Dwie manifestacje przyjdą na Rynek. Obie przeciwko „segregacji sanitarnej”

KATEGORIA: POLITYKA / 15 stycznia 2022

Manifestacja przeciwników obostrzeń na rzeszowskim Rynku 10 października 2020 r.
Fot. Paweł Bialic

Dwie demonstracje odbędą się w Rzeszowie w sobotę (15 stycznia). Obie odbędą się w tym samym czasie, choć po przeciwnych stronach płyty Rynku. I chyba w podobnym celu.

Urząd Miasta Rzeszowa zarejestrował dwa zgromadzenia. Pierwsze ma odbyć się na płycie Rynku (scena pod ratuszem) pod hasłem „Wyrażenie sprzeciwu wobec sytuacji panującej w Polsce (inflacja, podziały)”. Jako organizator i przewodniczący zgromadzenia została wskazana Karolina Pikuła znana z działalności w Konfederacji i kampanii prezydenckiej Grzegorza Brauna. Według zgłoszenia w zgromadzeniu ma wziąć udział 50 osób.

Drugie ma odbyć się pod Hotelem Ambasadorskim (Rynek 15). Jego organizatorem i przewodniczącym jest według zgłoszenia Kamil Bachórz. Cel: „Dopominanie się o poszanowanie praw obywatelskich (Art. 31 Konstytucji RP)”. Ma w nim wziąć udział ok. 100 osób.

Oba zgromadzenia mają odbyć się w tych samych godzinach: 14.00-15.30.

O co chodzi? Obecne obostrzenia ograniczają liczbę uczestników zgromadzeń do 100, a jeśli odbywają się w pobliżu muszą być odsunięte od siebie na odległość 100 metrów.

Za pierwszą manifestacją - jak poinformowali jej organizatorzy - stoi grupa Stop Covid Rzeszów oraz nowo powstałe Stowarzyszenie „Wolne Podkarpacie”.

- Jest to inicjatywa społeczna, w związku z tym w organizacji nie bierze udziału żadna partia. Zrzeszone osoby działają pro bono, nikt na tym wydarzeniu nie zarabia. Naszym celem jest łączenie ludzi zarówno tych którzy są za szczepieniami, jak i tych przeciwnych szczepieniom. O sprawach związanych z własnym zdrowiem i ciałem każdy powinien decydować sam za siebie i jest to każdego indywidualna sprawa, jednakże chcemy też ludzi uświadomić, że przyjęcie eksperymentalnego preparatu w fazie testów wiąże się z ryzykiem wystąpienia NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych – dop. red.) - twierdzą.

Na tę manifestację oficjalnie zaprasza jednak partia, czyli Konfederacja. Gośćmi specjalnymi mają być: dr Agata Osiniak, Grzegorz Braun, Marcin Rola, Wojciech Sumliński, Grzegorz Płaczek, Sebastian Pitoń, Jacek Kotula, Tomasz Wolan, lek. Tomasz Wołoszyn – a więc osoby podważające oficjalną narrację dotyczącą pandemii koronawirusa, obostrzeń i szczepień przeciw Covid-19.

Na plakacie wydarzenia organizatorzy jasno zresztą deklarują swoje przekonania: „Stop Lockdown”, „Stop Segregacji Sanitarnej”, „Stop Przymusowi Szczepień Przeciw Covid-19”.

- Uprzejmie proszę nie nazywać nas „antyszczepionkowcami”, tylko wolnymi ludźmi, którzy nie chcą brać udziału w eksperymencie medycznym. Uszanujmy wybór każdego z nas - apeluje Anna Ziobro, rzecznik zgromadzenia.

Przed manifestacją, około godz. 13.45 wystąpi raper Maskit.

- Manifestacja ma charakter pokojowy. Podczas trwania wydarzenia będą wyznaczone osoby do spraw porządkowych, jednakże liczymy również na pomoc Policji w pilnowaniu porządku publicznego - zapowiadają organizatorzy.

A jak odnoszą się do kwestii dwóch manifestacji w tym samym czasie?

- W tym samym terminie zgłoszone są dwie manifestacje. Zachowana jest wymagana przepisami odległość między jedną manifestacją a drugą, jednak nie możemy przewidzieć, jak zachowają się uczestnicy, czy będą przemieszczać się między jedną a drugą manifestacją - twierdzą.

Po manifestacji, o godz. 16.00 w pobliskim Hotelu Bristol odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Sumlińskim i Marcinem Rolą.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4