Powstała książka o rzeszowskich strażakach. W czwartek jej promocja

KATEGORIA: KULTURA / 29 marca 2023

St. bryg. Tomasz Baran, komendant miejski PSP w Rzeszowie oraz Rafał Białorucki regionalista i sympatyk środowiska strażackiego prezentują książkę pt. „150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie (1872-2022)”.
Fot. Komenda Miejska PSP w Rzeszowie

Jest duża, gruba i zawiera wiele zdjęć. To książka o historii Straży Pożarnej w Rzeszowie, która gromadzi cenne informacje o tej formacji mundurowej od 1872 do 2022 roku. Publikacja pt. „150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie” właśnie trafia do rzeszowskiej braci strażackiej. Już w czwartek spotkanie promocyjne z autorem książki.

28 lipca 1872 r. Rada Miejska w Rzeszowie uchwaliła statuty, które powołały Straż Ogniową w Rzeszowie. Od tego momentu minęło już 150 lat. Komenda Miejska PSP w Rzeszowie w ramach roku jubileuszowego wyszła z inicjatywą zgromadzenia i opisania wydarzeń ze strażackiej przeszłości w formie książki. – Publikacja to swoista podróż w czasie, która uświadamia, że nie wzięliśmy się znikąd. Poznając nasze korzenie, widzimy ludzi tworzących rzeszowskie pożarnictwo na przestrzeni lat. To również świadomość, że przynależymy do wielkiej rodziny strażackiej – dzieli się spostrzeżeniami st. bryg. Tomasz Baran, komendant miejski PSP w Rzeszowie.

Autorem książki pt. „150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie (1872-2022)” jest Rafał Białorucki regionalista i sympatyk środowiska strażackiego. – Wydawnictwo zostało pomyślane jako książka popularyzująca historię tej formacji mundurowej. To opowieść o strażakach, którzy własnym uporem, odwagą i determinacją wywalczyli sobie miejsce w historii miasta i regionu. Z ich poświęcenia, pracy i wysiłku korzystają do tej pory następne pokolenia. Dokonania te zasługują na upamiętnienie w formie książki – mówi Rafał Białorucki.

Publikacja jest najobszerniejszym opracowaniem dotyczącym dziejów ruchu strażackiego w Rzeszowie. Czytelnik znajdzie tutaj opisy pożarów w Rzeszowie w XV–XIX w. Pierwsze straże pożarne, tj. Korpus Pompierów, Straż Miejską, Ochotniczą Straż Ogniową i Miejską Zawodową Straż. Jest okres dynamicznego rozwoju straży przez komendanta Wierońskiego i czas okupacji związany z uratowaniem wozów pożarniczych przez komendanta Komorowskiego. Okres powojenny to fundacja nowego sztandaru, zaangażowanie strażaków w powstanie komunikacji autobusowej oraz budowa nowej siedziby. Rok 1992 to utworzenie Państwowej Straży Pożarnej oraz powstanie Komendy Rejonowej PSP w Rzeszowie. Potem czas Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie (1999–2022). Dopełnieniem są sylwetki komendantów i naczelników straży pożarnych. Publikację zamyka rozdział poświęcony strażom zakładowym działających na terenie miasta.

Na potrzeby wydawnictwa zorganizowano społeczną zbiórkę starych strażackich fotografii. Apel okazał się sukcesem. – Zebraliśmy materiały ilustrujące strażacką przeszłość. Emerytowani pracownicy, strażackie rodziny oraz pasjonaci pożarnictwa z regionu przekazali zdjęcia z okresu galicyjskiego, lat przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych XX w. W efekcie książka zawiera wiele unikalnych, nie publikowanych wcześniej fotografii, stanowiących komentarz do omawianych wydarzeń – mówi Rafał Białorucki.

Ciekawostką w monografii są fragmenty artykułów z lokalnej prasy pokazująca działania ówczesnej straży pożarnej, a także wspomnienia strażaków pełniących służbę w minionych okresach. – Czytelnik może pełniej poczuć klimat tamtych czasów. Z książki, dzięki opisom i ilustracjom, można dowiedzieć się, jak na przestrzeni półtora wieku zmieniały się narzędzia pracy strażaków; pojazdy i inny sprzęt pożarniczy oraz umundurowanie i ochrony osobiste strażaków. Autor jako pierwszy przybliżył historię zakładowych straży pożarnych, zarówno zawodowych, jak i ochotniczych, funkcjonujących w XX w. w mieście Rzeszowie – pisze w przedmowie st. bryg. w st. spocz. Roman Petrykowski.

Wydawnictwo będzie dystrybuowane pośród byłych i obecnych strażaków służby państwowej. – To ciekawa lektura dla wielkiej strażackiej rodziny. Mam nadzieję, że publikacja przyniesie wiele radości z odkrywania naszego dziedzictwa – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski PSP w Rzeszowie. W najbliższy czwartek, 30 marca, odbędzie się promocja książki i spotkanie z autorem na obiekcie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 3 w Rzeszowie przy ul. Inwestycyjnej 8. Początek o godz. 11.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4