Obrona św. Jana Pawła II? Wybieg radnych KO i RR, by nie głosować projektu PiS

KATEGORIA: POLITYKA / 28 marca 2023

Jan Paweł II (rok 1988).
Fot. Gregorini Demetrio/wikipedia.org

Radni Koalicji Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa nieoczekiwanie zgłosili podczas trwającej wtorkowej (28 marca) sesji Rady Miasta projekt uchwały dotyczący św. Jana Pawła II. To odpowiedź na zwołaną z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości na ten sam dzień nadzwyczajną sesję o obronie dobrego imienia papieża i oddania hołdu Honorowemu Obywatelowi Miasta Rzeszowa w 25. rocznicę nadania mu tego tytułu. Jednak projekt koalicji doceniając co prawdą rolę Jana Pawła II nie podejmuje obrony papieża w związku z ostatnimi próbami dyskredytacji jego osoby.

PiS w obronie papieża, który miał gigantyczną rolę w kształtowaniu współczesnej Polski

Przypomnijmy, że na wniosek radnych klubu PiS we wtorek o godzinie 14.00 zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Rzeszowa. Jedyna uchwała w porządku obrad dotyczy przyjęcia stanowiska w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II w kontekście 25. rocznicy nadania papieżowi-Polakowi tytułu Honorowemu Obywatelowi Miasta Rzeszowa. Uchwała autorstwa radnych PiS stanowi, że Rada Miasta „wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej prób zdyskredytowania” osoby Jana Pawła II. Ma to oczywiście związek z niedawnymi materiałami telewizji TVN 24, w których padają m.in. zarzuty, że jako metropolita krakowski Karol Wojtyła nie reagował na przypadki pedofilii wśród księży.

- Jan Paweł II miał gigantyczną rolę w kształtowaniu współczesnej Polski, przyczynił się do upadku komunizmu i tworzenia naszej wspólnoty narodowej i tożsamości, trudno nam się zgodzić, na to by w oparciu o nierzetelne materiały, przypisywać tej postaci działania czy brak działań, które doprowadziły do negatywnych rzeczy – mówił nam w zeszły piątek szef klubu PiS w Radzie Miasta Marcin Fijołek.

Wydaje się, że inicjatywa radnych PiS wywołała pewne zamieszanie w szeregach koalicji z Rozwoju Rzeszowa i Koalicji Obywatelskiej. W piątek radni obu ugrupowań podkreślali, że najlepiej byłoby gdyby taka sesja się nie odbyła i nie chcieli zadeklarować jak zagłosują.

Koalicja zgłasza swoją uchwałę ws. Jana Pawła II bez odniesień do aktualnej sytuacji

Od rana przed nadzwyczajną sesją zwołaną na wniosek PiS, odbywa się zwyczajna sesja Rady Miasta. W czasie ustalania jej porządku na samym początku sesji oba kluby radnych koalicji zgłosiły… swoją uchwałę w sprawie św. Jana Pawła II. Pod projektem podpisali się Witold Walawender i Robert Walawender z Rozwoju Rzeszowa oraz Marcin Deręgowski i Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej.

Jego treść naturalnie różni się od projektu PiS. W pierwszym punkcie padają stwierdzenia doceniające rolę Jana Pawła II na rzecz dziedzictwa Polski, Europy i całego globu oraz jego zaangażowanie w odzyskanie wolności przez nasz kraj. Drugi punkt natomiast dotyczy ostatnich medialnych ataków na papieża. Radni koalicji odcinają się od oceny tego obecnie gorąco dyskutowanego tematu.

- Rada Miasta nie jest upoważniona do oceny pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji o działalności św. Jana Pawła II w czasie gdy był ordynariuszem diecezji krakowskiej - czytamy w projekcie uchwały radnych KO i RR.

W uzasadnieniu koalicja twierdzi, że weryfikowanie materiałów medialnych nie jest zadaniem polityków i powinno należeć do bezstronnych historyków. Tym samym uchwała przygotowana przez radnych koalicji de facto idzie w innym kierunku niż projekt PiS.

Projekt uchwały autorstwa KO i RR został włączony do porządku obrad w punkcie 30. Za jego wprowadzeniem głosowało 16 radnych koalicji, przeciw było 9 przedstawicieli PiS. To oznacza, że będzie on oczywiście procedowany jako pierwszy i prawdopodobnie wtedy odbędzie się główna dyskusja. Projekt PiS będzie rozpatrzony dopiero po zakończeniu obrad zwyczajnej sesji, już na sesji nadzwyczajnej. Gdyby koalicji udało się jednak przegłosować swój projekt, przyjęcie projektu PiS wydaje się mało prawdopodobne.

W poniedziałek (27 marca) swoją uchwałę nt. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II przyjął Sejmik Województwa Podkarpackiego.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4