Sala kolumnowa w PUW im. R. Dmowskiego? Narodowcy wnioskują do wojewody

KATEGORIA: POLITYKA / 21 grudnia 2021

Sala kolumnowa w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
Fot. PUW w Rzeszowie

Podkarpacki Ruch Narodowy oraz Młodzież Wszechpolska chcą, aby sala kolumnowa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie nosiła imię Romana Dmowskiego – jednego z ojców polskiej niepodległości. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nie wyklucza poparcia tej petycji.

Odpowiedź na wydarzenia w Warszawie

Przedstawiciele Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej we wtorek, 21 grudnia złożyli petycję do wojewody Ewy Leniart, w sprawie upamiętnienia Romana Dmowskiego poprzez nadanie sali kolumnowej w Urzędzie Wojewódzkim jego imienia. To reakcja narodowców na to co dzieje się w Warszawie, gdzie Rada Miasta St. Warszawy niedawno poparła petycję w sprawie zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego na rondo im. Praw Kobiet.

- Mamy świadomość, że w rzeczywistości wielkomiejskiej, szczególnie tej warszawskiej, próbuje się wyrugować tę postać z przestrzeni publicznej poprzez zmianę nazwy ronda jego imienia na rondo praw kobiet. W związku z tym ruszamy z oddolną inicjatywą, aby w różnych regionach polski podjąć próbę nadania imienia Romana Dmowskiego czy to ulicom w miastach, gdzie takich ulic nie ma, czy salom o szczególnym charakterze - mówił szef Ruchu Narodowego na Podkarpaciu Tomasz Buczek.

Fot. Karol Woliński

Narodowcy mają prosić o zaopiniowanie inicjatywy dotyczącej upamiętnienia Romana Dmowskiego przez Instytut Pamięci Narodowej. Będą starać się również o poparcie takich wniosków przez podkarpackich posłów. Justyna Kowalska z Młodzieży Wszechpolskiej podkreślała, że tego typu inicjatywa miałaby podkreślać wkład Dmowskiego w budowanie polskiej niepodległości.

- Pomoże to upowszechnić wiedzę o tej postaci, wiedzę o tym, że jest on nie tylko ojcem idei narodowej, ale także ojcem polskiej niepodległości, wybitnie zasłużonym dla kraju politykiem i dyplomatą – - dodała działaczka Młodzieży Wszechpolskiej.

Fot. Karol Woliński

Wojewoda nie mówi nie, ale…

Na razie petycja narodowców dopiero trafiła do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Jak słyszymy w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, wniosek o nadanie sali kolumnowej imienia Romana Dmowskiego będzie poddany analizie.

- Wojewoda Ewa Leniart nie wyklucza możliwości nadania tej sali imienia Romana Dmowskiego, ale skłaniałby się bardziej do uhonorowania wszystkich środowisk niepodległości. Sala mogłaby na przykład nosić imię Ojców Polskiej Niepodległości. Tym niemniej petycja, która do nas trafiła, będzie podlegała analizie - informuje rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk

Imię Romana Dmowskiego nosi główne skrzyżowanie (rondo) w Rzeszowie u zbiegu al. Piłsudskiego i Cieplińskiego.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4