ZUS: informacje o kwarantannie i izolacji są dostępne na PUE

KATEGORIA: GOSPODARKA / 16 listopada 2020

Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) pracodawca ma udostępnione informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego.

- Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to jednak osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych - wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim.

Od końca października podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony.

- Oznacza to, że osoby skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją nie muszą już dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu EWP. Takie osoby nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinny jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo - tłumaczy rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Platforma Usług Elektronicznych

Dane o kwarantannach i izolacjach są udostępniane na PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego. Znajdują się w specjalnej zakładce - „Kwarantanna, izolacja domowa”. Zakładka jest widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. PUE ZUS jest zasilane danymi z systemu EWP raz dziennie, w godzinach nocnych. Dane dotyczą stanu na dzień poprzedni.

- Platforma Usług Elektronicznych to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi przez Internet, bez wychodzenia z biura lub domu, także poza godzinami działania urzędów. Dzięki PUE uzyskamy m.in. informację o naszych świadczenia i płatnościach w ZUS a także złożymy wniosek o pomoc ramach Tarczy antykryzysowej. Platforma pozwala również na otrzymywanie indywidualnych odpowiedzi z ZUS na zadane wcześniej pytania - mówi Wojciech Dyląg.

Z PUE mogą korzystać płatnicy składek, osoby ubezpieczone i świadczeniobiorcy. Po rejestracji i zalogowaniu można m.in. przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy ZUS. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię ZUS (22 560 16 00) lub skorzystać z e-wizyty.

E-wizyta w ZUS

Sprawy w ZUS można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy umówić się na e-wizytę, czyli wideokonsultacje z ekspertem z oddziału ZUS. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem.

Co załatwisz przez PUE? Jak zarezerwować e-wizytę w ZUS? – dyżur telefoniczny

We wtorek, 17 listopada, odbędzie się dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle. Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje m.in. jak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych, jakie są korzyści z posiadania konta na PUE oraz jak zarezerwować e-wizytę.

- Osoby zainteresowane założeniem profilu na PUE oraz uzyskaniem informacji jak zarezerwować e-wizytę w ZUS zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów ZUS z Oddziału w Jaśle 17 listopada 2020 r. w godz. od 10.00 do 12.00, pod numerem telefonu 13 44 379 17 - mówi Wojciech Dyląg.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4