bialic

Psycholog Jan Rybak wykładający na Politechnice Rzeszowskiej, na podstawie wyników badań przeprowadzonych na studentach z Rzeszowa i Lublina podkreślał, że pandemia w zasadzie wywróciła ich życie do góry nogami. W związku z tym ważne jest zapewnienie im wsparcia społecznego, które nie zawsze jest możliwe ze strony rodziny czy bliskich. Dlatego jego zdaniem powinny istnieć opcje pomocy ze strony różnych instytucji. To samo tyczy się dzieci i młodzieży szczególnie tych żyjących w dużych miastach, dla których pandemia miała tylko pogłębić zaburzenia psychiczne.

- Jesteśmy wdzięczni za to, że znalazł się sztab, który chciał podjąć ten temat. Rzeszów to nie tylko walka z patologiami deweloperskimi, przyszłość naszego miasta to ludzie - zaznaczył Jan Rybak.

Karol Woliński

Jan Rybak
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4