Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Po raz 14. już wkrótce w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 10 czerwca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Już za kilkanaście dni w Rzeszowie po raz czternasty odbędzie się Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Tegoroczna edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego to ponad 40 wydarzeń artystycznych, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.

W roku 2024 odbywać się będzie 14. edycja wydarzenia, zorganizowana pod hasłem przewodnim: „MOVE TO CHANGE”. Hasło to określa politykę działania, skupiającą się na dynamicznym mobilizowaniu społeczności lokalnej, artystów i twórców do zmiany perspektyw, otwarcia się na nowe szanse i możliwości, na myślenie poza utartymi schematami.

WK ESK 2024 – Koncert Główny

W nawiązaniu do hasła „MOVE TO CHANGE” tematem przewodnim tegorocznego Koncertu Głównego są „Przemiany zmiany” – tworząc koncert kolektywny artyści zdobywają się na przemianę, wewnętrzną i zewnętrzną. Ustępują miejsca w swej przestrzeni twórczej drugiemu artyście, żeby mogło powstać nowe dzieło.

Koncert Główny odbędzie się w piątek 21 czerwca w Parku Sybiraków. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię - utalentowaną artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.

Koncert Główny to tzw. kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami z udziałem: L.U.C. & Rebel Babel Ensemble/Antytila, Tomasz Makowiecki/ Lubomyr Melnyk, Kasia Lins /Palina oraz Paweł Domagała/ Gizmo Varillas.

Przed Koncertem Głównym Park Sybiraków przemieni się w największą w Rzeszowie strefę kibica – wszystkich fanów piłki i festiwalowiczów organizatorzy zapraszają do wspólnego oglądania transmisji meczu Polska – Austria. Będzie to dla WK ESK powrót do źródeł, gdyż idea organizacji festiwalu zrodziła się przy okazji przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. - W 2024 znów oprócz muzyki połączy nas piłka - zaznaczają organizatorzy.

- Niecierpliwie czekam do 21 czerwca, do kolejnej edycji Europejskiego Stadionu Kultury, największego i mojego ulubionego rzeszowskiego wydarzenia. W tym roku to już 14. edycja ESK, tym razem, zorganizowana pod hasłem „MOVE TO CHANGE”. Dlaczego MOVE TO CHANGE? Ponieważ zmieniamy się, otwieramy na nowe szanse, jeszcze bardziej zachęcamy mieszkańców do udziału w życiu kulturalnym miasta, mobilizujemy artystów i siebie samych, aby działo się coraz więcej i na wysokim poziomie artystycznym – powiedział Konrad Fijołek, prezydenta miasta Rzeszowa. - Przez trzy dni cały Rzeszów będzie pulsował wydarzeniami ze wszystkich dziedzin sztuki. Dlatego zapraszam wszystkich serdecznie, bądźcie tam z nami!

Fot. Estrada Rzeszowska

Kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i innych przestrzeniach Rzeszowa

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury to oprócz Koncertu Głównego szereg działań artystycznych rozgrywających się w różnych przestrzeniach miasta, angażujący wielu artystów i liczne instytucje kultury, prezentujących różnorodne dziedziny sztuki, w tym: muzykę, taniec, sztukę wizualną, teatr, strefę dzieci, strefę chill. Nie zabraknie stałych punktów festiwalu takich jak Electro East, podczas którego usłyszymy Tonkę, Ars Latrans Orchestra Noir i Rosalie, czy Art Celebration, dedykowanego twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt, będąc jednocześnie wybitną i zasłużoną postacią dla polskiej sceny muzycznej.

Pozostałe wydarzenia festiwalowe to m. in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu - koncert z harfą laserową.

Wyjątkowym punktem programu będzie panel dyskusyjny pn. „Move to Change”, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 10:30 w Kinie Zorza. Debata poświęcona będzie temu, jak zmienił się i nadal zmienia krajobraz kulturalny miast, które przystąpiły do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Kolejnym poruszonym tematem będzie efekt ESK – czyli co rzeszowskie władze, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści i pracownicy kultury zmienili w swoim myśleniu i działaniu za sprawą aplikacji o tytuł ESK’2029. Trzecia część panelu poświęcona zostanie tematowi mobilności artysty – szeroko rozumiana mobilność to jedna z priorytetowych wartości Unii Europejskiej, to także nieodłączny element pracy twórców i osób zawodowo związanych z kulturą – czy to w celach zawodowych, edukacyjnych, naukowych, koprodukcyjnych, czy też w celu uczestnictwa w programach rezydencji lub wymiany.

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.

Red.

Fot. Estrada Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4