W piątek 22 października rozpoczyna się 7 edycja FNT! W programie klasyka

KATEGORIA: KULTURA / 22 października 2021

Jan NOWARA - dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Miłośnicy sztuki teatru oraz Festiwalu Nowego Teatru, który już zdążył bardzo pozytywnie wpisać się w kalendarz jesiennych wydarzeń naszego regionu, zapewne bardzo się cieszą, bo festiwal właśnie się rozpoczyna! W piątek 22 października startuje już 7 edycja tego uznanego festiwalu teatralnego, który organizowany jest przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do 30 października. Jeżeli chcielibyście wybrać się na któryś ze spektakli, to są jeszcze dostępne bilety.

W tym roku w nurcie głównym festiwalu króluje klasyka

- W obliczu powracających zderzeń cywilizacji Zachodu z fundamentalizmem muzułmańskim, który przeciwstawia fanatyzm religijny pragmatyzmowi materialnej wspólnoty konsumentów, coraz bardziej pożądana staje się potrzeba rekonstrukcji duchowego fundamentu naszej kultury, przypomnienia mitów i idei, które legły u podstaw zachodniego świata, wyznaczając jego system wartości i norm moralnych - tak o tegorocznej edycji FNT mówi Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nowy teatr skonfrontuje się z tekstami klasycznymi, a co ważne także tymi zapomnianymi i nieco „zakurzonymi”.

- Konfrontacja ta opierać się będzie na nowych odczytaniach, które podejmują dialog ze współczesną rzeczywistością, jednakże bez publicystycznej dosłowności. Reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne (w naszym myśleniu o współczesnym teatrze) stają się narzędziem weryfikacji kanonu, terenem sporu o polską i europejską tradycję kulturową – dodaje dyrektor Nowara, który jest również pomysłodawcą i współtwórcą FNT.

07. edycja Festiwalu Nowego Teatru zapowiada się bardzo interesująco i kto wie czy nie okaże się ona jedną z jego najlepszych edycji? Jak wiadomo, żyjemy już w nieco innych czasach niż przed pandemią koronawirusa. Niektórzy z nas (w ostatnim czasie) dość mocno przewartościowali swoje życiowe cele, co sprawiło że nieco inaczej patrzymy dziś na swoje życie. Od kultury także oczekujemy dziś innych emocji, być może właśnie tego, by mniej bombardowała nas obrazem, a więcej skupiała się na tym co głębiej zapada w pamięć i porusz. A jak wiadomo klasyka w takiej sytuacji sprawdza się najlepiej.

Organizacja tegorocznej edycji Festiwalu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego. - Jesteśmy pełni nadziei, że po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, nasze zamierzenia dojdą do skutku i Rzeszów na siedem październikowych dni stanie się stolicą polskiego „nowego teatru” - dodają organizatorzy wydarzenia.

Bilety dostępne są TUTAJ. Szczegóły TUTAJ.

Co w programie FNT?

Po każdym spektaklu rozmowy z twórcami poprowadzi Tomasz Domagała - krytyk teatralny, twórca bloga DOMAGAŁAsięKULTURY, a co najważniejsze kurator nurtu głównego Festiwalu Nowego Teatru.

Red.

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4