We wtorek przedpremiera filmu „Strefa interesów”. Tylko w kinie Zorza

KATEGORIA: KULTURA / 10 lutego 2024

Fot. Materiały prasowe

We wtorek (13 lutego) o godz. 19:00 najstarsze rzeszowskie kino zaprasza na przedpremierowy seans w ramach DKF ZORZA „Strefa interesów”. Przed seansem prelekcję wygłosi Mateusz Marcin Mróz, redaktor portalu internetowego Pełna sala.

Grand Prix Cannes, 5 nominacji do Oscarów i 9 nominacji do nagród BAFTA. „Strefa interesów” to film o Zagładzie, jakiego jeszcze nie było.

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Seans w Zorzy 13 lutego o godz. 19:00. Bilety 14 zł.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4