Korpiklaani z Finlandii headlinerem festiwalu Rockowa Noc X Faine Misto

KATEGORIA: KULTURA / 8 sierpnia 2022

Fot. Materiały organizatorów

Główną gwiazdą festiwalu Rockowa Noc X Faine Misto, który końcem sierpnia odbędzie się w Rzeszowie będzie fińska kapela Korpiklaani. Ruszyła już sprzedaż trzydniowych karnetów na to wydarzenie.

Rockowa Noc X Faine Misto to kooperacja rzeszowskiego festiwalu Rockowa Noc, który odbędzie się już po raz siedemnasty, z jednym z największych ukraińskich festiwali muzycznych - Faine Misto. Impreza od 10 lat odbywa się w Tarnopolu i właśnie w tym roku miała świętować jubileusz. Na przeszkodzie stanęła rosyjska agresja na Ukrainę. Stąd pomysł na przeniesienie festiwalu do Rzeszowa. Do współpracy doszło również w szczytnym celu. Cały dochód ze sprzedaży biletów i karnetów z pierwszego dnia festiwalu będzie przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie.

Połączony festiwal odbędzie się w dniach 26 – 28 sierpnia na terenie Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, które zmieni się w ROCK CITY z koncertami i strefami różnych rockowych aktywności. W line-upie imprezy można znaleźć muzyczne perełki z Polski i zagranicy. Organizatorzy ogłosili headlinera festiwalu - to fiński folk metal w wydaniu zespołu Korpiklaani.

Istniejąca od 2003 roku formacja pochodzi z fińskiego Lathi. Korpiklaani są znani pod różnymi szerokościami graficznymi. - Przyciągają wyjątkową energią i fuzją folkowo – metalowych brzmień z wpadającymi w ucho melodiami z nutą tajemniczości - zapowiadają organizatorzy.

Od początku liderem kapeli jest wokalista i multiinstrumentalista Jonne Järvelä. Legendy i mity z Krainy Tysiąca Jezior oraz beztroska zabawa przy żwawej muzyce i alkoholu – tak można w wielki skrócie opisać to, co się kryje za nazwą Korpiklaani.

Korpiklaani jest zespołem, który regularnie odwiedza Polskę i dzięki licznym wizytom zbudował sobie u nas pokaźną bazę fanów. Finowie nie należą do wykonawców, którzy z każdym kolejnym wydawnictwem poszukują nowych środków wyrazu. Jonne i spółka serwują żwawą, dość wesołą muzykę, w której metal zderza się z elementami folkowymi. Czasem jest w niej pewna nutka tajemnicy, co ma związek z nawiązywaniem w tekstach do fińskich mitów, legend, baśni. Metal, folk i dobra zabawa oraz teksty po fińsku, to można znaleźć na każdej z kilkunastu studyjnych płyt Korpiklaani.

Artyści z Finlandii zagrają 26 sierpnia.

Pierwszego dnia Rockowej Nocy X Faine Misto na scenie zabrzmi także hucul metal na koncercie kapeli KARNA, electronic metal w wydaniu Space of Variations, czy melodic metal na koncercie kapeli IGNEA. Zagrają też znani w kilkunastu krajach świata Stoned Jesus i Sick Solution - zdobywcy The Best Ukrainian Metal Act jako najlepszy zespół metalowy 2021.

Równie interesująco zapowiadają się kolejne dwa dni muzycznej imprezy. 27 sierpnia wystąpią Mr. Pollack, Proletaryat, Dezerter, Jesus Chrysler Suicide i KSU. Koncerty gwiazd poprzedzi Przegląd Zespołów Konkursowych – występy młodych kapel, które nie mają jeszcze podpisanych kontraktów z wytwórniami muzycznymi. Uczestnicy walczą o statuetkę Tadeusza Nalepy, nagrodę pieniężną, godziny do wykorzystania w należącym do Estrady Rzeszowskiej Estrada Studio i pełny koncert trzeciego dnia festiwalu.

Line-up Rockowa Noc X Faine Misto 28 sierpnia to wspominany występ laureata Przeglądu Zespołów Konkursowych i koncerty Simplicity, Tides From Nebula, Turbo i kapeli Riverside.

Podczas całego festiwalu teren Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej zamieni się w ROCK CITY ze strefami różnych rockowych aktywności, między innymi tzw. garażówką, strefą Monster Energy, strefą motocyklistów, nocnym ogniskiem i polem namiotowym. Bilety i karnety na 3 dni festiwalu, w tym upgrade do karnetów 2-dniowych, są dostępne na: https://www.ticketmaster.pl/artist/rockowa-noc-bilety/1179794.

Organizatorami Rockowa Noc X Faine Misto są miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska, Faine Misto i agencja Arto Music&Media.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4