Polscy i zagraniczni naukowcy nagrodzeni na Podkarpaciu. FOTO/FILM

KATEGORIA: KULTURA / 24 października 2021

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Po raz pierwszy na Podkarpaciu w Sali Balowej w Muzeum-Zamku w Łańcucie w sobotę (23 października) odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono Nagrodę im. Benedykta Polaka promującą polskich i zagranicznych naukowców. Nagroda ma rozpowszechnić ich dokonania oraz postać samego patrona – franciszkanina, który odbył pionierską podróż wytyczając szlak do wnętrza Azji w XIII w.

- Bardzo cieszymy się, że to wydarzenie i ta piękna inicjatywa trafiły na Podkarpacie. Witam Państwa serdecznie na naszej pięknej podkarpackiej ziemi. Witam Państwa także w jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Zawsze powinniśmy dbać o naszą kulturę pamięci – pamięć o osobach, wynalazcach, dziełach, które zostały na przestrzeni wieków stworzone. Takim właśnie dziełem jest wielka wyprawa Benedykta Polaka, która była wydarzeniem epokowym – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka. - Myślę, że spędzą Państwo miły wieczór tu na zamku, ale też, że będą mieli Państwo chociaż chwilę poobcować z naszym województwem. Możemy chwalić się naszym dziedzictwem – mówił dalej marszałek, gratulując zwycięzcom tegorocznej edycji.

Nagrodę główną w kategorii dla Polaka otrzymał dr inż. Wojciech Kołłątaj, konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagrodę główną w kategorii dla Cudzoziemca otrzymali ex aequo:

dr Hacer Topaktaş Üstüner (Zakład Języka Polskiego, Uniwersytet w Stambule) – turecka badaczka, która na swoim koncie ma wiele publikacji dotyczących stosunków polsko-tureckich, i jest pierwszą wśród tureckich historyków badaczką władającą językiem polskim; oraz prof. David Frick (Department of Slavic Languages and Literatures, University of California, Berkeley), lingwista i historyk, badacz różnorodności kulturowej i religijnej I Rzeczypospolitej, który szczególną uwagę poświęcił miastu Wilno i Wilnianom.

Kapituła przyznała także Wyróżnienie Specjalne doktorowi Maciejowi Grzelczykowi (Uniwersytet Jagielloński), w uznaniu jego odkryć sztuki naskalnej na obszarze Tanzanii.

Wydarzenie zostało objęte patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z ramienia premiera Piotra Glińskiego w uroczystości wzięła udział Magdalena Gawin – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Chciałabym wszystkich serdecznie przywitać i pogratulować laureatom, a także chciałabym złożyć gratulacje dyrekcji i pracownikom muzeum za to, że zdobyli nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków. Przyjeżdżam tutaj w zasadzie od dziecka i widzę jak to miejsce rozkwita. Bardzo nas to cieszy i życzę Łańcutowi, żeby kwitł w dalszym ciągu – mówiła wiceminister Magdalena Gawin.

Historia Nagrody im. Benedykta Polaka sięga 2014 roku. Wtedy to na łęczyckim zamku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy. Powołana wówczas dwunastoosobowa Kapituła nagradza obecnie na corocznej uroczystej gali wybitnych badaczy ziemi, głębin morskich i kosmosu.

Twórcy Nagrody za cel postawili sobie promocję polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę patrona, historycznego znaczenia, jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. Dlatego nagroda ta jest przyznawana w dwóch kategoriach: dla obywatela polskiego oraz dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi.

Red.

Fotorelacja: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4